Na gauč čtenářka použila starou postel, matrace rodičů a peřinu po babičce

Na gauč čtenářka použila starou postel, matrace rodičů a peřinu po babičce | foto: Jana Černá

Šikovná čtenářka si sama ušila gauč a lampičku upletla z březových větviček

  • 68
Prvním příspěvkem do naší soutěže O nejvtipněji zařízený pronajatý byt je zajímavě řešený obývák mladého páru. Dočasné útočiště našli u příbuzných v prvním patře rodinného domku. Pokoj se starým nábytkem se jim ale nelíbil, na nové vybavení neměli peníze. Na řadu přišla domácí výroba a šikovné ruce.

S přítelem jsme dlouho hledali byt, ve kterém bychom mohli konečně společně žít. Vysoké ceny nás ale odradily a rozhodli jsme se pro stavbu vlastního domku. Akutní potřebu bydlení jsme vyřešili s pomocí přítelových rodičů. Dočasně nám poskytli první patro rodinného domu.

Věděli jsme, že bydlení budeme zařizovat na rok až dva, proto nemělo smysl investovat do drahého vybavení. Na druhou stranu je ale pro nás velmi důležité, v jakém prostředí žijeme.

Šikovná čtenářka si sama ušila gauč a lampičku upletla z březových větviček

Zařízení obývacího pokoje vyšlo na necelých 11 tisíc korun

Nechtěli jsme trávit chvíle volna mezi třicet let starým vybavením, které nám rodiče nabídli. Byli jsme proto nuceni začít vymýšlet levné varianty příjemného bydlení.

Pohovka ze staré postele a peřiny

O podlahové krytině jsme dlouho polemizovali, nakonec jsme se rozhodli jít nejlevnější cestou a koupili koberec. Po kalkulaci jsme zjistili, že za jeho dopravu a pokládku bychom zaplatili pomalu víc než za samotný koberec, proto jsme si ho položili sami.

Gauč jsem si "ušila" společně s mojí maminkou. Použily jsme starou přítelovu postel, původní matrace z ložnice rodičů a peřinu po babičce. Postel jsme očalounily látkou, ušily na ni snímatelné prostěradlo a staré matrace použily jako opěrku. Z peřiny jsme ušily velké silné polštáře. Na pohovce může kdokoliv přespat. Zároveň se ale vše dá pohodlně prát.

ZAŘÍZENÍ OBÝVACÍHO POKOJE

  • koberec: 2 800 Kč
  • gauč: 239 Kč látka + 100 Kč knoflíky
  • lampička koule: 50 Kč
  • obrázky: 0 kč
  • konferenční stolek: 299 Kč
  • polička nad gaučem: 299 Kč
  • pracovní stůl: 150 Kč rám, 150 Kč tapeta na desku stolu
  • noční stolek - kontejner: 300 Kč
  • skříňka na CD: 50 Kč tapeta
  • závěsy: 600 Kč
  • záclony: 400 Kč
  • lampa na čtení: 1 800 Kč
  • lustr: 150 Kč
  • stojan na časopisy (dárek k Vánocům)
  • bílý monitor: 3 000 Kč
  • pokojové rostliny, pracovní židle, pracovní lampička, rádio, TV a elektronika - vše je z našich původních dětských pokojů

Bílý pracovní koutek ze starého železa

Oba jsme velmi časově vytížení a k práci potřebujeme počítač. Většina pracovních stolů na trhu je buď drahá, nebo jsou naopak vratké a nekvalitní. Opět tedy přišla na řadu domácí výroba. Nakoupili jsme "železo" a přítelův otec svařil rám, který natřel stříbrnou barvou.

Starou desku z vyřazeného stolu jsme polepili bílou tapetou. Pojízdné kontejnery jsme vytvořili z nočních bílých stolků, které zrovna byly v akci. Nejdražší věcí se stal monitor. Sehnat ho v bílé barvě a zároveň za rozumnou cenu, to byl téměř nadlidský úkol.

