Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šedivý panelákový byt jsme proměnili ve šmrncovní 3+1

  1:00aktualizováno  1:00
Zásadním problémem panelákového bytu v Ostravě byla jeho dispozice. Samozřejmě také značně zastaralý a nepraktický interiér. Manželé ho dostali od rodičů, a tak mohli naspořených 300 tisíc "vrazit" do rekonstrukce.

Rekonstrukce panelákového bytu 3+1 stála majitele 300 tisíc korun. | foto: Tomáš Orlický

Všechny panelákové byty mají společný neduh - malou kuchyni. My jsme ale chtěli kuchyni velkou a s jídelním koutem, aby mohla být centrem bytu a rodiny.

Rozhodli jsme se proto, že své místo bude mít v bývalé ložnici. Tu jsme ještě zvětšili vybouráním příček, které tvořily nesmyslnou komoru uprostřed bytu.

Získali jsme tak opravdu nebývale velký prostor navazující na chodbu. Z naší nové kuchyně jsme nechali vyřezat dveře do původní kuchyně, kde vznikl parádní dětský pokoj, v současnosti využívaný jako pokoj pro hosty.

Proměna panelového bytu 3+1

V kuchyni jsme se snažili vše podřídit nejen estetice, ale i pracovní ergonomii. Celému prostoru proto vévodí dva bloky linky a pracovní ostrůvek.

Na jedné straně je tzv. "elektrická část" s potravinovou skříní, lednicí s mrazákem, mikrovlnkou a horkovzdušnou troubou v dostatečné výšce.

Druhou stranu pak tvoří tzv. "vodní a plynová část", kde je pod pracovní deskou pračka, následuje plynový sporák, pod kterým je vestavěná myčka, a vše ukončuje dřez s odkapávací plochou a úložným prostorem.

Samozřejmě nesmím zapomenout na ostrůvek, jenž slouží k více účelům. Je to především výborné odkladné a krájecí místo. Jeho horní povrch je totiž z hrubého nelakovaného dřeva.

Proměna panelového bytu 3+1Proměna panelového bytu 3+1

Navíc je v něm integrován odpadkový koš, takže stačí po otevření menších dvířek sesunout například odřezky rovnou do koše a je čisto. Pro vhození většího smetí nebo vyjmutí koše jsou z druhé strany dvířka. Ta doplňují boční police na vína.

V ostrůvku jsou také šuplíky s příbory a jiným nářadím potřebným v kuchyni, které je tak ihned po ruce. A v neposlední řadě odděluje pracovní část od jídelní.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách čtenářů iDNES.cz.

Koupelna a oddělené WC

Koupelnu jsme po odstranění umakartového jádra zvětšili na úkor chodby o dva metry čtvereční. Což stačilo na vsazení polorohové vany s elegantním schůdkem usnadňující vlez.

Umyvadlo jsme zapustili do zídky, která navazuje na výšku vany. Šikovným způsobem jsme tak schovali přívod vody, plynu a odpadu, jenž byl nutný pro novou kuchyni. Naopak ve stropním sádrokartonovém podhledu je ukryto odtahové potrubí od digestoře.

Zapuštěné zrcadlo má po stranách dřevěné bytelné skříňky, doplněné policemi nad vanou.

Proměna panelového bytu 3+1

Oddělené WC zůstalo rozměrově stejné, jen jsme použili závěsný systém a jádro jsme schovali za dvířka s obkladem. Prostor tak působí příjemně a rozhodně tento způsob vyjde levněji než budování různých prapodivných dřevěných dvířek.

Obývací pokoj s břidlicovou stěnou

Obývák vznikl na místě bývalého dětského pokoje, který byl opravdu velký, a navíc s balkonem. Tento prostor je ještě stále ve fázi dodělávání, ale i tak jsme si dovolili oproti standardům pořídit velkou rohovou sedačku s taburetem.

Na stěně jsme vytvořili pás z břidlicových obkladů, které mají hrubý vzorek a po nasvícení působí plasticky. A ještě se našlo místo pro opravdu velký a bytelný pracovní stůl, jenž je umístěn u okna, jednak kvůli výhledu, ale hlavně kvůli dennímu světlu.

Proměna panelového bytu 3+1Proměna panelového bytu 3+1

Ložnice našla své místo v bývalém obývacím pokoji. Zde vzniklo také ideální místo pro šatnu. Tu jsme nenásilně zakomponovali do prostoru, včetně zkosené stěny, jež šatnu zvětšuje, ale nijak neubírá na velikosti ložnice.

