Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šimon Caban navrhl dům snů

aktualizováno 
Cihly, ocel, dřevo, kámen, beton… Dokonalá symbióza? V případě moderního, velkoryse pojatého rodinného domu, který vyrostl na okraji jednoho východočeského města, to platí beze zbytku. V interiéru přibudou k vyjmenovaným materiálům ještě sklo, oblázky a keramická dlažba.

Přidávají se nenápadně, spíš mimochodem – jako tóny a nástroje v hudební skladbě. Většina materiálů zůstává přiznaná, některé jsou použity zcela záměrně jako pohledové.

Ráj v ranním slunci
Když vám hostitelka servíruje velké hrnky voňavé kávy s našlehaným mlékem, připadáte si jako v ráji. U jídelního stolu vás hladí měkké paprsky podzimního slunce, vnitřní prostor se volně otevírá ven a opodál na stole září jasnými světle červenými květy amaryllis.

"Studovala jsem grafickou průmyslovku – a už tam mě okouzlilo netradiční pojetí architektury Šimona Cabana," začíná své vyprávění majitelka. "Léta jsem snila o tom, že mi jednou vyprojektuje bydlení na míru. A pak jsem získala kontakt…"

Prohlédněte si fotogalerii


Dům pro třetí milénium
Trochu symbolicky vznikl Cabanův projekt v roce 2000. Úzce s ním spolupracovali ještě dva kolegové: Radka Ciglerová na realizaci provozního řešení interiéru, Ondřej Cutych pak v roli koordinátora a realizátora atypických řešení.

"Když má projekt k něčemu vypadat, musí dojít k dialogu mezi architektem a klientem," vysvětluje Šimon Caban. "Prvotní je totiž každodenní provoz domácnosti, z něj musí vycházet design."

Na výsledku tohoto domu je patrné, že tady ke komunikaci došlo. Mladí manželé dobře věděli, co chtějí – a navíc byli ochotni naslouchat. Nespěchali, protože jim záleželo na kvalitě.

Od podzimu 2001 až do léta 2003 dům podle pečlivě připraveného projektu stavěla na klíč stavební a obchodní společnost PKF z Hradce Králové. A stavěla dobře. Výsledek díla, jehož základ tvoří cihlové zdivo a betonové stropy (v obvodovém plášti je beton použit jen pohledově), ještě umocňuje vhodné zasazení domu: v klidu a zeleni, na mírně vyvýšeném místě.

Living tip: Design vypínačů

Půvab transparentních materiálů vynikne v kuchyni: na cihlové zdi v liště z matného nerezu jsou elegantně zasazeny nerezové vypínače. Ještě prostší řešení vypínačů nabízí ložnice.
Přirozené kombinace
"Rád kombinuji materiály v jejich přirozené struktuře," vyznává se architekt Caban. "Mám je rád vedle sebe, vytvářím neobvyklé kontrasty, které dají materiálům vyniknout."

Rovněž vytápění domu je založeno na přirozeném prolínání několika možností. V koupelnách a vstupní hale vás hřeje do chodidel podlahové topení, jídelna, ložnice a pracovna mají podlahové konvektory pod okny, jinde najdete klasické bílé radiátory. Koupelny nabízejí navíc i žebřinové radiátory. 

Zdrojem tepla je ve všech případech plyno-elektrický kotel Buderus. Jako doplňkový zdroj pak slouží uzavřený horkovzdušný krb na pomezí kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, účelně vestavěný jako prodloužení kuchyňské linky.

 Parkování na terase
"Projekt vznikl na neobvyklém základním nápadu: zajet autem až na terasu v prvním patře," líčí naše hostitelka. Šimon Caban dodává: "Majitelé mají rádi auta, já zase středověkou dispozici. Tak jsem jim vytvořil vjezd jako do nádvoří hradu."

