Infrakabina nevytváří páru ani teplotu, která by poškodila okolí.

Infrakabina nevytváří páru ani teplotu, která by poškodila okolí. | foto: Saunaproject

Sauna, která se vám vejde i do paneláku

  • 7
Stačí jen malý kousek volného místa, třeba komora nebo část chodby. A sen o sauně se může stát realitou i v panelákovém bytě. Dokonce si budete moci vybrat z několika typů.

Každý člověk totiž na saunu reaguje trochu jinak. Zatímco jednomu bude nejvíce vyhovovat klasická, tedy finská sauna, druhý dá třeba ze zdravotních důvodů přednost infrasauně. A ti, co mají rádi vlhký vzduch, si možná vyberou parní lázeň.

Před tím, než se rozhodnete, který z těchto typů si do bytu pořídíte, si je raději nejdříve všechny vyzkoušejte. Také je dobré si ujasnit, kolik osob a jak často bude saunu využívat.

Domácí sauna

Infrasauna

Přesnější název pro infrasauny je infrakabiny. Fungují totiž na jiném principu než ty finské, takže saunou v tom pravém slova smyslu nejsou. Přesto jsou dnes moderním trendem, protože mají mnoho plusů.

Infrakabiny se vyrábějí jako typizované stavebnice v různých velikostech a jejich montáž je velmi jednoduchá. Ty nejmenší pro jednu osobu mají zhruba 1 metr čtvereční a sedí se v nich.

Pokud jde o zářiče, můžete vybírat ze dvou typů, keramických a modernějších, tj. i dražších plošných. V obou případech kupujte jen ty certifikované.

Infrakabina nevytváří páru ani teplotu, která by poškodila okolí. Lze ji tedy umístit skutečně kamkoliv. Stačí rovná podlaha a obyčejná elektrická zásuvka na 220 V.

O spotřebu energie se rovněž nemusíte bát. Provoz je 10 krát levnější než u klasické sauny, jedno "saunování" přijde zhruba na 5 korun. Neodradí ani pořizovací cena. Infrakabiny stojí zhruba stejně jako ty klasické.

Samozřejmě záleží také na velikosti a použitém materiálu. Zkrátka nepřijdou ani velmi nároční zákazníci. K dostání jsou i luxusní designové kousky.

Domácí sauny

Jak funguje

Infračervená prohřívací tepelná kabina je stejně jako klasická sauna ze dřeva. Zde jsou ovšem namísto kamen umístěny speciální zářiče.

Pro nahřátí kabiny na potící kůru stačí 10 až 15 minut. Samotné "saunování" potom probíhá při teplotě 50 až 60 °C a trvá 30 až 40 minut ideálně jednou až dvakrát týdně. 

Pocení je intenzivnější. Tělo se v tomto případě prohřívá pomocí přenosu tepla infrazářením, a nikoliv ohřevem od horkého vzduchu jako u finské sauny.

Neohřívá se tudíž jenom povrch těla, ale teplo proniká hluboko do tkání, čímž se nastartuje i řada zdraví prospěšných procesů, například povzbuzení krevního oběhu, látkové výměny, odbourávání kalorií, cholesterolu či těžkých kovů.

Potící kůry v infrasauně mohou pomoci například při revmatických potížích, celulitidě či chřipce a nachlazení.
Díky tomu, že se neohřívá jenom povrch těla, není potřeba opakovat cyklus prohřátí a zchlazení jako v sauně finské.

Nemusíte tudíž budovat žádný bazének či si pořizovat ochlazovací káď. Postačí obyčejná sprcha. A je tu ještě jedno obrovské plus. Díky podstatně nižší provozní teplotě oproti klasické sauně si mohou infrasaunování dopřávat i ti, kterým by to jinak jejich zdravotní stav nedovolil.

Domácí sauny

Finská sauna

Že jste příznivci klasiky? Žádný problém. Také finské sauny se totiž vyrábí ve formě kabin. Na trhu jsou k dostání dokonce i ve variantě "mini", což je kabina s rozměry 1,2 x 1,2 m, která se vejde i do malého panelákového bytu.

