Kolekce  “Embracin Paranoia” výtvarným	 způsobem  pojednává  fenomén sledování.

Kolekce “Embracin Paranoia” výtvarným způsobem pojednává fenomén sledování. | foto: Filip Šlapal

České speciality: lustry se štěnicemi, hodiny i broušený porcelán

  • 2
Když se Češi rozhodnou, že něčím překvapí, tak to dokážou. Třeba umístěním štěnic do lustrů nebo do kamer ze skla. Ale také třeba broušeným porcelánem nebo minimalistickými hodinami z exotických dřevin. To vše předvedli na milánském veletrhu.

Do Milána, kde proběhl největší světový veletrh nábytku Salone del Mobile, doprovázený řadou akcí a výstav po celém městě, přivezly české firmy a studia řadu novinek.

Studio Koncern se nechalo inspirovat současnou obavou ze sledování v duchu Orwellova Velkého bratra. Kolekci Embracing Paranoia pojal Koncern jako elegantní interiérové prvky, v nichž byly ovšem umístěny funkční (!) štěnice, nebo naopak byly pojaty jako ochrana proti sledování, třeba v podobě skleněných sarkofágů na mobily.

K nápadu designéry přivedlo nejen to, že jsme sledování spoustou kamer, ale také nové informace o možnosti případného odposlouchávání. Tomu slouží jak mobily, tak i dokonce televizory, BBC jen před pár týdny odhalila odposlouchávající televize Samsung.

Sledovací nástěnné kamery zapuštěné ve skleněných tubusech vysílaly dění v expozici v reálném čase prostřednictvím kanálu YouTube.

Skleněný stolní sarkofág na mobilní telefon s funkcí odstínění signálu

To vše posloužilo jako zdroj inspirace pro experimentální kolekci předmětů, které v sobě kombinují tradiční české sklo, inovativní technologii 3 D tisku a rafinované audio systémy.

Kolekci tak tvoří velký lustr s mikrofony nad jednací stůl, skleněné nástěnné kamery, stolní lampička s odposlechem, skleněný stolní sarkofág na mobilní telefon s funkcí odstínění signálu a dárkové dekorační hliníkové štěnice. Lustry nad jednacím stolem jsou ve variantě s reálnými mikrofony i bez nich. Sledovací nástěnné kamery zapuštěné ve skleněných tubusech vysílaly dění v expozici v reálném čase prostřednictvím kanálu YouTube.

Designéři studia Koncern (Jiří Přibyl a Martin Imrich) šli tak daleko, že umožnili zájemcům stát se Velkým bratrem: prostřednictvím zveřejněných italských telefonních čísel na webových stránkách studia i přímo na výstavě v galerii Minini se mohl každý napojit na štěnice, které designéři v dárkovém provedení rozmístili na nejrůznější místa a dokonce je občas nosili i u sebe.

Stánek Czech Selection

Czech Selection ve znamení skla a dřeva

Přímo na výstavišti Rho se v rámci veletrhu Salone del Mobile představilo ve společné expozici osm českých firem. Ministerstvo průmyslu a obchodu, organizátor společné prezentace, zvolilo velmi dobrou cestu, a to kurátorský výběr, který zaručil kvalitu jednotlivých vystavujících. Byť se samozřejmě nemohlo dostat na všechny zájemce. Návrh stánku vznikl ve studiu Olgoj Chorchoj.

K vidění tak ve společném expozici byly třeba dřevěné minimalistické hodiny z exotických dřevin i další drobné bytové doplňky s nezaměnitelným rukopisem Matěje Chabery, šéfdesignéra firmy Lugi, která se zaměřuje na výrobky z masivního dřeva.

Českou „klasiku“ zastupovala trubková křesla a stolek, jejichž autor, Vladimír Ambroz, hlavní designér a zakladatel brněnské firmy A.M.O.S. Design, se nechal inspirovat meziválečným trubkovým nábytkem 30. let a navrhl Brno Lounge Chair a Ludwig coffee table.

Vladimír Ambroz se nechal inspirovat meziválečným trubkovým nábytkem 30. let.

Hodiny Kolo od Lugi

K odkazu kvalitního trubkového nábytku se hlásí i firma Kovonax založená v prvním desetiletí minulého století v Bystřici pod Hostýnem. V pavilonu 12 v sekci Czech Selection představila židli Axa, tu pro ni navrhl architekt Rudolf Netík.

Jinou inspiraci má královéhradecká architektka Helena Dařbujánová, která se zaměřuje na ženské a dívčí interiéry. Na ženský budoár nahlíží s poetickým nadhledem, ale důsledně dbá na funkčnost jednotlivých objektů.

Venkovní lehátko Rivage dovezla společnost mmcité, lídr mezi evropskými výrobci městského mobiliáře, jejíž produkty najdete ve městech hned několika kontinentů.

Firma QC Floors, jejíž práce je založená na dokonalém řemeslném zpracování kvalitního českého dřeva vysoké jakosti, představila v Miláně stůl jako archetypální komunitní místo.

Bomma přivezla do Milána kolekci Blanc, spojila zde křišťál s broušeným porcelánem.

Luca Nichetto je autorem postříbřených skleněných stolků pro Verreum

Unikátní technologie

Mezi vystavujícími Czech Selection nemohli samozřejmě chybět skláři. Bomma předvedla (kromě jiného) novou unikátní kolekci Blanc od Moniky Kořínkové. Ta zkombinovala křišťálové sklo a porcelán, poprvé zde tak byl použit robotický brus na něco tak křehkého, jako je porcelánová hmota. Bomma tak nastoupila novou cestu v technologii, kterou zatím nikdo jiný nezvládl.

Stříbřité sklo je zase specialitou firmy Verreum, která tuto slavnou technologii, patentovanou v 19. století a poté zapomenutou, vrátila zpět do života. Navrhují pro ni přední světoví designéři včetně Arika Leviho. Verreum je také spolupořadatelem evropského projektu „Sklo je zítřek“, jehož cílem je podporovat spolupráci sklářů a designérů z celé Evropy.