Skálu do bytu? Proč ne!

- Kvůli vodopádu není třeba jet až k Niagaře. Vodopád - i když o něco menší - si každý může pořídit domů. Malý domácí vodopádek může nejen potěšit oko, ale i osvěžit vzduch. Podle zkušeností stavitelů malých fontánek, vodopádů a tekoucích stěn se do nádrže podle velikosti doleje denně až pět litrů vody. To může být v bytech, kde je kvůli ústřednímu topení příliš suchý vzduch, vítaným osvěžením.

Tekoucí stěnu od kameníka
Největším objektem, který se může stát součástí interiéru, je takzvaná tekoucí stěna. "Nepamatuji se, že by si ji nechal někdo postavit do paneláku, její váha se počítá na desítky kilogramů, " říká kameník Ivo Vik z kamenictví Sekam. Velké tekoucí stěny se staví spíše do velkých hal rodinných domů a nejsou nijak levnou záležitostí. "Tekoucí stěna široká šedesát centimetrů a vysoká metr dvacet může podle materiálu a pracnosti stát mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami," říká Martina Skalská ze stejnojmenného kamenictví. Skála je totiž umístěna v nerezové vaně, doplňuje ji čerpadlo, podle přání i osvětlení. Vyšší cena je také odrazem individuality každé zakázky - zájemci často jedou s kamenickým mistrem až do lomu a vybírají si tvary a materiály tak, aby jim ladil s interiérem.

Přírodní pískovec nasákne vodu
Populární jsou také "skalky" umístěné v keramických květináčích. Jejich cena se pohybuje podle velikosti a vybavení od dvou tisíc korun výš.
"Takovou fontánku si ale může udělat i každý šikovnější člověk," uvádí Lazukin Predrag z proslulé květinářské velkotržnice v Praze-Lipenci. "Pokud někdo chce tekoucí kámen využít k osvěžení vzduchu, musí ale použít přírodní pískovec. Ten se nasákne vodou a vypařování je intenzivnější než u jiných druhů kamene. Když do skalky poprvé nalejete vodu, za chvíli vám zmizí. Podle toho si uděláte obrázek o nasákavosti materiálu," radí Predrag.
V podobných specializovaných obchodech je malé opracovaní pískovcové kameny možné koupit zhruba od tří set koru výš podle velikosti, kdo zamíří například do OBI, pod tisícikorunu většinou nenakoupí.
Je třeba si dát pozor na různé "rozkošné" kašničky, slony u jezírka či budhy, kteří mají sice barvu pískovce, je však umělý a kvůli velké přísadě lepidla nenasaje tolik vodu. Pokud tedy dochází k odpařování, pak jen z vytékající vody. Slouží proto spíše jen jako dekorace.
Koupený kámen se doplní malým čerpadýlkem, vystačí se s výtlakem 40 centimetrů a s příkonem pět nebo šest wattů za necelých tři sta korun. Čerpadla mají vlastní filtr, takže nehrozí jeho zanesení.
Do kamene se ze spodní strany zastrčí trubička, která transportuje vodu na vrcholek "hory", celý systém se zasype štěrkem a dílo je hotovo. Podle výšky kamene se volí i výkon čerpadla. To, které je schopné vytlačit vodu až do výšky 2,3 metru stojí 2000 korun a má příkon 38 wattů. Nejznámějším dovozcem italských čerpadel Hidor je firma HT Aqua Impex z Brna.
Většina kupovaných fontánek je osazená umělými květinami, není problém je však vyměnit za voděnky nebo jiné hydroponní rosliny.

Křemen se prodraží
Ten, kdo by si chtěl domácí fontánu vyrobit svépomocí, nemusí spoléhat jen na regály supermarketů či velkotržnic. Pokud se narazí na zajímavý kámen, může se k tomuto účelu použít také. Musí se však do něj vyvrtat díra pro hadičku čerpadla.
"Není problém otvor vyvrtat," říká kameník Martin Foit. "Problém je spíš v tom, že si lidé například v řece najdou zajímavý kámen, ale je to křemen. Ten se velmi špatně vrtá, ale i upíná. Dvacetimilimetrový otvor do patnácticentimetrového kamene pak stojí kolem dvou tisíc korun. Pokud je to měkký materiál, například pískovec, zaplatí se kolem 600 korun.

Jednou za čas vyčistit
Tekoucí voda zanechá na kameni nehezký povlak, který je třeba jednou za čas vyčistit. "Speciální čistidla jsou na kyselé bázi, proto se nehodí na mramor, který by se poškodil," uvádí Miloš Nádherný, z firmy Akemi, která se specializuje na dovoz chemie pro kameníky. Přípravek se jmenuje Odstraňovač cementových nánosů a je ideální na nejběžnější žulu a pískovec. "Hodí se také na odstranění nepořádku po zednících, vyčistí povrch od zbytku malty či betonu. Když někomu zbude po skončení stvby, může si ho nechat třeba na vyčištění sedimentace na kameni," vysvětluje Miloš Nádherný.

Tekoucí stěna je osazena v nerezové vaně.

Fontánka vypadá pěkně a ještě v zimě zvhlhčuje pokojové klima.