Ve Stodůlkách vyrostou třeba netradiční vily Cikánka.

Ve Stodůlkách vyrostou třeba netradiční vily Cikánka. | foto: Bouwfonds

Šedé pražské sídliště oživily novostavby

  • 3
Jak je možné, že se obyčejné pražské sídliště během deseti let změnilo k nepoznání? Kam se podíváte, tam se staví. Ve Stodůlkách, Lužinách, na Velké Ohradě i v Nových Butovicích. Nejvíce ale pomohlo prodloužení trasy metra "B" na Zličín.

Je mohutná výstavba pro Prahu 13 výhodou? Určitě. Stěhují se sem často mladé rodiny s dětmi, proto patří k městským částem s nejnižším věkovým průměrem.

A téměř každý nově postavený bytový dům nabízí ve spodních podlažích prostory pro obchody, služby či restaurace. To ve starých panelácích citelně chybí. Na tak velkém sídlišti, jako jsou Stodůlky či Velká Ohrada, je restaurací jako šafránu.

"To se opravdu nedá srovnat s tím, co tu bylo. V nákupním centru Luka byla jedna restaurace, ve Stodůlkách na Paprsku druhá - a tím to končilo. S obchody to bylo stejné. Teď je to mnohem lepší," říká Alena Špačková, která na Lužinách bydlí téměř dvacet let.

Byty předběhla centra
Začátkem devadesátých let investory Praha 13 příliš nezajímala. Tedy co se týče bytů. Spíše se zaměřovali na administrativní centra a nákupní střediska. Přibyly Ikea, Tesco, Globus, Kaufland, Makro, Metropole Zličín či Galerie Nové Butovice a další.

Jsou to tři čtyři roky zpět, co se karty začaly obracet. Se zájmem lidí se investoři přeorientovali a začali zde stavět i nové byty a domy.

Velkou výhodou Prahy 13 je totiž dostatek stavebních pozemků. Zájmu koupěchtivých hodně napomohlo prodloužení trasy "B" pražského metra. Tím se zajistilo dobré spojení nejen do centra, ale i na druhou stranu Prahy.

Byty vystřídají nové vily
Rozestavěno nebo zkolaudováno je v současnosti na deset bytových projektů a přibývají další. Zajímavé je, že poměrně vysoké procento připadá na domy rodinné.

Ty se objevují například kolem sídliště Velká Ohrada, připravovaná je i stavba osmnácti luxusních vil ve Stodůlkách.

"Rodinné domy se staví uvnitř stávající zástavby nebo na ni těsně navazují. Jejich počet je ve srovnání s bytovými domy poměrně vysoký. Někteří developeři stavějí obojí, příkladem je projekt Šafránka," říká mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Nové bydlení přijde draho
O jaká místa v Praze 13 je největší zájem? Především o ty s výhledem do zeleně, což jsou pozemky přiléhající k přírodnímu parku Prokopské a Dalejské údolí nebo k Centrálnímu parku ve Stodůlkách.

Nejrychleji se nyní staví na volných plochách mezi Velkou Ohradou a Řeporyjemi.

Ceny nových bytů jdou ovšem raketově nahoru. Zatímco před pár lety stál čtvereční metr mezi dvaceti až pětadvaceti tisíci, dnes je běžná cena dvojnásobná. Přesto se prodá vše, co se postaví. I mezonety za deset jedenáct milionů korun.