Šatna šetří místo - Šatnu můžete šikovně schovat za posuvnými dveřmi. | foto: Indeco

Šatna ušetří v bytě spoustu místa

  • 74
Zhruba polovinu všech věcí, které musíte doma někam uložit, tvoří oděvy a prádlo. Můžete je samozřejmě pověsit do skříní, které naskládáte do všech pokojů. Jedno řešení je ovšem praktičtější: šatna. Architekti vypočítali, že šatny nebo dokonale vybavené vestavěné skříně ušetří až čtyři metry čtvereční plochy bytu.

Když ještě zůstaneme u nevýhod skříní, nesmíme opomenout to, že kvalitní skříně jsou poměrně drahé. Potřebujete-li jich víc, připravte si obnos přes sto tisíc korun. Pětidveřová skříň dlouhá kolem tří metrů postačí sotva pro dvoučlennou rodinu.

Podle statistických výpočtů mají jen ženy v šatníku v průměru 40 až 45 oděvů na ramínkách - a to znamená šatní tyč o délce minimálně 180 centimetrů. Další nevýhodou šatních skříní je, že zabírají nepříjemně hodně místa. Z toho jednoznačně vyplývá, že ideálním řešením je šatna.

V některých západních zemích je naprosto samozřejmou součástí i panelových bytů pro sociálně slabší vrstvy obyvatel. Pořizují si je tam i majitelé těch nejmenších bytů - garsoniér.

Šatny s různými půdorysy lze totiž koupit i hotové. Tyto typy se dovážejí i na domácí trh, ale jejich cena je pro tuzemce hodně vysoká. Například nejmenší typ šatny o rozměrech 2 x 2 metry s výškou 260 centimetrů stojí kolem 100 tisíc korun. Přitom vybavení je minimální - v základní ceně je započtena pouze jedna police a jedna šatní tyč. Další je třeba doplatit.

Šatna šetří místo

Lidé na šatnu zapomínají
V domácích podmínkách je totiž možné klasické šatny najít jen zřídka, a to dokonce i v nových bytech a domech. Lidé na ně prostě zapomněli nebo je chápou pouze jako komory na nepotřebné věci.

Šatna ovšem nemusí být ani samostatná místnost s osvětlenými policemi plnými bot a oblečení, jak ji předvádějí režiséři amerických filmů. Může vzniknout úpravou komory, uzavřením vhodného výklenku, zmenšením zbytečně velké chodby nebo vestavěním do některého úzkého pokoje.

To, jakou šatnu si zvolíte a jak ji vybavíte, je čistě na vašich představách a potřebách. Záleží samozřejmě hlavně na tom, jak je šatna velká a co všechno do ní chcete uklidit.

Můžete tam mít jen poličky na drobné svršky a několik tyčí na ramínka, ale třeba také háky na pověšení kola a koutek s pomůckami na úklid bytu. Obchody nabízejí dostatečnou nabídku všelijakého vybavení, které do šaten můžete použít - krabice, poličky, drátěný program...

Jak správně uložit věci
Při ukládání věcí do šatny je potřeba dodržovat určité zásady, které ale vesměs každého napadnou. Jako například to, že věci, které často používáte, by měly být uloženy ve výšce od 70 do 180 centimetrů, abyste nemuseli pořád vylézat na židli, anebo se naopak plazit po podlaze.

Do nejnižších částí doporučují odborníci ukládat hlavně kufry a tašky, tedy věci, které se snadno vyjímají. Nahoru patří zejména sezónní věci, lyže, nafukovací člun nebo deky a povlečení pro případnou návštěvu.