U elektrické sítě hrají důležitou roli jističe

U elektrické sítě hrají důležitou roli jističe | foto: Profimedia.cz

Sedm rad, jak udržet elektřinu na vodítku

Špatné elektroinstalace a neopatrné zacházení se spotřebiči – to bývají časté příčiny požárů a úrazů elektrickým proudem v domácnostech. Poradíme vám, co dělat, abyste byli v bezpečí.

1. Vypínejte přístroje, když je nepoužíváte

Na požárech v domácnosti způsobených elektřinou mají největší podíl trvale připojené spotřebiče, jako chladničky, přímotopy, varné konvice nebo elektronika.

Pokud je nepoužíváte, odpojte je, zvlášť za bouřky nebo když odcházíte z domova na delší dobu. Nestačí přitom stisknout dálkový ovladač nebo vypínač.

"Spotřebič je bezpečně vypnutý, jen když je vytažený ze zásuvky," upozorňuje Vít Pernica, mluvčí pražských hasičů. Nebo používejte zásuvky s vypínačem. Odpojujte také antény a telefonní kabely.

2. Pozor na prodlužovací šňůry a rozdvojky

Nebezpečné bývají též prodlužovací šňůry a rozdvojky, které umožňují zapojit do jedné zásuvky více přístrojů. Obecně čím starší, tím horší. Zvláště ty staré několik desítek let vyřaďte.

Ale pozor dejte i při koupi nových - měly by mít označení, že odpovídají normám. "Častou příčinou požáru bývají i laicky vyrobené a přetěžované prodlužovací šňůry," říká Zdeněk Hošek z generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

Maximální příkon připojených spotřebičů by měl být u zásuvek uveden: třeba 230 voltů a 10 ampér dává 230 krát 10, tedy 2 300 wattů, což je asi jako žehlička.

3. Spotřebiče a osvětlení používejte podle návodu

V domácnostech často hoří i proto, že lidé nedodržují pokyny v návodech ke spotřebičům a osvětlení. Dbejte na správnou montáž, připojení a údržbu.

Nebezpečný bývá prach usazený na zahřívaných částech přístrojů, přikrytý větrací otvor, přílišná blízkost hořlavých hmot. U svítidel může vadit moc silná žárovka, hořlavé stínidlo nebo v koupelně lustr málo chráněný proti vodě.

4. Udržujte instalaci v dobré kondici

U elektrické sítě hrají důležitou roli jističe. Pokud nefungují, v případě zkratu se vedení a přístroje poškodí a přehřáté vodiče třeba i zapálí dům. Podobné problémy mohou přivodit nefunkční či chybějící proudové chrániče a bleskojistky. 

Při požáru okamžitě vypněte proud

Jak postupovat, když doma vznikne požár od špatné elektroinstalace nebo od spotřebiče.

Myslete na to, abyste měli rozvody dostatečně chráněny, kupujte jen důvěryhodné součástky. Jističe a chrániče aspoň jednou za rok zkušebně vypněte a zapněte. To je nutné zvláště u starších elektroinstalací.

"Největší problémy jsou v panelových domech ze 70. let, kde se dávaly rozvody ze slitiny hliníku. Ty rychleji stárnou než kabely z mědi, kritickými místy jsou zásuvky a rozvodné krabice ve stoupačkách," upozorňuje Vít Pernica.

Když třeba často vypadávají pojistky, jiskří zásuvky, dům zaplaví voda nebo koupíte starý byt, je vhodné objednat si revizního technika. Najdete ho v telefonním seznamu nebo na internetu, revize stojí jeden až dva tisíce korun.

5. Práci s elektrikou nechte odborníkům

"Nejste-li odborník, nezasahujte do spotřebičů a elektroinstalace," varuje elektrokonstruktér Martin Kosík. Raději je přenechte těm, kteří jim rozumějí.

Laici často špatně dimenzují vedení a jeho ochranu, takže se pak přehřívá, kabely vedou nevhodnými místy, kde se mohou poškodit, špatně spojují dráty a připojují elektrická zařízení.

To všechno jsou příčiny požárů. Když nedodržíte předpisy, v případě havárie nebo úrazu na vás padá plná odpovědnost.

6. Nevrtejte tam, kde vedou dráty

Než začnete vrtat do zdi, rozmyslete si, zda v tom místě nemůžou vést elektrické dráty. Nejsou žádná závazná pravidla, ale málokdy vedou kabely šikmo přes zeď.

Od zásuvek vede kabel vodorovně k dalším zásuvkám nebo k zemi, jen výjimečně kolmo nahoru. Od vypínačů vedou dráty zpravidla dolů k podlaze a nahoru ke "krabicím" pro rozvod k lustrům - to jsou dutiny v omítce s kulatými krytkami.

Nemáte-li fotografie či nákresy vedení, nejbezpečnější je vrtat šikmo od zásuvky či vypínače. Kabely bývají uloženy v omítce nebo mělce ve zdivu, minimálně 1,5 centimetru hluboko. Dají se odhalit i pomocí detektorů, ale pamatujte, že ty levné z hobbymarketu nejsou vždy spolehlivé.

7. Děti a zvířata k elektřině nepouštějte

Nebezpečí úrazu elektrickým proudem hrozí doma hlavně malým dětem a volně pobíhajícím domácím zvířatům. Děti lákají zásuvky - ty lze chránit plastovými záslepkami, které koupíte v elektroobchodě či hobbymarketu po 10 korunách za kus.

Anebo se prodávají zásuvky s clonkou - destičkou, která se sklopí, jen když vsunete dva předměty stejnou silou do obou otvorů najednou. Nebezpečný hřebík do jediného otvoru vsunout nelze.

Zvířatům zase hrozí nebezpečí, když rozkoušou volně uložené kabely. Prevencí je uložit kabely tak, aby se k nim zvířata nemohla dostat - za skříň, do výšky či pod lištu.

,