Vyzařovaná tepelná energie sálavými topidly je blízká slunečnímu záření, díky...

Vyzařovaná tepelná energie sálavými topidly je blízká slunečnímu záření, díky tomu působí velmi příjemně, dokonce se jí přezdívá ,,sluneční efekt“. | foto: Salavatopidla.cz

Jak se v létě zahřát na terase a ještě si dopřát příjemné koupání

  • 7
Tak trochu studené léto. Teploty pod 20 °C i přes poledne, o večeru nemluvě. Posezení na terase tak hrozí spíš nachlazením než pohodou, o relaxaci v teplé vodě bazénu nemluvě. Přesto si lze teplo na zahradě (i teplou vodu) pořídit poměrně snadno.

V našich podmínkách je pobyt venku, vzhledem k počasí, značně omezený. Teplých dní a hlavně večerů je pouze pár. Jen pro zajímavost: v roce 2013 bylo přibližně jen 50 dní s průměrnou teplotou nad 20 stupňů.

Takové teploty k posezení venku, hlavně večer, kdy bývá posezení s rodinou nebo přáteli příjemným zakončením dne, nelákají. Jenže terasy u domu, ale i bytu se objevují stále častěji, náklady na jejich pořízení se přitom nezřídka pohybují v desítkách tisíc. Řešení? Nejjednodušší jsou venkovní elektrická topidla.

„Jediné sálavé topidlo s výkonem 2 kW účinně ohřeje venkovní prostor na terase o velikosti 12 m2 a umožní užívat venkovní prostor nejméně devět měsíců v roce,“ tvrdí Ing. Ivo Borovec ze společnosti Salavatopidla. cz.

Na rozdíl od takzvaných hřibů, topidel na propan butan, která jsou hodně robustní a těžká a mají poměrně malou účinnost (a přitom vysoké provozní náklady), elektrická sálavá topidla lze snadno nainstalovat třeba na zeď nebo i na výsuvnou markýzu.

Jeden zářič pokryje plochu odpovídající stolu pro 8 až 10 osob.

Sálavá topidla pracují na principu sálavého tepla, neohřívají tedy vzduch, ale lidé nebo objekty.

Provozní náklady bývají až 4krát nižší než u „hřibů“ na propan butan, účinnost je totiž až 92 procent. „Hodina provozu vás přijde podle tarifu elektrické energie přibližně na šest až deset korun,“ říká Ivo Borovec.

Infračervená krátkovlnná technologie téměř okamžitě příjemné teplo, vysokofrekvenční tepelné vlny pronikají vzduchem, aniž by jej zahřívaly. “Tepelný” efekt pocítí nejdříve osoby či židle, na které paprsky dopadají.

Fotogalerie

“Pro pohodlí na terase lze využít třeba topný panel s vestavěným přijímačem dálkového ovládání a také využít regulaci výkonu na jednu či dvě třetiny nebo na plný výkon,” upozorňuje Ivo Pospíšil z firmy Climax, která používá zářiče jako doplněk markýz na terasy.

Způsob tohoto léta…

V chladnějším létě nemusí být pro zimomřivější jedince nebo malé děti koupání v domácím bazénu právě ideální. Obecně se uvádí, že v našich klimatických podmínkách si lze užít koupání ve venkovním bazénu tak tři letní měsíce.

Pokud se majitelé bazénu rozhodnou pro zastřešení, nejlépe v kombinaci s aktivním zařízením na ohřev vody, je možné využívat bazén od dubna až do listopadu. Zastřešením se prodlouží i životnost samotného bazénu.

Zastřešení lze ovládat ručně nebo pomocí solárního elektroposuvu.

„Krytý“ bazén nabízí i další bonusy: zastřešení jej chrání před nečistotami, do vody nenapadá listí, hmyz ani další nečistoty (to umožňuje snížit i případné množství bazénové chemie). Zároveň funguje i jako ochrana hlavně pro malé děti, jejichž nečekaný pád do vody nemusí nikdo z dospělých postřehnout.

Zastřešení už dávno nevypadají jako velký skleník na zahradě, trend směřuje k nízkým typům, například model Casablanca Flat se vyrábí dokonce už od 15 cm výšky.  Jediné, na co si musí dát majitelé pozor, je vysoká vrstva sněhu.

Zvážit se vyplatí i tvar bazénu, u klasických obdélníků žádný problém nenastane, ale u individuálně tvarovaných typů by mohl být s dodatečným zastřešením problém. Při plánování se musí zvážit i okolí bazénu, pochozí kolejnice musí být umístěné na zpevněném podkladu.

Zastřešení bazénu zamezuje zanášení nečistot, udržuje teplotu vody, umožňuje plavání za každého počasí a zajišťuje bezpečnost pro malé děti i domácí zvířata.

A jak se voda ohřeje? „Hlavní stavební prvek nízkého zakrytí tvoří speciální slitina hliníku, která je povrchově ošetřena. Jako výplňový materiál se používá dutinkový nebo kompaktní polykarbonát. Oba materiály díky svým fyzikálním vlastnostem nahrazují solární panely a zvyšují teplotu vody ve venkovním bazénu průměrně až o 11°C,“ vysvětluje Lenka Benešová z firmy Albixon, největšího tuzemského výrobce bazénů.

Na trhu je řada typů zastřešení, lze si tedy vybrat provedení i barvu, která odpovídá charakteru domu i zahrady. Ovládání může být ruční nebo pomocí solárního elektroposuvu.

Ideální je zkombinovat zastřešení s aktivním ohříváním. Třeba s tepelným čerpadlem.  Výhodou tepelných čerpadel je, že nejsou na rozdíl od solárních panelů závislá na sluníčku. Odebírají tepelnou energii z okolního vzduchu o nízké teplotě. Fungují tak na stejném principu jako ledničky nebo klimatizace, pouze obráceně.

Zastřešení bazénu dovoluje prodloužit sezónu koupání klidně i na sedm měsíců.

Pořizovací cena i provozní náklady bývají u tepelného čerpadla nízké, po jednoduché instalaci funguje již od 5 °C. Díky tomu dokáže tepelné čerpadlo ohřát vodu v bazénu na příjemnou teplotu i v jarních či podzimních dnech.

Při výběru je třeba se řídit objemem vody v bazénu, podle toho jsou čerpadla dimenzována. Například pro bazény 20 m³ si vystačíte s čerpadlem o výkonu 5 kW, u objemu 60 kubíků se už doporučuje 12 kW.