Nejšetrněji se slimáků na zahradě zbavíte, když je sesbíráte do kýble a odnesete k vodě

Nejšetrněji se slimáků na zahradě zbavíte, když je sesbíráte do kýble a odnesete k vodě | foto: Profimedia.cz

Sbírání slimáků je milosrdné, sůl drastická

  • 32
Nalákejte slimáky na pivo, upijí se k smrti, radí jeden zahrádkář. Zkuste parazity, mám s nimi dobrou zkušenost, doporučuje jiný. Sbírat, sbírat, sbírat, nic jiného neplatí, nesouhlasí třetí. Co člověk, to jiná zkušenost a metoda. Které z nich jsou účinnější než jiné a jaká při nich hrozí rizika?

Ruční sběr
Jak se shodují různí odborníci, nejúčinnější metodou hubení slimáků je sbírat je ručně. "Je to ale možné jen v nočních hodinách, kdy opouštějí úkryty," upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. "Dobře se dají najít též po dešti či brzy ráno," doplňuje Libor Dvořák, odborník na plže ze Správy Národního parku Šumava. Slimáci totiž k životu potřebují vlhko, na slunci by uhynuli.
Riziko: Pokud je neodnesete dostatečně daleko, ale třeba jen za plot, vrátí se. Ruční sběr je navíc dost náročný.
Míra humánnosti: 1

Otevřený boj
Osvědčeným způsobem je napichovat slimáky na tyč s bodcem, rozkrojit napůl anebo zašlápnout. I když tento způsob působí drasticky, patří k šetrnějším, protože plži umírají okamžitě.
Riziko: Metoda jen pro silnější povahy.
Míra humánnosti: 2

Teplá, či studená voda
Nejjednodušším způsobem je spaření slimáků horkou vodou. Zahynou za několik vteřin a netrápí se. Slimáky nasbírané například do plastové lahve můžete zalít i studenou vodou. "Plži se brzy utopí a rychle shnijí. Zbytky se dají snadno vylít," popisuje Libor Dvořák. Pro rychlejší účinek lze do vody přidat ocet, saponát nebo mýdlo. "Komu se pomalé topení zdá drastické, může použít sodovku, která plže udusí rychleji," říká Vladimír Vrabec z České zemědělské univerzity v Praze.
Riziko: Pokud se zalitím otálíte nebo je kbelík příliš plný, někteří slimáci mohou uniknout.
Míra humánnosti: 2

Prkno jako skrýš
"Nejlepší metodou je na zahrádce položit ohnilé prkno, ráno otočit a nalezené plže sesbírat a zničit," radí Libor Dvořák. Pro slimáky je to totiž vhodný úkryt. Podobně funguje zatížená fólie, jutový pytel, vlnitá lepenka nebo namočený starý koberec. Ještě více slimáků nalákáte, když pod prkno položíte návnadu v podobě zbytků ovoce či zeleniny. Účinné jsou například slupky z grapefruitu.
Riziko: Pod prkno se ukryje jen část plžů na zahradě. Míra humánnosti: 1

Pivní návnada
Slimáky můžete nalákat na pivo. "Pivo plže přitahuje a pokud ho použijete dostatečné množství, brzo se v něm utopí," vysvětluje Alena Míkovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Pokud se neutopí a stačí vylézt, otráví se alkoholem. Pivo nalijte do mělké nádobky, a tu zakopejte do země. Pasti na slimáky dostanete i v zásilkových obchodech, dva kusy za 114 korun.
Riziko: Do pivní pasti mohou padat i jiní živočichové. Vhodné je nechat okraj pasti jeden až dva centimetry nad povrchem půdy, aby se dovnitř dostali jen slimáci. Vůně piva může také do zahrady nalákat plže z okolí.
Míra humánnosti: 2

Ochranné plůtky
Ochranné půtky lze koupit, či vyrobit. Jsou to asi 30 až 40 centimetrů vysoké plechy se zahnutou horní hranou směrem od záhonu a mírně dolů. Plži hrabou, čili plůtek by měl být zapuštěn asi 20 centimetrů do země.
Riziko: Plůtky slimáky nezničí, zabrání jim dostat se k vaší úrodě, takže se jich zcela nezbavíte.
Míra humánnosti: 1

Nepřekonatelný pás
Podobně jako plot pomůže i pás s povrchem, po kterém se slimák špatně pohybuje. Slimák buď na pásu uhyne, anebo se ho lekne a odleze jinam. Kolem záhonů vybudujte cestičku posypanou štěrkem, pískem, pilinami, drcenou kůrou nebo štěpkou. Můžete i namíchat více materiálů. "Piliny můžete polít černou kávou i s logrem. Roztok s jedním až dvěma procenty kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž je odpuzuje, rostliny přitom snáší i mnohem vyšší koncentrace," uvádí Libor Dvořák. Podobně působí i roztok česneku.
Riziko: Účinnost obranného pásu rychle zničí déšť, takže je použitelný spíše za sucha.
Míra humánnosti: 2

Chemické prostředky
Jak vysvětluje Libor Dvořák, existují dva typy: "Buď působí jako nervový jed, nejčastěji methiocarb - je jedovatější, hubí i další organismy. Anebo je účinnou látkou metaldehyd, který způsobuje ochrnutí plžů s nadměrnou sekrecí slizu a jejich vysušení." Jsou více zaměřené přímo na plže, a tím šetrnější k životnímu prostředí (přehled přípravků v tabulce na straně C3).
Jako levnější náhražku metaldehydového přípravku lze použít pevný podpalovač nebo tuhý líh rozdrcený na malé kousky.
Riziko: Přípravky nesmí přijít do styku se zeleninou. Mohou se jimi otrávit i kočky nebo psi. Jsou účinné spíše jen na domácí plže.
Míra humánnosti: 3

Likvidace solí
Jako účinná, i když drastická metoda, se na hubení plžů používá sůl. Buď se jí zasypou slimáci sesbíraní do kýblu - sůl je dokonale rozleptá. Anebo se nasype kolem záhonků jako zábrana.
Riziko: Sůl vysypaná mezi záhonky ničí půdu a rostliny. Míra humánnosti: 4

Čpavkový postřik
Připravte si roztok v poměru čpavku k vodě 1:4 až 1:3 a tím postřikujte místa zamořená plži. Na rostliny je čpavek šetrnější než sůl.
Riziko: Postřik se musí provádět v době, kdy je slimáků na zahradě nejvíc, tedy hlavně v noci, kdy kvůli špatné viditelnosti nemusí být správně cílený.
Míra humánnosti: 3

Biologický boj
Méně jedovaté pro životní prostředí než chemické prostředky jsou ty biologické (přehled na straně C3). Přípravek se rozpustí ve vodě, kterou se pak zalévá. Obsahuje vajíčka hlístice, parazita, který napadá plže. "Účinek je pomalejší než u chemických preparátů. Plži nezmizí ze dne na den, spíše je nutno počítat s týdny," upozorňuje Vladimír Vrabec.
Riziko: Přípravek účinkuje spíše jen na domácí druhy slimáků.
Míra humánnosti: 2

Míra humánnosti
1 - mírumilovná
2 - poměrně ohleduplná
3 - násilná
4 - velmi drastická

Slimáci - všechny články
,