Po efektním mostě s ocelovou konstrukcí a lávkou z neupravených smrkových trámů se tak dostanete ihned do střední úrovně třípodlažního rodinného domu. S trochou nadsázky se most zabodává jako šíp přímo do středu pomyslného terče.

Navíc v této úrovni rozděluje dům na dvě křídla: soukromé a hostinské. Vpravo od vstupu se nachází šatna, ložnice rodičů a velká koupelna, zatímco vlevo pokoj pro hosty s vlastní koupelnou.

O patro výše je dosud nedozařízená pracovna, zato ve spodním podlaží tepe vlastní srdce domova: najdete tu volně propojený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, za posuvnou kovovou stěnou pokračuje pokoj šestileté dcery. Vedle se nachází elegantně řešená koupelna a trochu stranou "uklizená" ložnice desetiletého syna.

Living tip: Kamínky v koupelně

Máte citlivá chodidla? Chcete si je nechat hladit a masírovat zároveň? Nechte se inspirovat oblázkovou podlahou Šimona Cabana. Bude vám nejen příjemná, ale prospěje i vašemu zdraví.
Obytné půvaby
Hlavní obytný prostor spojuje útulnost a něhu se syrovostí (místy i surovostí) naplno přiznaných materiálů. Přesto působí nejen originálně, ale především elegantně a vzdušně. Nestranný návštěvník nakonec musí přiznat půvab jak neomítnuté cihlové zdi, tak neupraveným betonovým stropům členěným výraznými lištami pro osvětlení (reflektory firmy Erco).

Základ kuchyňské linky, kterou vyrobilo na zakázku studio Cappa interier, je z dubového masivu, pracovní desku tvoří trvanlivý umělý kámen (Technistone). Dřez a baterie dodala firma Franke, digestoř na míru vytvořil Ondřej Cutych.
 
Jednotný design nerezových spotřebičů má "na svědomí" firma Miele: z vestavěných spotřebičů jsou tu elektrická trouba se sklokeramickou deskou, myčka, ve stěně za linkou trojkombinace mikrovlnka, kávovar a ohřívač nádobí. Trochu stranou zůstávají volně stojící lednice a mrazák – opět v provedení nerez.

Krása naboso
Kuchyně upoutá ještě jednou věcí: citlivým přechodem materiálů na podlaze. Kolem linky vás překvapí efektní povrch z černého plechu tloušťky 5 milimetrů. Odtud volně plynou směrem k chodbě nepravidelně umístěné čtverečky modré keramické dlažby, jimiž podlaha nenásilně přechází v cihlo-keramickou mozaiku.

Směrem k jídelně je plech ukončen cihlovým lemem, za nímž pokračuje plovoucí dubová podlaha. Tato klasika se objevuje i v dalších obytných místnostech, ale pro celý dům platí teze o pestrosti a přirozeném prolínání.

Pohledově i dotekově nesmírně příjemné jsou oblázky na husto zalité do betonu, které vám masírují bosá chodidla v obou větších koupelnách. Dřevo bylo využito velmi skromně a spíš pohledově (trám zapuštěný jako práh v koupelně). V domě se nachází jediný koberec, ale stojí za to - táhne se přes celý dívčí pokoj.

Living tip: V teple a pohodlí

Tak stoupáte po schodišti, které obtáčí vývod komínu. Pohodlí vám zajišťuje armování, které slouží jako pevné a spolehlivé zábradlí.
Schodiště v teple
Zvláštní pozornost si zasluhuje kruhové schodiště. Tato zdánlivě nenápadná součást stavby, která spojuje všechna tři podlaží, je ve skutečnosti jednou z perel projektu.

Ve spodní části tvoří konstrukční základ schodiště beton, na němž jsou jako "stupnice" (nášlapné plochy) položeny masivní desky z pískovce. Mezipodestu ve střední úrovni tvoří oblázky zalité do betonu, směrem vzhůru pokračují na konstrukci z černě lakovaného ocelového plechu dubové stupnice.

