Luxfery významně pomohou dosvětlit tmavé místnosti, přitom však vytvoří

Luxfery významně pomohou dosvětlit tmavé místnosti, přitom však vytvoří neprůhlednou, masivní bariéru. | foto: Glass Blocks

Se sklem dokážete v interiéru zázraky. Můžete ho použít na sto způsobů

Stavební sklo je výzvou pro všechny architekty. Prostor vypadá díky němu vzdušně, elegantně a čistě. Navíc existuje nepřeberná spousta možností, jak sklo v interiéru použít. Skleněné můžete mít nejen výplně dveří, obklady v kuchyni nebo sprchové kouty, ale také celá schodiště, příčky nebo podlahy.

Skleněné dveřní výplně se v Čechách používají už desítky let. A to většinou z jednoho prostého důvodu, s jejich pomocí se alespoň částečně prosvětlují denním světlem tmavé prostory bez vlastních oken. Dnes můžete tmavým koutům, chodbám a koupelnám pomoci jinak a lépe.

Moderní tvrzená skla umožňují nejen zhotovit celoprosklené dveře bez rámu, ale i celoskleněné dělicí příčky. Pomocí nich se dají funkčně i esteticky oddělit dva různé prostory, nepřerušíte však plynulé proudění světla a opticky zvětšíte celý byt. Je už pak jen na vás, zda použijete sklo čiré nebo neprůhledné.

Skleněné příčky ale nejsou řešením jen pro malé a stísněné prostory. Právě naopak. Výborně také dokážou rozčlenit velký prostor na několik funkčně oddělených a přitom opticky propojených celků.

Například dnes hojně slučované prostory obývacího pokoje a kuchyně je možné předělit velkou celoskleněnou příčkou se skleněnými dveřmi a zabránit tak nepříjemným výparům vznikajícím při vaření pronikat do společenské zóny, ale přitom s ní být neustále v kontaktu. Nevýhodou skleněných příček a dveřních křídel jsou především horší akustické vlastnosti.

Posuvná skleněná příčka prostor funkčně oddělí, opticky ale zůstane propojený.

Bezpečí především

Veškeré skleněné dveře i příčky se vyrábějí z kalených bezpečnostních skel o
minimální tloušťce osm milimetrů. Je tak naprosto minimalizováno riziko úrazu při rozbití skla. Kalené sklo má zvýšenou mechanickou i termickou odolnost. Je odolnější proti úderům a získá větší ohybovou pevnost.

Vznikne zahřátím skla na vysokou teplotu okolo 620 °C a jeho prudkým zchlazením vzduchovou sprchou. Díky tomuto postupu rychle vychladne a vytvrdne na povrchu, zatímco uvnitř je ještě skleněná hmota teplá. Díky tomu vznikne uvnitř tahové a na povrchu tlakové napětí a sklo se tak stane mnohem pevnějším.

Je možné kalit téměř všechny druhy skel, nutné je však před tím provést veškeré potřebné opracování a vytvrdit už hotový produkt.

Skleněné dveře se mohou otvírat téměř všemi možnými způsoby, záleží jen na druhu kování. Rozlišujeme tak dveře kyvné, otočné, posuvné, nebo dokonce i skládací. Zajímavou alternativou jsou dveře s posuvným s křídlem, které se dá zasunout do kapsy ve stěně, a dveře tak při úplném otevření téměř zmizí.

Lehký dekor můžete použít i na průhledné sklo, a tak ho ozvláštnit.

Celoskleněné dveře se díky originálnímu dekoru stanou ozdobou interiéru.

Skleněné schody a podlahy

Perlou moderních interiérů jsou bezpochyby ocelové schody se skleněnými nášlapy a zábradlím. Variantou pak může být například i část skleněné podlahy druhého nadzemního podlaží, která v čiré variantě zajistí zajímavé průhledy, v matné variantě pak propustnost denního světla.

Lehkost a vzdušnost ocelového schodiště může být i na obtíž, a protože je schodiště srdcem každého interiéru, člověk se musí zamyslet, zda mu výstup po průhledných stupních nebude činit potíže.

