Sauna: lék pro duši i tělo

  • 12
Být pořád svěží, to je sen každého z nás. Jak toho dosáhnout? Jedním ze způsobů, jak rychle odstranit fyzickou a psychickou únavu, je saunování. Navíc pobyt v sauně posiluje imunitu, vede k otužení a chrání vás před řadou nemocí. I v Česku neustále stoupá obliba saunování. A přibývá dokonce lidí, kteří mají saunu doma. Většinou jde o typ finské sauny, která se vyznačuje vysokou teplotou a relativně nízkou vlhkostí.

Finskou saunu lze mít prakticky kdekoli. Můžete si ji postavit třeba na zahradě jako samostatný domek, zděný nebo roubený. Ale také v domě nebo bytě jako součást vybavení, a to dokonce i v paneláku. "Sauna může být pojata buď jako samostatná místnost, nebo může mít další obslužné místnosti, nejčastěji ochlazovací a odpočinkovou," říká Miloslav Ptáček z firmy SaunaTop.

Velikost závisí nejvíce na prostoru, který máte k dispozici. Dalším kritériem je počet saunujících se osob. Podle toho se zvolí umístění laviček na sezení nebo ležení a způsob vytápění sauny. Nejmenší sauna, kterou je možné technicky provést, je pro jednoho sedícího a má rozměr zhruba 1m2.

Pozor na dřevo - ne každé se hodí
"Potní místnost má dřevěné obložení stěn i stropu," vysvětluje Ptáček. "Na ty se používá skandinávský smrk a kanadská borovice. Ty totiž neobsahují smůlu, na rozdíl od českého smrku. Dřevo nesmí být v žádném případě pokryto lakem či nátěrem. Samo vybavení sauny, tedy lavice, opěrky či podhlavníky, je z africké vrby Abachi."

Podlaha by měla být protiskluzová, například ze zdrsněných dlaždic. Topidla se používají nejčastěji elektrická a osvětlení má být tlumené. Můžete si pořídit také spoustu doplňků jako jsou teploměry, přesýpací hodiny, dřevěná vědra se sběračkou, různé aroma či masážní rukavice. K ochlazování těla se u domácích saun používá sprcha, méně pak ochlazovací káď nebo bazének.

Pozor na alkohol
Zdraví se mohou saunovat bez obav. Nemocní lidé mohou často do sauny také, ale měli by se předtím poradit se svým lékařem. Týká se to hlavně chorob srdečních a nervových. I tak si však každý musí saunování nejdříve vyzkoušet a najít způsob, který by mu nejvíce vyhovoval. Rozhodně by jste se však před pobytem v sauně neměli přejídat a pít alkohol.

Poraďte se s odborníkem
Pokud se pro saunování rozhodnete, navštivte některou ze specializovaných firem, kde vám poradí, jaký typ sauny vybrat. Průměrná cena se pohybuje kolem 90 tisíc korun. Seženete ji i v obchodních centrech pro dům a zahradu, a to v cenách kolem 40 000 Kč. Saunu si samozřejmě můžete postavit i sami. Pokud však nejste alespoň trochu odborníky z této oblasti, příliš to nedoporučujeme. Neodborně postavená sauna by vám mohla způsobit spíše újmu. Například špatné umístění topidla může vyvolat požár.

Druhy potních lázní
FINSKÁ SAUNA
Říká se jí také suchá sauna. Saunování probíhá při vysoké teplotě (85-100 °C) a relativně nízké vlhkosti vzduchu.

PARNÍ LÁZEŇ
Známe ji často jako "tureckou lázeň". Je charakterizována vysokou vlhkostí (do 100 %) a relativně nízkou teplotou (43-43 °C), což představuje hlavní rozdíl mezi finskou saunou a parní lázní.

SANÁRIUM
Sanárium je forma saunování, při níž lze podle obliby volit mezi vysokými teplotami při nízké relativní vlhkosti vzduchu a nízkými teplotami při vysoké relativní vlhkosti vzduchu. Zcela zvláštní variantou parní lázně je bylinková koupel. Procedura je vhodná hlavně při poruchách spánku nebo při onemocnění dýchacích cest. Příjemná je rovněž teplovzdušná lázeň s teplotami kolem 46-60 °C.

INFRAČERVENÁ PROHŘÍVACÍ KABINA (SAUNA)
Skládačkový typ vyrobený podobně jako kabinová sauna ze dřeva. V kabině jsou umístěny speciální zářiče, které jsou zdrojem infračerveného záření. Provozní teplota se obvykle pohybuje v rozmezí 40-65 °C. Délka pobytu v sauně je dána zdravotním stavem, druhem terapie a bývá 10-45 minut. V tepelné kabině je pocení intenzivnější, protože nedochází k nadměrnému ohřevu povrchových vrstev kůže teplým vzduchem, ale k průniku infračerveného záření hluboko do tkání.
(kop)

Typy saunování

* DRÁŽDIVÉ
- je vyvoláno jedním pobytem v horku saunové lázně a následným ochlazením. Působí výrazně povzbudivě, proto je na něj dobré navázat další aktivitou.

* POVZBUDIVÉ - představuje dvojí změnu horkého a chladného prostředí a má podobný efekt jako dráždivé saunování. Jestliže pohybová a duševní aktivita nenavazují ihned po ukončení, projeví se po nějaké době uvolňující účinek. Hodí se pro malé děti.

* UVOLŇUJÍCÍ, UKLIDŇUJÍCÍ - je nejvíce rozšířený způsob a spočívá v opakování třikrát po sobě. Navozuje výrazné tělesné i duševní uvolnění a je vhodné zařadit ho po běžném vypětí.

* ÚNAVOVÉ Čl VYČERPÁVAJÍCÍ - znamená čtyřikrát až pětkrát opakované saunování za sebou. Poté dochází k většímu útlumu a potřebě spánku. Únava, ospalost a malátnost jsou velmi výrazné. Tento typ se používá k navození spánku.

* ŠESTERÉ A VÍCERÉ OPAKOVÁNÍ pobytu v horku již není regulérní saunování. Může vyvolat rozvrat v iontovém hospodaření vnitřního prostředí organismu a způsobit kritický stav.

Domácí saunu stačí vyhřívat na teplotu kolem 80°C, pak v ní mohou bez problémů pobývat společně s rodiči i děti