Právě teď je vhodný čas zkontrolovat, ošetřit a opravit zahradní nábytek a pracovní náčiní

Právě teď je vhodný čas zkontrolovat, ošetřit a opravit zahradní nábytek a pracovní náčiní | foto: Profimedia.cz

Šest rad, jak připravit zahradu na jaro

  • 2
Jak se pomalu blíží jaro, zahrádkáři začínají pokukovat po záhonech a přemýšlejí, co je letos na zahradě čeká. Ještě než vypukne zahrádkářská sezona, nemine je úprava trávníku, stromů, keřů, hnojení záhonů a příprava potřebného nářadí.

1. Dejte pozor na sníh a mráz
Protože zima ještě neskončila, stále vás může překvapit mráz a sníh. Těžký mokrý sníh raději pravidelně setřásejte z větví stromů a keřů a odhrnujte ho z cest.
Naopak je dobré jej nechat pod korunami stromů, ochráníte tak kořeny před silnými mrazy.

"Máte-li promrzlý trávník, nechoďte po něm, mohl by se poškodit,“ radí zkušený zahrádkář Jaroslav Růžička.
Citlivé venkovní rostliny, stálezelené keře, azalky a také například choulostivější trvalky je nutné chránit před mrazem a větrem.

Můžete k tomu použít zástěny a chvojí. Ochrání je také před popálením od slunce. Při oblevě dejte pozor na skalku, aby suchomilné rostliny nepoškodila voda z tajícího sněhu.

2. Koruny stromů proklestěte
Stromy je před jarem potřeba proklestit a odstranit plané výhonky. Vhodné je začít s průklestem u drobného ovoce, pokračovat u přehuštěných a přestárlých jádrovin, neřezejte peckoviny.

Starším stromům, které potřebují přesadit, prosvětlete koruny a obryjte kořenový bal, s kterým se budou přesazovat.

Také je vhodné připravit si řezy kvalitních zdravých roubů jádrovin a peckovin, popřípadě řízků drobného ovoce pro zakořenění na jaře.

"Na rány vzniklé řezem nebo mrazem použijte štěpařský vosk, stromový balzám nebo latex. Řez dřevin zásadně neprovádějte za silných mrazů,“ varuje Růžička.

V únoru až březnu je třeba postříkat ovocné stromy proti škůdcům a chorobám, jako jsou strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči.

Broskvoně ošetřete fungicidem proti kadeřavosti. Půdu pod stromy okopejte a plečkujte, nastelte vhodnou organickou hmotu, čímž zabráníte odpařování vody. Máte-li živý plot, je dobré ho zastřihnout.

3. Osejte holá místa v trávníku
Trávníky se v tomto období hlavně čistí a hnojí kompostem. Chcete-li založit nový trávník, je třeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.

Nově osít můžete koncem března také vyšlapaná a holá místa. Pokud na trávníku přes zimu vyrostl mech, zbavíte se ho pečlivým rozrušením a prohrabáním ostrými hráběmi, případně rozhozením dolomitického vápence či speciálního přípravku proti mechu.

4. Promyslete si, co zasejete
V předjaří je třeba záhony pohnojit. Připravte si k tomu kompost nebo jiné organické směsi a začněte s přípravnými pracemi, dokud je půda ještě vlhká. Ušetříte si námahu s pozdějším zaléváním a plením.

Včas si také promyslete, co budete na záhony vysévat. Pokud se rozhodnete pro ranou zeleninu nebo třeba letničky, pokryjte záhony fóliovými nebo skleněnými kryty, aby se půda stačila prohřát. Při nákupu semen se nelekejte pestrých barev, bývají namořená proti poškození.

5. Připravte si trvalky a letničky
Pokud máte na zahradě choulostivé rostliny, chraňte je pomocí stínění před poškozením slunečními paprsky a mrazem. Vysokohorské rostliny na skalce sněhovou nadílku uvítají, nahrňte na ně sníh, aby se předčasně neprobudily.

Je také vhodná doba pro přípravu truhlíků se zeminou pro výsev letniček. Vysévat také můžete semena trvalek, přes něž musí přejít mráz. Tyto trvalky nechte na zahradě zapadnout sněhem, pokud ještě nějaký bude.

Pro výsev jsou také vhodné rychle rostoucí trvalky jako zvonky a máky, které vám vykvetou ještě letos, a záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení jako jsou například hledíky, lobelka nebo šalvěj.

Pokud již není sníh a půda není zmrzlá, pečlivě zalévejte okrasné stálezelené keře, jehličnany a listnáče. Uložené hlízy jiřinek a mečíků zkontrolujte, najdete-li plíseň, očistěte je a uložte na sušším místě. Vysaďte do truhlíků hlízy begonií.

6. Zkontrolujte zahradní nářadí
Právě teď je vhodný čas zkontrolovat, ošetřit a opravit zahradní nábytek a pracovní náčiní, které budete potřebovat.

Nářadí očistěte od zbytků zeminy, nabruste rýče a motyky a zrezivělé části oškrábejte například drátěným kartáčem. Proti vlhkosti je vhodné natřít kovové a dřevěné části olejem.