Z hlediska bezpečnosti dnes nemusíte mít žádné obavy. Třívrstvé lepené kalené sklo, ze kterého se schodišťové stupně většinou vyrábějí, je velice odolné a pevné a unese nejen velká lokální břemena, ale snese i pád poměrně těžkých předmětů.

Na trhu je dostupných mnoho různých variant, při výběru materiálu pro schodišťové stupně je však nejdůležitější hledět především na bezpečnost a vybírat protiskluzové varianty.

Skleněné stupnice v kombinaci s ocelovou konstrukcí mohou vytvořit subtilní a lehkou dominantu prostoru.

Skleněné obklady

Sklo se v posledních letech začalo tlačit také do kuchyní, kde z něj můžete mít například pracovní desky nebo obklady za kuchyňskou linkou. Díky svým vlastnostem do těchto prostor výborně hodí, protože je absolutně neporézní, snáší vysoké teploty a je velice těžké ho poškrábat nebo jinak poškodit.

Díky speciálním povrchovým úpravám je také poměrně odolné proti ušpinění a nechtěným otiskům. Na pracovní desku je proto mnohdy vhodnější než umělý či přírodní kámen nebo klasická laminovaná dřevotříska. Obklad z něj pak slouží účinněji než spárovaná keramika nebo snadno poškoditelný broušený nerez.

Skleněný obklad stěny za kuchyňskou linkou je navíc velice elegantní a nadčasový doplněk, který snadno doladí design moderní kuchyně a rozzáří celou místnost. Na trhu je k dostání opět nepřeberné množství různých barev a motivů. Můžete si tak lehce vybrat takové sklo, které kuchyňskou linku doplní nebo s ní naopak bude kontrastovat. U většiny firem je pak samozřejmě možná i výroba na zakázku.

I obklady se vyrábí z kaleného skla, většinou v tloušťce šest milimetrů. Jeho nespornou výhodou je vysoká odolnost proti všem čisticím prostředkům, velký formát navíc eliminuje umaštění a ušpinění spár, kterému se u kachlového obkladu nedokážete vyhnout.

Skleněný obklad za kuchyňskou linkou je nejen efektní, ale hlavně hygienický a vysoce odolný.

Vysoká nosnost až 160 kg také umožní zavěšení jakkoliv těžkých předmětů. Skleněné desky potřebují z důvodu většího zatížení kalené sklo o minimální tloušťce 10 mm. Vyrábí se v lesklé i matné variantě a díky mechanické i termické odolnosti na nich můžete bez jakéhokoliv podkladu krájet maso i zeleninu nebo na ně odstavit rozžhavenou pánev přímo ze sporáku.

Nevýhodu skleněných obkladů a desek asi snadno uhodne každý, je to samozřejmě cena. Pohybuje se totiž okolo 3 000 korun za metr čtvereční nejlevnějšího kaleného skla.

Skleněné sprchové kouty

Minimalistická moderna, která si žádá odlehčení všech masivních konstrukcí, zasáhla i do koupelen, kde se upouští od konvenčního provedení rámových sprchových koutů a přechází se k otevřeným samonosným celoskleněným variantám.

Celoskleněné sprchové kouty bývají tvořené pevnými díly, které jsou připevněné k stěnám, a dále pohyblivými částmi, jejichž způsob a míra otvírání opět závisí na druhu zvoleného kování. Kování je vhodné volit s rozvahou a nebránit se kvalitnějším, a tím pádem i dražším variantám.

Celoskleněný sprchový kout působí esteticky, pozor jen na volbu vhodného skla, na kterém nezůstávají zaschlé kapky.

V koupelně jsou totiž kovové panty vystavené velkému zatížení vlivem teploty a vlhkosti a při pořízení levných kusů budete mít zkaženou náladu pokaždé, když budete muset sprchový kout otevřít nebo zavřít. Maximální pozor dejte na plastové, pochromované panty, které jsou sice levné, ovšem mají velice nízkou životnost i estetickou kvalitu.

