S vánočním úklidem pomohou specializované firmy

- Předvánoční atmosféra mívá zvláštní podobu v pokoji vrčí vysavač a na balkoně se suší vyprané záclony a závěsy, které přijdou na čerstvě umytá okna. K vánoční atmosféře prostě patří velký úklid. Mnoho lidí už dnes využívá služeb úklidových firem. Po nich pak požadují práce, které sami nezvládnou. Třeba proto, že nemají potřebné vybavení a techniku.
Správně si vybrat bývá těžké

To, že si člověk objedná úklidovou firmu, nemusí být zárukou kvality. »Dokud jsem s dívkou, kterou mi firma poslala, byla a ukazovala jí, co má uklidit, bylo vše v pořádku,« nabízí svou zkušenost Lenka Váchová, »pak jsem ale musela odejít. Později jsem zjistila, že v místech, která nejsou přímo na očích, uklizeno nebylo.« Dívku nepodezírá z toho, že by práci vědomě odbyla. Spíš to bylo tím, že mladá dívka neměla s uklízením velkou zkušenost. Stejná agentura poslala k její kolegyni jinou, starší ženu, která se velmi osvědčila: »Přišla mi uklidit starší paní a od té doby chodí pravidelně, je skvělá,« konstatuje Miroslava Zalamannová. »Dokonce jsem zjistila, že mi vyspravila i polštáře, což jsem já sama nikdy nedělala,« dodává. Nelze sice tvrdit, že starší ženy jsou vždy pečlivější, ale zkušenosti těch, kteří úklidové firmy využívají, hovoří v jejich prospěch.

Když chybí technika

»Při předvánočních úklidech si lidé nechávají hlavně vyčistit čalouněný nábytek a koberce, zájem bývá tak velký, že je nutné tyto práce objednávat i několik týdnů dopředu,« upozorňuje Bohumír Svoboda z firmy Mydom plus. Výrobci a prodejci čalouněného nábytku, ale i celoplošných koberců doporučují čištění takzvanou suchou metodou. Kdo chce odstranit prach a nečistoty ze sedací soupravy tímto způsobem, musí se spolehnout na úklidové služby. Na trhu jsou sice k dostání spreje a přípravky na suché čištění, ty ale často bývají vhodné jen na menší plochy jako »první pomoc«. »K suchému, ale i polosuchému čištění jsou totiž potřeba speciální stroje, jejichž cena se uvádí v desítkách tisíc korun,« uvádí Simona Prasková z firmy Guardsman Fireshield. Nábytek lze ihned po odchodu firmy používat. Nevýhodou této metody je poměrně vysoká cena - za vyčištění jednoho sedacího místa zákazník zaplatí zhruba 500 korun. Je-li ochotný obětovat dvojnásobnou částku, může si u firmy objednat čištění doplněné o takzvanou impregnaci. Ta zabrání tomu, aby se prach a nečistoty dostávaly skrz potahovou látku dovnitř nábytku. Čištění pak stačí provádět jednou za tři roky. Stejným způsobem lze ošetřit i koberce. »Suchou metodu čištění nepoužíváne, protože je příliš drahá,« konstatuje Miloš Stehlíček z firmy Klín-ing. Přesto i na mokré a polomokré čištění doporučuje zavolat si firmu. Profesionální vysavače totiž odstraní z koberců i křesel mnohem více vody než ty obyčejné, domácí. Nábytek pak lze používat po jedné, maximálně po dvou hodinách. Cena za metr čtvereční mokrého a polomokrého čištění by se měla pohybovat - podle míry zašpinění a vybrané firmy - v rozmezí 20 až 40 korun.

Čistění žaluzií zůstává problémem

Mnozí lidé už přišli na to, jaké výhody nabízejí žaluzie na rozdíl od záclon a závěsů. Ale nic není bez chyby - vyčistit žaluzie (nikoli jen setřít prach z povrchu) je poměrně problematické. I když se vertikální žaluzie používají v bytech málo, přesto se alespoň v tomto případě blýská na lepší časy. V České republice už totiž existuje speciální čistírna, která je schopná odstranit prach a špínu nejen z lamel, ale i ze spojovacích provázků. »Firma přijede do bytu, žaluzie demontuje, odveze do této speciální čistírny a druhý den je opět instaluje,« vysvětluje postup Bohumil Pluhař ze stejnojmenné firmy. Rozhodne-li se totiž člověk žaluzie vyprat doma nebo je odnese do normální čistírny, může se stát, že se zlomí skelná vlákna obsažená v textilii. Látka se srazí nebo se na ní objeví skvrny. Přitom za vyčištění běžného metru vertikálních žaluzií se platí - podle velikosti lamel 12 až 15 korun. Na čistění horizontálních žaluzií nezbývá nic jiného než stírat lamelu po lamele. Úklidové firmy používají (a občas se objevují i v obchodech) speciální »hřebeny«, jejichž spodní strany jsou opatřeny houbičkou. Díky tomu se stírá několik lamel najednou.

Než si pozvete úklidovou firmu...

* vánoční úklid se vyplatí objednávat včas.Kdo se rozhodne pro firmu na poslední chvíli, může dostat do bytu místo vyškolených pracovníků jen studenty - brigádníky

* při výběru firmy nespoléhejte na velikost inzerátu, ale informujte se ve svém okolí nebo u známých, s kým byli spokojeni

* nabídne-li firma úklid o víkendu, zeptejte se, zda si bude účtovat přirážku (o sobotách může přirážka dosahovat až padesáti procent, v neděli bývá i stoprocentní)

* požadujte doklad o tom, že je pracovník pojištěn (úklidové firmy by měly pojistit své zaměstnance nejen na škody, které vzniknou při úklidu samotném - jako je například rozbité okno, ale také na odpovědnost za všechny ostatní škody - například shodí-li nechtěně počítač ze stolu nebo zničí-li jiný kus nábytku)

* žádná seriózní firma nenabídne, že její zaměstnanec po odchodu zamkne byt a hodí klíče do schránky. Buď zůstává s pracovníkem někdo z členů rodiny nebo přijdou alespoň před odchodem firmy.Tak mají příležitost zkontrolovat si, jak je uklizeno, jestli se jim nic neztratilo, a osobně si převezmou klíče.