Školu nikdo nepřehlédne Jedna z nejpestřejších budov na sokolovském sídlišti Michal nikoho nenechá na pochybách, že v ní sídlí 6. základní škola

Školu nikdo nepřehlédne Jedna z nejpestřejších budov na sokolovském sídlišti Michal nikoho nenechá na pochybách, že v ní sídlí 6. základní škola | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sídliště Michal září křiklavými barvami. Ne každému se proměna líbí

  • 30
Nové pestré fasády domů na největším sokolovském sídlišti vyvolávají nevoli u mnoha obyvatel. Přitom neexistuje žádný úřad, který by mohl vlastníkům domů nařizovat, jak mají fasády obarvit. Většina lidí se ale shoduje na jednom: i nejzářivější barva je lepší než "socialistická" šeď.

Často křiklavé barvy, každý vchod jiný. Jako by se sousedé v jednom domě neuměli nebo nechtěli dohodnout. Výsledkem je pestrobarevné sídliště Michal v Sokolově. "Nevkus, hrůza," třesou se odporem jedni."Konečně něco pestrého, je to mnohem lepší než šedočerné panely," libují si druzí. A těch druhých je asi většina.

Aby bylo jasno: O barvách, odstínech rozhoduje jen vkus majitelů bytů a domů. "Neexistuje tady žádná regulace," potvrzuje historik architektury Michael Rund. Stavební firmy, které zateplení nabízejí, jen radí.

Městského architekta Sokolov nemá a stavební úřad tvrdí, že u pestrobarevnosti jeho pravomoci končí. Byť se dříve snažil nápady a fantazii obyvatel sídliště krotit.

"Sytě modrou jsme chtěli. Nevybledne tak rychle a také jsme se museli přizpůsobit sousednímu vchodu," vypráví předsedkyně společenství Božena Korbelová. Domy podle ní vypadají z dálky nádherně. Ví o čem mluví, bydlí tu od roku 1973.

Sokolovské sídliště Michal

Z celkem tří návrhů vybíral domovník Jaroslav Hána. Ani jedna kombinace barev se mu ale nezdála. Tak projektanta požádal, aby zkusil ještě čtvrtou - Brazílii. "Ta jejich vlajka se mi líbí a kanárci hrají dobrý fotbal," směje se Hána už za zdmi žluto-zeleného paneláku.

Připouští ale, že v sešitkovém vzorníku vypadaly barvy trochu jinak než pak nanesené na fasádě několikapatrové budovy. "Jsou trochu ostřejší, než jsem si představoval. Už si ale všichni místní zvykli." A mnozí jsou nadšeni. "Krásné. A lidé se podle barev i lépe orientují," míní třeba Jarmila Šteflová.

Ne všichni se nad "karnevalovým" sídlištěm rozplývají. Jarmila Burianová z ulice Vítězná nedávno starostovi napsala, že by stavební úřad měl dohlédnout, aby domovní bloky více ladily.

"Jinak z našich sídlišť bude cirkus. Snažila jsem se přesvědčit vchod vedle nás v bloku, aby dal barvu stejnou jako my, ale marně. Lidé nemají vkus. Trochu se bojím o vzhled našeho města."

Sokolovské sídliště Michal

Podle vedoucí stavebního úřadu Ludmily Švirákové nemá město zpracovanou studii, která by určovala barevnost fasád. "V některých případech přesvědčíme zákazníka, aby dal jinou barvu. Nelze jim ale něco takového nařídit. Pro to nemáme legislativní oporu," uvedla Šviráková.

Mluvčí radnice Dagmar Mašková tvrdí, že úřad se s majiteli domů vždy dohodne na kompromisu. "Stavební úřad může s nimi jednat, ale těžko jim něco nařídí. Je to velmi složité," poznamenal místostarosta Jaromír Dvořák. Křiklavými fasádami navíc město opatřilo základní školy.

Stavební firma Renstav se na zateplování zaměřuje. Ani jejímu řediteli Jiřímu Benešovi se "cirkusový" vzhled sídliště příliš nezamlouvá. "Nějaká základní shoda barev mezi sousedními vchody téhož domu by měla být. Jinak to nevypadá moc hezky. Z dálky město vypadá docela vesele." Soudí, že estetika se ale špatně předepisuje a hodnotí.

