Sedací souprava

Sedací souprava - Zatímco dříve "letěly" robustní sedací soupravy, dnes je trendem jednoduchý nábytek v jedné barvě. | foto: Decoland

Seďte na tom, co vám sedí

  • 21
Jak vybrat správnou sedací soupravu, aby byla pohodlná a záda při delším sezení nekřičela o pomoc? V tuzemsku mají sice tradici robustnější celočalouněné sedací soupravy, ale světový trend se dnes ubírá jinam.

Odhlédnemeli od extravagantních modelů, které bývají vhodné k tomu, aby udělaly dojem na návštěvy, ale se zdravým sezením často nemají nic společného, v zahraničí se prosazuje lehký vzdušný nábytek jednoduchých tvarů, v pastelových barvách.

Podle prodejců sedacího nábytku nebude těžké českého zákazníka přesvědčit, protože ten se prý na změnu už těší.

Posaďte se, lehněte si
Při výběru sedací soupravy hraje největší roli to, kolik peněz je do ní zákazník ochoten investovat a na jak dlouhou dobu ji kupuje. "V západních zemích lidé vymění sedačku, když malují byt nebo dům," říká s mírnou nadsázkou Miroslav Kostka ze společnosti JECH CZ, která vyrábí sedací nábytek.

"My jsme přece jen zvyklí kupovat i spotřební zboží nejméně na deset let." Podle cenového limitu snadno poznáte, jakou sedačku můžete sehnat. Kvalitní celočalouněné jsou na trhu k dostání kolem 20 000 korun, ty s dřevěnými prvky mezi 20 000 a 30 000 korun, větší rohové stojí mezi 30 000 a 40 000 korun. Sedačky z imitace kůže je možné koupit v ceně okolo 50 000 korun a celokožené za zhruba 80 000.

Ať budete kupovat jakoukoli, není vhodné ji vybírat doma z katalogu jen podle barvy a designu. "Při výběru je nezbytné sedačku osobně vyzkoušet, protože každému je pohodlné něco jiného," vysvětluje Iva Ježková ze společnosti FINNPRO, která dodává kožené sedací soupravy.

"Proto by si na ni měl zákazník sednout nebo lehnout, vyzkoušet své obvyklé pozice." Aby měl kupující úplnou jistotu, měl by si prověřit značku a původ výrobku, aby se měl kam obrátit s případnou reklamací. Sedačka by měla být především pohodlná a měla by zabránit statickému přetěžování pohybovému systému.

"Je vhodné, aby měla i tlumič dosedu a plocha sezení odpovídala našim proporcím," říká fyzioterapeut Pavel Kloud.

"Přední hrana sedadla by měla být měkká a zaoblená, polstrování doporučuji elastické. Užitečná je i bederní podpěra."


další foto

Snímatelné čalounění je praktičtější
Už na první dotyk se pozná, jestli je potah sedačky z umělého či přírodního materiálu. Ty umělé, jako žinylka, polyester nebo polyamid, jsou levnější a je možné je prát i v automatické pračce.

Dělá se dokonce i teflonová úprava, která nepropustí vodu. Přírodní bavlna je dražší, ale nejdražší a také nejtrvanlivější je samozřejmě kůže.

"Velkou výhodou je, když má sedačka snímatelné čalounění. Jednoduše rozepnete zip, vyndáte výplň a čalounění necháte v čistírně vyčistit," popisuje Miroslav Kostka. A až doslouží, vyměníte je za nové.

Horší je to s madly. Praktičtější jsou dřevěná, protože jdou jednou za čas vyčistit speciálními přípravky na dřevo. Čalouněná se mohou časem ušpinit nebo prošoupat a nezbývá, než je nechat znovu potáhnout nebo na ně pořídit přehoz.

Pokud se kupuje sedačka na delší dobu, investice do kvality materiálu se vyplatí. "Tuhost výplně bývá testována na deset tisíc zmáčknutí, pak teprve může změnit tvar. Většinou mívá pružinové jádro, vlnovec - tuhý pružící prvek -a pur - pěnu rozdílné tuhosti," vysvětluje Miroslav Kostka.

Výrobci nábytku potvrzují, že nejžádanější jsou jednobarevné sedačky v pastelových tónech.

"Zatímco ještě před třemi lety byla nejoblíbenější hnědá barva, teď klienti preferují červenou, lososovou, oranžovou a jiné veselé barvy v tlumených odstínech," potvrzuje Kateřina Dvořáková ze společnosti TP Slaný. Vzory jsou na ústupu, ale je to prý věc vkusu a také praktičnosti, protože na vzorované látce nejsou skvrny tolik vidět.

Jednoduché a hranaté
Ústup od klasických robustních celočalouněných sedaček je pochopitelný i proto, že mnoho lidí si tak velký nábytek nemůže dovolit, neboť se mu musí vejít do obývacího pokoje standardních, nebo dokonce "panelákových" rozměrů.

S tím se při koupi musí počítat zvláště proto, že sedačky dodává většina výrobců smontované. A projít s nimi některými dveřmi nebo vytočit se s nimi na schodištích bývá problém.

Firmy jsou dnes schopné vyrobit i sedačku v atypických rozměrech, čímž se ovšem naruší původní design. "Při sériové výrobě jsme ochotni polemizovat o pár centimetrech, ale nemůžeme měnit celý návrh podle přání zákazníka, to už je výroba na zakázku," vysvětluje Miroslav Kostka s tím, že se výrobci snaží spíše upravit nabídku tak, aby si každý zákazník vybral.

"V současné době jsou moderní sedací soupravy jednoduchých hranatých tvarů, pokud možno s několika polštáři, které si člověk přizpůsobí tak, jak mu to vyhovuje," říká Kateřina Dvořáková.

Jak vybrat sedačku

1. Vyzkoušejte ji
Nevybírejte sedací soupravu podle katalogů, vždy osobně vyzkoušejte všechny obvyklé sedací polohy. Jen tak zjistíte, jestli vám bude sedačka opravdu vyhovovat.

2. Pozor na rozměry
Při výběru sedačky zvažte, zda v pokoji nezabere zbytečně moc místa a jestli jsou všechny dveře a chodby v bytě či domě dost široké. Ani výtahy v panelových domech nejsou "nafukovací".

3. Látka, nebo kůže?
Kůže je trvanlivější, ale dražší.
Čalounění (z přírodního nebo umělého materiálu) je možné snadno vyměnit, protože většina firem je dnes vyrábí snímatelné.

4. Vzorek skryje skvrny
Vzorované látky sice ustupují těm jednobarevným, ale rodina s dětmi a domácími mazlíčky ocení jejich praktičnost.

5. Ulevte tělu
Vaše páteř ocení, bude-li mít sedací souprava některé zdravotní prvky - bederní opěrku, podhlavník nebo podnožku.