Není sice nejlepším řešením, protože se v ní sedí a organismu více vyhovuje rovnoměrné působení tepelné energie, kterého se dosáhne vleže. Ideální je proto velikost alespoň 1,6 x 2,1 m. Účel ale splní i malá kabina.

Kvalita záleží především na použitém dřevě. Pro vnitřní obložení sauny se proto nejčastěji používá skandinávský smrk nebo kanadská borovice, které jsou bez suků a pryskyřice. Na lavice a opěrky je zase vhodným dřevem africká vrba abachi.

Neméně důležitá jsou také kamna. Čím menší prostor sauny, tím nižší nároky. Do interiérových saun se tudíž nejčastěji montují elektrická nerezová, akumulační nebo přímotopná kamna. K vytopení malé sauny v interiéru do velikosti 3,5 kubických metrů tak postačí kamna s výkonem 3 kW.

U finské sauny je po ohřátí nutné ochlazení. Pokud potřebujete šetřit místo, použijte ledovou sprchu. V opačném případě se můžete rozhodnout pro ochlazovací káď, nebo dokonce bazének.

Domácí sauna

Parní lázeň

Kdo má rád teplý, ale vlhký vzduch, a není příliš omezen financemi, může si pořídit parní lázeň. Lze ji vybudovat v předem vyzděném prostoru.

Existují ale také parní kabiny připomínající stavebnici. Do bytů jsou tedy určitě vhodnější. Ceny těch nejmenších pro jednu osobu ale začínají na 200 tisících korunách.

Od klasické sauny se liší v mnoha věcech. Interiér je obložený keramickým obkladem, nikoliv dřevem. Základem samotné parní lázně jsou generátory, které vyvíjejí páru.

Z trysky tak do kabiny vystupuje horká pára. Vlhkost vzduchu v parní kabině proto dosahuje až devadesáti procent, teplota vzduchu je ale jen 40 až 50 stupňů.
- čtěte Ve Vídni vystavili obří lebku se zabudovanou saunou

KOLIK ZAPLATÍTE: 

INFRASAUNY

Infrakabina pro jednu osobu - nejlevnější a nejmenší (zhruba 1 x 1 m) pořídíte za cenu kolem 25 tisíc korun včetně montáže, standardně však počítejte s cenou od 45 tisíc korun.

Infrakabina pro 2 až 3 osoby - například rohová v rozměru 1,5 x 1,5m přijde na 65 tisíc korun a více. Při prodeji saun vystavených v obchodech či na veletrzích dávají obchodníci slevu, například 20 procent.

Naopak chcete-li si pořídit desénovou infrakabinu, budete si muset připravit mnohem větší obnos. Například infrakabina pro 1 osobu z cedrového dřeva a zvenku obložená zebranem s plošnými zářiči včetně zářičů v podlaze přijde zhruba na 140 tisíc korun. Tyto jsou na objednávku, jsou náročnější, dodání obvykle do 30 dnů. Cena se nejvíce odvíjí od použitého dřeva a počtu a typu zářičů.

KLASICKÉ SAUNY

Minisauna o rozměru 1 x 1,3 m přijde zhruba na 50 tisíc korun včetně základního vybavení, kamen a montáže.

Rodinná sauna o rozměrech cca 1,5 x 2,1 m standardně přijde přibližně na 80 tisíc korun i s montáží.

Ochlazovací káď z levnějšího dřeva nebo laminátu stojí kolem 14 tisíc korun, luxusní vyjde klidně i na dvojnásobek.

PARNÍ KABINY

Nejmenší parní kabina o rozměru 1,2 x 1,2 m přijde v základním vybavení na 200 tisíc korun. Pokud byste chtěli mít topení v sedačkách, budete si muset připlatit kolem 8 tisíc korun, za topení ve stěnách dokonce asi 55 tisíc korun.

O něco větší parní kabina 1,8 x 1,2 metru přijde již na 250 tisíc korun v základu, při rozměru 2,1 x 1,5 metru na 300 tisíc korun.

,