Po zateplení sice lidé ušetří až 30 procent energie, ale kvůli čím dál dražšímu teplu se finanční úspora smrskává. "Každý rok cena roste o patnáct procent. Při nižší spotřebě platíme tolik, jako kdybychom vůbec nezateplovali. Nevěřím, že se nám vrátí úvěr 2,5 milionu korun, který jsme si vzali," poznamenal předseda sdružení vlastníků bytů Jaroslav Hána.

FASÁDY PŘIPOMÍNAJÍ OMALOVÁNKY. sTARŠÍ LIDÉ CHTĚJÍ BARVU PANELÁKŮ ZMĚNIT

Sokolovské sídliště Michal

Švestkově modrá, hned vedle oranžová, o kus dál zelená, růžově červená i žlutá. Jako omalovánky, které počmáraly pastelkami malé děti, vypadají zateplené nové fasády kdysi šedivých panelových sídlišť v kraji. Velká sokolovská čtvrť Michal, jeden panelák vedle druhého, je typickým příkladem.

"Starší generace lidí většinou chtějí panelák zcela změnit, protože celý život bydleli v šedivém. Mladší generace chtějí zase více prosklených ploch a také, aby panelák působil jako celek. Výsledek odpovídá tomu, co si kdo prosadil," říká Jiří Beneš, ředitel stavební firmy Renstav Sokolov.

Jak se rozhoduje o barvě fasády?
Dohlíží na to sokolovský stavební úřad. Jako jeden z mála se staral i o barevnost. Nám to komplikovalo život, protože investoři (společenství vlastníků bytů) měli jiné představy. Nám jako zhotoviteli je jedno, jakou barvu dáme, ale investoři se museli trochu přizpůsobit. Výsledek ať posoudí veřejnost.

Stavební úřad ale tvrdí, že barvy nemůže zakazovat ani nařizovat. A že do toho nezasahuje.
Komplikace, o kterých mluvím, jsme řešili před dvěma lety. Investory trochu vedeme. Nehledě na to, že na zateplovací materiál musí přijít odstíny, které jsou vyzkoušené a nepohlcují příliš mnoho slunečního záření. Stavební úřad do toho zpočátku mluvil. Teď už s úředníky neválčíme, ze začátku to tak ale bylo.

Připadá mi, že lidé neodhadnou, jak barva může působit na tak velké ploše.
Záleží na představivosti. Spousta lidí ji nemá. Líbí se jim fialová a chtěli by ji i na domě. To vidíte dnes na rodinných domcích. Stavební úřad opravdu nemá pravomoc rozhodovat o barvě fasády. Ale vždy se snažil nějak ji korigovat.

A vy se obyvatele paneláků nesnažíte usměrňovat?
Pokud rozhoduje za panelákový vchod předseda výboru a dva přísedící, tak dohoda je perfektní. Zkoušíme jim radit, jak barvy sladit. Když ale svolají schůzi, na kterou přijde více než deset lidí, tak se nedomluví. Vzorník obsahuje asi tři sta odstínů a začíná kolotoč. Ani my jim nemůžeme říct: Zeleně vám to nenatřeme.

Názory se různí. Vám se sokolovské sídliště líbí?
Pastelovými barvami už jsem přesycen. Když se na šedivém sídlišti objevila oranžová, bylo to oživení. Proč ne, ale všeho s mírou. Nějaká shoda mezi sousedními vchody by měla být. Jinak to nepůsobí moc hezky a je z toho cirkus Humberto. Paneláky by měly tvořit celek a blok. Zdálky Sokolov působí docela vesele. Vysoké věžáky v pěkných odstínech. Zbytek je ale v lidech.

Zakázky se vám hrnou i v době krize?
Vloni jsme zateplovali v Sokolově tři školy a bývalé gymnázium na Šenvertě. Tomu se architekt věnoval a budově zůstal původní ráz. Dnes pracujeme na pěti či šesti zakázkách, další máme nasmlouvané. Lidé počítají a investice do zateplení se jim vrátí.

Troufnete si odhadnout, kde barevnost fasád skončí?
Když sleduji trendy, myslím, že se zase začne objevovat šedivá a decentní barvy. Nevypadají špatně, když se vhodně nakombinují.