Vše bedlivě kontrolujte

Samotné bourací a hrubé stavební práce proběhly celkem rychle v průběhu asi 25 dnů, a to firmou na doporučení, která práci odvedla opravdu velmi dobře.

Ale i tak radím, na veškeré práce si dávejte bedlivý pozor, a než začnou řemeslníci cokoliv dělat, dvakrát i vícekrát to s nimi proberte - ušetříte čas i peníze.

Hodně také ušetříte tím, že jednotlivé potřebné komponenty (vanu, umyvadlo, obklady, dlažbu, dveře atd.) koupíte sami a nejlépe v akcích, které jsou v podstatě pořád.

Proměna panelového bytu 3+1

Původní plánek panelového bytu 3+1

Proměna panelového bytu 3+1

Současný plánek panelového bytu 3+1

Hlavní bourací práce probíhaly nejvíce v koupelně, kuchyni a v bývalé ložnici. Díky rekonstrukci jsme získali úplně novou dispozici. Celý byt se krásně provzdušnil a zvětšil.

Současně proběhla kompletní výměna elektrických rozvodů, dveří a veškerých podlahových krytin.

Chtěli jsme byt, který by vyhovoval všem našim nárokům. Šlo nám především o funkčnost a praktičnost celého interiéru. A také o jistou dávku šmrncovního designu.

Bohužel se nám zatím nepodařilo dokoupit další plánované kusy nábytku a ještě jsme nedořešili některé detaily. Přesto věříme, že bude náš byt pro ostatní inspirací.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce serveru bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota 50 nejlepších realizací. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni 1. června 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.

Autor:
Nejčtenější

Pohled do původní koupelny
Kompletní rekonstrukce bytu si vyžádala šest týdnů a půl milionu korun

Petr se před osmi lety přestěhoval do Prahy, našel si nájemní byt na Pankráci, do kterého se zamiloval a nakonec si jej od majitele koupil. Byt s plochou 35...  celý článek

Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu.
Zepředu nic moc. Zezadu neuvěřitelný dům pro rodinu plný překvapení

Pařížský domek si hraje s okolím. Za skromnou uliční fasádou se skrývá přívětivé nádvoří a s ním překvapení, rodinný městský dům pokračuje dalším, větším a...  celý článek

Na začátku každého nového dne najdou majitelé chytré pračky své prádlo čisté,...
Chytrá pračka vypere i vyžehlí. Návrhářka se inspirovala toustovačem

Designérka Jiyeun Yoonová z Jižní Koreje přišla s úžasným nápadem. Navrhla chytrou pračku Pop-Up Laundry, která dokáže prádlo vyprat a rovnou jej i vyžehlí.   celý článek

Gramofon G3 ClassiC z habru. Krása a struktura tohoto českého dřeva autory...
Gramofon slouží v interiéru jako socha aneb terapie vinylovou deskou

Dokonalý zvuk a krása jako přidaná hodnota reprezentují výrobky rodinné firmy 440 Audio, kterou založil Tomáš Jiráček. Zejména nová řada gramofonů Art působí v...  celý článek

Teplotní sonda přesně pohlídá teplotu masa.
Dokonale upečené maso zvládne i začínající kuchař. Poradíme jak

Vaření je sexy a k největším televizním celebritám patří kuchaři. Místo detektivek si lidé pořizují výpravné kuchařky. To je dnešní realita. S tím ovšem...  celý článek

Další z rubriky

Mít v panelovém domě za souseda nadšeného bubeníka může skončit minimálně...
Jak cvičit v bytě na hudební nástroj a nepřivolat hromobití sousedů

Hluk v domě je vždy zdrojem problémů se sousedy. Jednoduchými úpravami lze zvukovou kulisu výrazně omezit, aby tolik nerušila okolní nájemníky. Zkušebnu...  celý článek

Při výměně digestoře si majitelé bytu často ani neuvědomí, jak mohou ovlivnit...
Jde vám zápach od sousedů přes ventilaci? Pozor na nové digestoře

Obyvatelé panelových domů si často stěžují, že doma cítí pachy z ostatních domácností. Je to dané tím, že družstvo nebo společenství vlastníků jednotek nedaly...  celý článek

Architekt nechal opticky oddělit kuchyň a obývací pokoj blokem vysokých...
Rekonstrukce panelákového bytu se povedla i bez náročného bourání

Sympatický manželský pár se rozhodl pro kompletní rekonstrukci panelového bytu 3+1. Dispozice, která patří k těm nejčastějším, bohužel neumožnila nějaké...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.