Sporé, ale efektní osvětlení stěn, na nichž se střídá bílá omítka s pohledovým betonem, obstarávají lineární zářivky zapuštěné do zdi.

Schodiště je po celé délce vytápěno: obtáčí totiž vývod komínu! Ten byl ponechán jako působivý pohledový prvek. Aby nedošlo k ohrožení zdraví, chrání vývod armování, které současně slouží jako zábradlí. Co je pouhá konstrukce, co účelný prvek a co ozdoba? V tomto případě vše splývá…   

Living tip: Čistá špína

K čemu slouží nenápadný kovový poklop v podlaze před sprchovacím boxem? Svléknete se a všechno špinavé prádlo hodíte rourou pod poklopem dolů. Dopadnou do prádelního koutu, kde se špinavé prádlo jednoduše vytřídí.


Rozkoš hygieny  
Současný trend, podle něhož se koupelna stává zcela rovnocennou součástí obytného interiéru, naplňuje tento dům takřka učebnicově. To ovšem neznamená, že tu najdete koupelny jako ze škatulky.

Místo tradičních obkladů bylo ve dvou větších koupelnách použito sklo, pohledový beton nebo Aquafin (přípravný izolační podklad, který budí dojem nedodělanosti).

Opět jde o záměr architekta, který komponuje vyvážený celek luxusní elegance a syrovosti stavebního materiálu. Protiváhu tvoří armatury od Philippe Starcka ve spojení se špičkovou sanitární keramikou (Keramag).

Spodní koupelně vévodí vana pod oknem, zapuštěná do oblázkové podlahy a napájená vodou z efektního betonového kvádru. Horní koupelnu zdobí sprchovací box z pískovaného skla, od stěny prosvětleného lineárními zářivkami, který byl vsazen do konstrukční obruče z pozinkované oceli.

Koupelna pro hosty je o něco menší a prostší. I do ní se však vešlo podstatné vybavení: umyvadlo vsazené v bukovém dřevě, vana, klozet i bidet. Obzvlášť syrově tu působí betonový strop - v kontrastu s jemnou mozaikovou dlažbou 1,5 x 1,5 centimetru.

Šimon Caban

se narodil roku 1963 v Praze, kde žije a pracuje na volné noze jako architekt, scénograf, choreograf, fotograf, scénárista, režisér, tanečník a herec. Vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, spolu s bratrem Michalem založil Baletní jednotku Křeč (film Pražská pětka). Je zastoupen ve fotografické sbírce v Centre Georges Pompidou v Paříži, v letech 1995 až 1999 dělal výpravu k MFF Karlovy Vary. V Divadle Kalich vytvořil scénu a režii k muzikálu Galileo. Realizuje rodinné domy, nábytek, design soukromých, firemních i veřejných interiérů.


Více článků o bydlení: LIVING

Nejčtenější

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Další z rubriky

Design a vyznění moderní dřevostavby určil pozemek a orientace ke světovým...
Postavili si dřevostavbu přezdívanou hausbót. Bydlení si v ní užívají

Místo, na němž dnes stojí moderní dům z modřínového dřeva architekta Michaela Malysy a jeho rodiny, o sobě dalo vědět zhruba před šesti lety zcela náhodou...  celý článek

1
Příliš drahý flek. Koupili si byt v novostavbě se střechou jako cedník

Jitka s Adamem si pořídili byt v rok staré novostavbě v pražských Vysočanech. Nastěhovali se do bytu v posledním poschodí a užívali si nové bydlení. Klid však...  celý článek

V přístavbě je akustický komfort třídy zajištěn akustickými dřevěnými panely na...
Nučice mají skvělou „dřevěnou“ školu. Architekt dal tři učebny na půdu

Základní a Mateřská škola Nučice na Praze-západ nyní nabízí dětem nové, příjemné a zdravé prostředí pro studium. Díky rekonstrukci budov z roku 1904 se škola...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.