Zdeněk Šoula má dnes v Havlově luxusní sídlo s nádherným výhledem.

Zdeněk Šoula má dnes v Havlově luxusní sídlo s nádherným výhledem. | foto: Jana Soukupová

Sídlo v Havlově, kde žil i Václav Havel, si koupil bývalý zedník

  • 2
Lesní sídlo Havlov, kus od Žďárce na Tišnovsku, kde žil po válce i pozdější prezident Václav Havel, koupil před deseti lety v dražbě od továrny TOS Kuřim za vyvolávací cenu 4 900 000 korun brněnský podnikatel Zdeněk Šoula.

Na vysokém ostrohu nad řekou Bobrůvkou si z bývalé táborové budovy vybudoval Zdeněk Šoula (1955) vlastní sídlo. Až do převratu zde totiž zmíněná kuřimská továrna mívala letní tábory. Po převratu v roce 1989 svůj areál s dřevěnými chatkami a "penzionem" pronajímala například k pohybovým a relaxačním kurzům pro veřejnost. Nakonec jej však kvůli finančním potížím musela prodat.

Budovy a chatky tábora byly na začátku 21. století ovšem už značně vybydlené. Bývalý zedník a fasádník Zdeněk Šoula, který po převratu vydělal velké peníze hlavně na inzertním časopise a nákupu, prodeji a pronájmu nemovitostí, v nichž fungovaly i veřejné domy (dnes obvykle zvané masážní salony), koupil Havlov hlavně kvůli nádhernému prostředí.

Kontrast nového a starého je v Havlově více než výmluvný.

Ze starých staveb nepoužil prakticky nic, naopak je postupně jednu pro druhé likviduje. Ale na původním půdorysu táborové budovy si za miliony korun vystavěl vlastní bydlení. A v bývalé táborové jídelně se konají výroční schůze moravského Harley Clubu, jehož je prezidentem.

"Mám tu ale hlavně školicí a rekreační středisko pro zaměstnance svých firem, zatím ovšem stále ještě v rekonstrukci," zdůrazňuje současný vlastník Havlova. Na určeném místě hodlá také vybudovat památník Havlovy rodiny s přednáškovým sálem.

Velký zájem veřejnosti o dnešní osud Havlova vzbudily zprávy z okolí, že zde současný majitel provozuje veřejný dům a nechává zde natáčet pornofilmy.

"To si mohl vymyslet jen cvok," zlobí se Zdeněk Šoula. "V tomhle domě žijí moje dcery, sedmiletá a třináctiletá, v létě tady pořádám tábory pro děti. Takové řeči znevažují toto místo, rodinu Havlovu i moji. Navíc z období před převratem a kolem něho znám tolik bývalých disidentů, kteří jsou dodnes mými přáteli, že i zachování pověsti Havlova vnímám jako svůj závazek," tvrdí jeho majitel.

Z věcí, které tu vlastnila Havlova rodina, zůstala dnes v jejím majetku jen stará hájovna. Půlka dnes patří Dáše, rozené Veškrnové, coby dědictví po Václavu Havlovi. Druhá je Václavova mladšího bratra Ivana Havla.

"Mockrát jsem je vyzýval, aby se o hájovnu začali starat," říká současný majitel a vzpomíná, že bývalý prezident na Havlov původně nechtěl jet, aby si jej ve vzpomínkách uchoval takový, jaký jej znal jako kluk.

"Ale pak mě najednou asi před třemi lety navštívil i s Dášou a strávil tu celé odpoledne. A myslím, že se mu tady líbilo. Ukazoval mi, kde si s bráchou hrávali na indiány, kde měli rozhlednu a co tehdy kde stálo. Dáša nás požádala, jestli jí z té staré hájovny nemůžeme vyřezat jednu kachličku, aby si s sebou z Havlova odvezla nějaký artefakt. Tak jsme jí odtamtud jednu historickou kachličku opravdu vyřezali," vypráví Zdeněk Šoula.

Venkovní bazén, ve kterém se "za Havlů" koupala třeba prvorepubliková herečka Adina Mandlová, je dnes součástí obytného domu. Na místě lesního kurtu, kde hrával tenis pozdější vítěz Wimbledonu Jaroslav Drobný, stojí dvoupodlažní sportovní hala.

Na místě lesního kurtu je dnes dvoupodlažní sportovní hala.

V domě našla místo i sbírka miniaturních alkoholových lahviček, kterých má Zdeněk Šoula asi dvacet tisíc. A v létě si tu děti nového vlastníka a jeho přátel hrají na Tarzana, piráty z Karibiku nebo na zlatokopy.