Pokud řemeslníkovi věříte, můžete nechat nákup materiálu na něm.

Pokud řemeslníkovi věříte, můžete nechat nákup materiálu na něm. | foto: Profimedia.cz

Šest rad, jak nenaletět řemeslníkům

  • 43
Sehnat šikovného a poctivého řemeslníka není jednoduché. Křivá podlaha, padající kachličky, špatně položené kabely - říkáte si, že na to nemáte nervy a chcete těmto problémům předejít? Řiďte se našimi radami.

Nenechte se ošidit stavební firmou - čtěte ZDE

Řemeslník v bytě nemusí být vždy problém, stačí vědět, co si ohlídat.

Dejte na doporučení
Kontakt na řemeslníky či firmu můžete hledat na internetu nebo v telefonním seznamu, ale lepší je dát na doporučení.

A chcete-li mít úplnou jistotu, zajděte si jeho předchozí práci osobně prohlédnout a poptejte se bývalých zákazníků, jak byli spokojeni. Reference by měly být aktuální, nikoli roky staré.

"Nechte si od řemeslníka ukázat živnostenský list, že je vůbec oprávněn práci dělat. Výhodou je, když je členem profesního sdružení, kde se na něj můžete zeptat," radí Roman Pommer, předseda Cechu obkladačů ČR.

"Platí, že čím později může řemeslník na práci nastoupit, tím bývá lepší." Proč? Je o něj zájem. Oslovte raději více firem a porovnejte jejich nabídku.

Jistou zárukou kvality práce mohou být stavební firmy, které řemeslníky pečlivě vybírají a jejich práci kontrolují.

Jestliže se s nějakým kutilem, třeba i z okruhu rodiny, domluvíte, že vám vymění podlahu, uzavřete s ním dobrou smlouvu, stejně jako byste to udělali s cizím člověkem. Jinak nebudete mít argumenty, kdyby řemeslník práci nedokončil, nebo ji udělal špatně.

Uzavřete podrobnou smlouvu
Smlouva o dílo nemusí být písemná, stačí jen ústní dohoda. Vždycky je však lepší mít v ruce nějaký "papír", třeba jen rukou psaný s podrobným nákresem. Při větších zakázkách si můžete nechat smlouvu sepsat právníkem.

"Odměna advokáta se obvykle pohybuje mezi 1 500 a 3 000 korun za hodinu," říká advokátka Šárka Procházková z kanceláře Buřič, Sadílek a partneři.

Smlouva by měla být co nejpodrobnější, nesmí v ní chybět přesný popis toho, co má řemeslník dělat, termín dokončení prací, délka záruční doby a jasné řešení reklamací.

Stává se často, že řemeslníci termín nestihnou, proto se vyplatí dát do smlouvy i sankce za nedodržení lhůt a také za překročení rozpočtu.

Pokud bude nutné rozpočet navýšit, musíte to vždy osobně schválit. Když se cena stanoví jen odhadem a ne podle rozpočtu, neměla by se zvýšit o více než deset procent.

Zkontrolujte rozpočet
Projděte s řemeslníky pečlivě jejich nabídku, výběr materiálu, jeho potřebné množství a také připravený rozpočet.

Na všechny nejasné položky se ihned zeptejte a nechte si je vysvětlit. Informujte se, zda je v rozpočtu započítána i doprava lidí a materiálu. Také si ověřte, kolik řemeslníků u vás bude pracovat a zda jsou v rozpočtu mzdy všech.

Pokud řemeslníkovi věříte, můžete nechat nákup materiálu na něm, budete to mít levnější, protože vám naúčtuje nižší DPH a odborník bude spíše vědět, co vše bude nutné a v jakém množství.

Nakoupené věci však pečlivě zkontrolujte a nechte si doložit, že vše, co vám řemeslník účtuje také skutečně koupil.
 
Neplaťte předem
Může se stát, že když řemeslníkovi zaplatíte dopředu, už jej také nikdy neuvidíte. "Doporučuji sjednat si co nejnižší zálohy a podstatnou část ceny zaplatit až při předání," radí Šárka Procházková.

Pokud chcete mít jistotu, neskládejte zálohu vyšší, než je třetina konečné ceny. Můžete také uvolňovat peníze postupně, podle toho, jakou práci řemeslníci dokončí.

Prozřetelné je domluvit se na pozastavení platby, kdy se několik procent z ceny dává stranou pro případ nekvalitně provedené práce, kterou řemeslníci v rámci záruky odmítají opravit.
 
Všechno si neustále hlídejte
Zeptejte se řemeslníka na přesný postup jeho práce. Kontrolujte, zda přichází do práce v domluvený termín. Jestliže se vám něco nebude zdát, zeptejte se.

Neznamená to však, že musíte stát řemeslníkovi za zády pořád a neustále mu do všeho mluvit. Můžete si také najmout někoho, kdo danému řemeslu rozumí a kvalitu práce ohlídá. Při stavbě či větší rekonstrukci je vhodné zajistit si technický dozor, což bývá zkušený stavbař.

S reklamací neotálejte
Když řemeslníci práci dokončí, zkontrolujte ji a případné nedostatky ihned oznamte. Pokud stavbu přesto přeberete, sepište o tom protokol a všechny chyby do něj zaneste, společně s termínem pro jejich odstranění.

Neplaťte nic, dokud řemeslník či firma nezjedná nápravu, nebo třeba poskytne slevu. O opravu žádejte vždy písemně toho, s kým máte uzavřenou smlouvu, a nedejte na výmluvu, že práci dělal subdodavatel.

"Jestliže řemeslník na reklamaci nereaguje nebo vady neopraví ve stanovené lhůtě, můžete si stěžovat na České obchodní inspekci," říká Šárka Procházková.

Obrátit se můžete i na profesní sdružení. Nebo na soudního znalce -jejich seznam je k dispozici u každého krajského soudu. Ten sepíše znalecký posudek, s nímž může jít právník k soudu. "Pokud vyhrajete, zaplatí vám náklady na soud, případný znalecký posudek a služby právníka žalovaný," doplňuje advokátka.