Solidarita je ceněná svou výjimečnou kombinací bytových a řadových domů obklopených bohatou zelení.

Solidarita je ceněná svou výjimečnou kombinací bytových a řadových domů obklopených bohatou zelení. | foto: Google Earth

Sídliště Solidarita v Praze stojí již 64 let. Stále se zde skvěle žije

  • 98
Pražské sídliště Solidarita je prvním velkým bytovým projektem po druhé světové válce. Stavělo se svépomocí od roku 1947 do 1951 prostřednictvím družstva Solidarita. V Praze 10 - Strašnicích tehdy vyrostl nejen bytové domy, ale také řadové domky.

Sídliště Solidarita vyrostlo ve Strašnicích mezi ulicemi Brigádníků, Dětská, Dvouletky, Novostrašnická, Solidarity, Turnovského a U Kombinátu na nezastavěné obdélníkové ploše na jih od Černokostelecké ulice o rozměrech 880 × 440 metrů.

Sídliště Solidarita

Za dva roky (tzv. dvouletky) zde vyrostlo 1 200 bytů, z toho polovina je v rodinných domcích a zbytek byl v nájemných čtyřpodlažních domech. Do stavby se zapojilo šest bytových družstev a šest průmyslových a národních podniků.

Plocha celého sídliště byla uprostřed rozdělena pásmem zeleně širokým 170 metrů. Zde měli obyvatelé domů a bytů sportovat. Kolem tohoto zeleného ostrova byly navrženy budovy pro mateřskou a základní školu, poštu, kryté garáže, zdravotnické zařízení, kulturní dům, tržiště, teplárnu a centrální prádelnu.

Návrh byl ekonomicky a urbanisticky úsporný. Řadové dvoupodlažní domky se stavěly nepodsklepené, v přízemí byla kuchyně, koupelna a obývací pokoj, dvě ložnice byly v patře. Bytové domy měly centrální dálkové vytápění a centrální prádelny. Na stavbě se uplatnily velkoformátové betonové prvky - fasádní díly a stropnice, které se vyráběly přímo na staveništi. Šlo tehdy o průkopnické využití prefabrikace. Zdi jsou cihlové, střechy sedlové s klasickou keramickou krytinou.

Sídliště vznikalo pod vedením architekta Františka Jecha, který navazoval na předválečný funkcionalismus a inspiroval se úvahami švýcarského architekta Le Corbusiera o Zářících městech s jednoduchými domy bez dvorků, ale v zeleni.

Sídliště Solidarita

Texty v knize Sídliště Solidarita střídá dvanáct rozhovorů s místními...

Kniha bude slavnostně představena v Strašnickém divadle v Praze 10 ve středu 25. 3. 2015 od 19 hodin.

O prvním poválečném sídlišti Solidarita vychází nyní publikace se stejnojmenným názvem. Knihu, která popisuje vznik a vývoj sídliště až do současnosti, vydal Archiv výtvarného umění.

Texty historiček architektury a umění Kimberly Elman Zarecor, Evy Novotné, Michaely Janečkové a Barbory Špičákové doplňuje dvanáct rozhovorů s místními obyvateli. Ti také do knihy přispěli fotografiemi z rodinných alb, které ukazují každodenní život na tomto sídlišti v průběhu celé jeho historie.

„Díky bydlení na Solidaritě jsem si uvědomila, že architektura a urbanistické řešení zástavby mohou mít vliv na její obyvatele, jejich život a vzájemné vztahy,“ říká Barbora Špičáková, historička umění a obyvatelka sídliště Solidarita, která knihu editovala.