Šikovná čtenářka si sama ušila gauč a lampičku upletla z březových větviček

Pracovní stůl tvoří svařený rám a pracovní deska polepená bílou tapetou

Závěsy a záclony se svářecím drátem

V původním bytě nebyly žaluzie ani rolety, proto jsme zůstali u záclon a závěsů. Tradiční volánky jsem ale zavrhla. Z koupené látky jsem nastříhala několik pruhů a začala přemýšlet, jak je pohodlně posunovat, aby zakryly celé okno a zároveň držely tvar, tedy zůstaly napnuté. Problém jsem nakonec vyřešila pomocí svářecího drátu, který jsem vsunula do spodního tunýlku.

Obrázky na zdi

Použili jsme staré zarámované diplomy. Na internetu jsme si našli motiv, který se nám líbil (pozadí na PC) a ten jsme vytiskli. Rám jsme natřeli a znovu zasklili.

Šikovná čtenářka si sama ušila gauč a lampičku upletla z březových větviček

Lampičku čtenářka upletla z březových větviček

Lampička jako koule s vánočními světýlky

Z březových větviček jsem upletla kouli, práce mi trvala necelou hodinu. Pak jsem ji osadila světýlky z vánočního stromečku. Lampička nám každý večer vykouzlí krásnou atmosféru.

Skřínka na CD

Základní korpus tvoří klasický dvacet let starý nábytek Universal, který jsme natřeli na bílo. Průhledná skla jsme polepili zmatňující tapetou.

Celková proměna pokoje nás nakonec vyšla na necelých 11 tisíc korun. Nejdražší položku tvořil monitor počítače a koberec. V našem obýváku se nám žije dobře. Přátelé a známí ho hodnotí velmi pozitivně.

Šikovná čtenářka si sama ušila gauč a lampičku upletla z březových větviček

Skříňka na CD je ze sektorového nábytku Universal

Ceny pro vítěze

Houpací křeslo Swing pro předního českého výrobce čalouněného nábytku mm interiér navrhl René Šulc. Už v roce 2009 získalo toto křeslo, které slouží pro relaxaci a odpočinek, titul Nábytek roku 2009. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami, nebo bez nich, podle požadavku zákazníka, jeho cena začíná podle provedení od 37 tisíc a výše.

Firma mm interiér byla založena v roce 1992 v Luhačovicích. Již od počátku se zaměřila na spolupráci s předními českými designéry. Mezi jeho autory najdete například Jana Čtvrtníka (Designér roku 2008), profesora Jiřího Pelcla, Jana Čapka a další tvůrce.

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

Firma získala za dobu svého působení celou řadu ocenění za design, vystavuje v České republice i v zahraničí. V posledním ročníku soutěže Czech Grand Design byl mm interier nominován mezi nejlepší hned ve třech kategoriích. Právě v Luhačovicích vznikl sedací nábytek pro Národní technickou knihovnu v Praze.


Dvě luxusní matrace Bioactive z řady Pierre Cardin v hodnotě 23 780 Kč věnuje Magniflex, největší italský výrobce matrací. Matrace mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken a schopnost přizpůsobit se tvaru lidského těla. Vakuové balení dovoluje snadnou přepravu.

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Podmínky soutěže

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie (minimálně 5 ks, stačí rozlišení 72 dpi)
* text a informace o bytě, domku či místnosti, použitých materiálech a finančních nákladech
* telefonní spojení
* do předmětu zprávy napište "nápad"
* soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2010

Redakce bude v průběhu března až května zveřejňovat vaše nejlepší nápady, fotografie však musí kvalitou odpovídat potřebám webu.

Ze zveřejněných příspěvků vybere porota, kterou povede designérka Veronika Loušová, nejlepší realizace.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje výběr zařazených příspěvků.

Porota

Předsedkyně poroty: MgA. Veronika Loušová

Absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér, za kterou získala několik ocenění.

Věnuje se navrhování interiérů, je členkou komise pro odstraňování bariér při NRZP ČR, věnuje se i přednáškové činnosti. Nedávno dokončila například cvičnou kuchyni pro slabozraké a nevidomé v Karlových Varech.

Je manažerkou neziskové organizace CZECHDESIGN.CZ, která podporuje český design a provozuje portál o designu, organizuje mezinárodní bienále designu Design Match.