Schody pro několik generací

Slova "postavím ti schody třeba až do nebe" může vyřknout pouze člověk, který nemusel v životě postavit jediný schod. Zdánlivě jednoduchá záležitost se totiž v případě rodinného domku stává předmětem velkých problém ů, někdy i sporů. Malá chyba může dokonce skončit nepříjemným úrazem. Jakákoliv chyba v návrhu a stavbě schodiště se může nepříjemně prodražit.
"Chtěla jsem mít rekonstrukci podkroví co nejlevnější. Nechali jsme si proto udělat točité schodiště od kamaráda-truhláře. Výroba stála spoustu peněz a nepovedla se ani montáž. Spor, kdo to zaplatí, nakonec skončil u soudu," vzpomíná Monika Peterková z Českých Budějovic. Vyrobit funkční a bezpečné schody není jednoduché. Měl by po nich vyběhnout nepozorný čtrnáctiletý potomek, ale měli by je pohodlně zvládnout i prarodiče s hůlkou. Často si stavebníci neuvědomují, že i oni budou staří a jejich požadavky na chůzi budou náročnější. Odborníci proto doporučují sklon schodiště kolem třiceti stupňů. Jednotlivé stupně by měly být stejně vysoké. Člověk totiž nasadí určitý rytmus kroků a odlišná výška schodu jej může nepříjemně překvapit a skončit pádem. "Běžně se výška stupně navrhuje kolem osmnácti centimetrů. Jeho hloubka bývá dvacet sedm až třicet centimetrů," vysvětluje Vítězslav Hálek ze stejnojmenné firmy z Plánice, která se zabývá zakázkovou truhlářskou výrobou.

Nebezpečné opičí schody

Místo pro novou schodišťovou konstrukci by se rozhodně mělo změřit až po ukončení všech prací. "Objednali jsme si truhláře, aby zaměřili nové schodiště. Pak jsme se rozhodli pro podlahové vytápění," vysvětluje Josef Rada z Plzně. "Jeho instalací se podlaha zvýšila o deset centimetrů. Schodiště vyrobené podle původního stavu potom samozřejmě nesedělo." Pak lze jedině zaplatit nové schodiště nebo alespoň nový první nebo poslední stupeň, takzvaný opičí schod, který má jinou výšku než ostatní. U přímých schodišť se nedoporučuje více stupňů než šestnáct. Jinak je dobré rozdělit schodiště odpočívadly - mezipodestami. "U točitých typů by rozměr v nejužší části stupnice neměl být menší než deset centimetrů," říká Vladimír Řehák z nymburské firmy Promax, která se specializuje především na výrobu točitých schodišť. Často se zapomíná, že i ve vyšších patrech je nábytek a může se časem i vyměnit. Průchodná šířka by proto u interiérového schodiště měla dosahovat minimálně devadesát centimetrů, jinak se může stát, že vám třeba velká pohovka nebo skříň zůstane definitivně v přízemí.

Vyhnout se toboganu

Ze schodů by se nikdy neměla stát nebezpečná skluzavka. Proto řada lidí používá na nášlapnou část schodu protiskluzový materiál. Například speciální kobercové výřezy stojí od 120 korun za kus. I pro zábradlí platí určitá pravidla. Doporučená výška se pohybuje od devadesáti do sto deseti centimetrů. Je vhodné, aby zábradlí bylo doplněno kolmými sloupky, vzdálenými od sebe maximálně patnáct centimetrů. To proto, aby malý kaskadér nezkoušel vylézt po částech zábradlí jako po žebříku nebo neprostrkoval hlavu jako lvíče mezi sloupky. Pokud se schodiště osazuje mezi zdi, pak bývají vhodná madla. Ta se instalují ve stejné výšce jako zábradlí, mezi madlem a zdí musí být ovšem vzdálenost minimálně čtyři centimetry.

Interiérová dřevěná schodiště

Materiál Cena (Kč)

Měkké dřevo - menší životnost cca 50 000
(smrk, borovice)
Tvrdé dřevo - delší životnost cca 65-150 000
(buk, dub)