Celoskleněné sprchové kouty se opět dělají z bezpečnostního kaleného skla, které se často doplňuje z vnitřní strany speciální vodoodpudivou úpravou, díky které na skle nezůstávají zaschlé kapky a cákance.

Luxfery

Skleněné tvárnice jsou obohacením každého interiérového prostoru. Můžete z nich zdít příčky, polopříčky nebo jimi doplnit klasicky vyzděnou stěnu. Díky jejich hojnému používání v minulém režimu byly donedávna opomíjené a zavrhované, dnes už však opět nacházejí své místo na slunci.

A jako je to s každým stavebním materiálem, roztrhl se pytel s různými variantami a typy. Na trhu jich najdete hodně, mají různé rozměry, tvary, tónování skel i průsvitnost a průhlednost. Ani libovolná barva či šířka spár dnes nejsou problém. Jejich výhodou je opět světelná propustnost a především jejich neotřelý výraz, který dodá i obyčejnému prostoru zajímavý nádech. Cena jedné luxfery se pohybuje zhruba od 60–170 korun.

I do stěny z luxfer samozřejmě můžete zabudovat celoskleněné dveře, a to jak v rámu, tak bez něj. Udržovat luxfery je snadné, ovšem oproti celoskleněným příčkám je patrný rozdíl především v přítomnosti spár. Také luxfery s reliéfním povrchem jsou na čištění namáhavější, některé varianty mají však reliéf na vnitřní straně tvárnice, vnější strana se snadno čistí a efekt přitom zůstává.

Luxfery jsou zajímavým interiérovým doplňkem, stačí si jen vybrat z nepřeberné řady tvarů, barev a reliéfů.

Druhy skel

Vybírat můžete z nepřeberného množství různých úprav kalených skel:

  • SKLO FLOAT: základní varianta, jedná se o čiré průhledné sklo, které můžete různým způsobem povrchově upravovat pískováním, gravírováním, leptáním nebo broušením
  • SKLO SATINÁTO: takzvané ledové sklo, průsvitné, avšak neprůhledné, které se tak výborně hodí například do koupelen. Vzniká celoplošným poleptáním jedné strany.
  • BAREVNÉ SKLO: používá se pro vitráže nebo fusing (spékání a tvarování skla za vysokých teplot), který velmi originálním způsobem zosobní jednoduché skleněné dveře
  • SMALTOVANÉ SKLO: vznikne potištěním skla libovolným motivem ještě před vlastním procesem kalení. K dispozici je celé škála barev a motivů, na individuální přání lze pomocí sítotisku vytvořit jakékoli téma.
  • LEPENÉ SKLO: několik vrstev kaleného skla se spojí elastickou polyvinyl-butyralovou fólií, která může mít různé požadované vlastnosti, může být čirá, matná, zvukověizolační, barevná nebo s různými motivy. Nová technologie opět umožňuje zhotovit fólii s jakýmkoliv potiskem dodaným zákazníkem, jak barevným, tak černobílým. Sklo navíc díky slepení několika vrstev získá mnohem větší pevnost, a pokud i tak dojde k rozbití, fólie udrží popraskanou tabuli v požadovaném tvaru.

Způsoby montáže luxferové stěny

  • ZDĚNÍ NA KLASICKOU MALTU: nejobyčejnější, léty prověřený způsob, kdy zdíme luxferovou stěnu stejně jako cihlovou
  • PREFABRIKOVANÉ PANELY: oproti klasickému zdění na maltu ušetří prefabrikované panely mnoho času a práce. Skládají se z několika řad luxfer a nemusí se tak zdít "cihlu po cihle"
  • SYSTÉM EZYLAY: luxfery se spojují pomocí hliníkových rámečků, plastových vymezovacích křížků a silikonu
  • SYSTÉM BLOCK LOCK: je založen na principu vymezovacích platových profilů a lepidla
  • SYSTÉM VETROCLICK: umožňuje postavit luxferovou stěnu pomocí křížků a plastových profilů zcela bez použití malty, silikonu nebo lepidla

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.