Důležité je, aby žárovka ze stínidla nevyčnívala a neoslňovala

Důležité je, aby žárovka ze stínidla nevyčnívala a neoslňovala | foto: Profimedia.cz

Sedm odpovědí na nejčastější problémy s úspornými ekožárovkami

  • 152
Už jste se rozloučili se "stowattovkou", která v září skončila, a hodláte doma svítit úsporně. Vybrat náhradu za klasickou žárovku nemusí být jen tak. Určitě si předtím položíte některou z následujících otázek.

1. Jakému úspornému osvětlení mám dát přednost?
Záleží na tom, kde jím budete svítit a jak často. Obecně platí, že tam, kde se svítí dlouho, je výhodnější úsporná zářivka či světlo s LED diodami. Tam, kde se stále rozsvěcí a zhasíná, stačí halogenová žárovka.

2. Co když se mi úsporná zářivka či jiná hospodárná žárovka nevejde do lustru?
Abyste měli jistotu, že novou žárovku do lustru či lampičky dostanete, vyberte stejný tvar, jaký tam byl předtím. Jinak hrozí, že nová žárovka bude mít odlišné proporce (bude úzká či široká na jiných místech) a budete muset do obchodu znovu.

RADA MF DNES

Úsporné světlo vybírejte na internetu

Chcete vědět, které halogenové žárovky, úsporné zářivky a světla s LED diodami na českém trhu jsou energeticky nejúspornější?
Hledejte na internetových stránkách www.usporne
spotrebice.cz
, které provozuje SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie.

Téměř všechny typy úsporného osvětlení už dnes seženete v hruškovitém tvaru žárovky nebo jako koule, svíčky, spirály, reflektory. Důležité je, aby žárovka ze stínidla nevyčnívala a neoslňovala. Jestli si nejste jistí, vezměte do prodejny původní žárovku, nebo si ji změřte a v obchodě rozměry porovnejte.

3. Nemůže se stát, že do lampy vyberu příliš silnou "úsporku"?
Informaci o tom, jaký maximální příkon může žárovka mít, tedy třeba 40 W, najdete většinou na štítku na svítidle. Silnější by tam určitě přijít neměla.

Jenže to platí hlavně pro klasické žárovky. Úsporné zářivky, světla s LED diodami a LVD indukční zářivky mívají příkon mnohem nižší, takže žádné nebezpečí nehrozí, i když použijete ty s větší svítivostí. Jejich další výhodou je, že se tolik nezahřívají, takže nemohou propálit stínidlo, pokud je třeba z látky či papíru.

4. Připadá mi, že úsporná zářivka a obyčejná žárovka mají úplně odlišný závit. Půjde mi zašroubovat?
Určitě. Úsporné zářivky, ale i halogenové žárovky, LVD indukční zářivky a světla s LED diodami, mohou mít buď velký žárovkový závit (označuje se jako E27), nebo malý žárovkový závit (E14), kterému se také říká miňonka. Klasickou žárovku tedy můžete ihned nahradit úspornou variantou.

Stejně tak v případě, že lustr či lampička nemají objímku se závitem, ale místo pro nástrčnou patici. Patice, které se nešroubují, ale zasouvají, nejčastěji najdete ve stolních lampičkách a menších svítidlech na strop či stěnu. Typ závitu bývá někdy uvedený i na štítku na svítidle.

MÁTE TU PRAVOU "úSPORKU"?

Pokud si nejste jistí, jaký tvar, velikost a závit úsporné zářivky zvolit, vezměte do prodejny původní žárovku, nebo si ji změřte a v obchodě rozměry porovnejte.

5. Jak poznám, že je nová žárovka funkční?
Nechte si ji v elektroprodejně vyzkoušet. Prohlédněte ji také, zda není poškozená či prasklá. Určitě si vezměte účtenku. Máte na ni totiž dvouletou záruku, takže kdyby přestala fungovat, můžete ji přijít do obchodu vyměnit za novou. Prodejci s tím obvykle nemají problém. Jestliže vám reklamaci nebudou chtít uznat, můžete se obrátit na soudního znalce.

6. Co když doma zjistím, že jsem nevybral správnou žárovku?
Předně, v prodejně se vždy optejte, zda vám budou ochotni výrobek vyměnit. Jestli s tím budou souhlasit, což pravděpodobně ano, nevyhazujte paragon ani krabičku od žárovky.

7. Když mi praskne klasická žárovka, mohu ji vyhodit do popelnice? A kam s vysloužilou "úsporkou"?
Obyčejnou žárovku lze hodit do kontejneru na směsný odpad, protože neobsahuje žádné škodlivé látky. S úspornými zářivkami, v nichž je malé množství jedovaté rtuti, to nepůjde. Nepatří do popelnice a už vůbec ne do přírody (hrozí za to pokuta od obecního úřadu až 20 tisíc korun). Aby bylo možné je recyklovat, je potřeba je odevzdat ve sběrném dvoře nebo v elektroprodejně.

Ale může se stát, že vám obchodník vezme jen tolik vysloužilých zářivek, kolik nových si u něj pořídíte. V některých obchodech, ale i na úřadech, ve školách, zdravotních střediscích a podobně můžete od září narazit na novou sběrnou nádobu.

Do modré ocelové krabice je možné vkládat (nikoli házet, aby se nerozbily) úsporné zářivky různých tvarů, trubicové zářivky do délky 40 centimetrů i žárovky s LED diodami. Více informací a seznam sběrných míst najdete na www.ekolamp.cz.