S novou radnicí přišla do pražské Troje opět voda. Je jako maják s výhledem

  • 4
Změna je život. I tak lze definovat návrh radnice v pražské Troji. Tvoří ji nezávislé, na první pohled na okolí se neohlížející solitéry. Jenže jde o záměr: stavba má být podle svého autora, architekta Jana Veissera, schopná přijmout davy příchozích a přitom být příjemná i prázdná.

Radnice má být především funkční budovou. Potřebuje proto řadu větších či menších místností, které jsou racionálně uspořádány, často na základě pravidelného rastru.

"Radnice se snaží zvedat každou svou částí do výše. Převýšit ostatní budovy na náměstí. Stát se symbolem. Přes svůj racionální půdorys jsou pohledy vzletné," popisuje svůj návrh architekt Jan Veisser.

Svůj návrh přizpůsobil podmínkám. Troja totiž podle něho nemá centrum. "Vytvářím jej na místě styku urbánních struktur, na průsečíku průhledových os. Ulici Sádky mezi diplomatickou čtvrtí a zbytky osady rybáře chápu jako zárodek budoucího náměstí," tvrdí autor, který svůj návrh přihlásil do soutěže Young Architect Award 2010.

Radnice v Troji

Radnice v Troji

Koncept návrhu

Radnice si v tomto případě vyhledává nejdůležitější místo. V návrhu architekta Veissera však představuje zcela cizorodý prvek, který nemá s okolní zástavbou nic společného. Vytváří nové veřejné prostory, přináší vodu, prvek dříve tak pro Troju typický.

Protipovodňový val totiž tento charakteristický element této části Prahy odňal. Radnice sem vodu vlastně vrací. Stává se branou, zároveň ochránkyní klidu návsi. Hledá vztah s náměstím, ke kterému vysílá rampu jako lodní můstek.

"Věž znovu obnovuje vizuální vztah s řekou. Je jako maják, který láká turisty překonat val. Městská věž umožňuje zcela nový pohled na město, ne z kopců směrem do centra, ale z centra ven," popisuje Jan Veisser.

Radnice v Troji

Ve svém návrhu vyšel z prolnutí typologie severského komunitního domu s radničním provozem. Tato typologie je pro malou městskou část ideální. Srdce radnice představuje sál, který se stává místem konfrontace názorů, setkáváním místní komunity.

Kavárna je v těsné blízkosti sálu s velkou terasou, vhodnou i pro letní slavnosti. Samotný úřad je v přízemí, v úrovni náměstí. Nepovyšuje se, slouží občanům. Zasedací síň lze využívat i pro komunitní aktivity, například pro přednášky či jako malý filmový klub.

Zasedací síň lze využívat i pro komunitní aktivityZasedací síň lze využívat i pro komunitní aktivity

Zasedací síň lze využívat i pro komunitní aktivity

Konstrukce stavby

Radnice je navržena jako dřevostavba, dřevěný skelet se základním rastrem sloupů 2500 mm × 2700 mm. Nosná skeletová konstrukce je z interiéru viditelná, pohledová, suterén (podzemní parkoviště) a výtahovou šachtu tvoří betonový monolit.

Plášť byl založen na principu difúzně otevřené konstrukce. Všechny materiály jsou voleny s přihlédnutím k jejich ekologičnosti. Autor preferoval materiály na bázi dřeva, jako tepelnou izolaci zvolil dřevovláknité desky. Fasáda je provětrávaná, obklad z modřínových prken.

Radnice v Troji v noci

Radnice v Troji v noci

Soutěž pro mladé architekty

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři vyberou deset finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze. Od úterý 31. srpna můžete volit v anketě finalisty!

Bližší informace k soutěžní přehlídce najdete na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a soutěže www.yaa.cz, přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů: www.cka.cz.

Kavárna je v těsné blízkosti sálu

Kavárna je v těsné blízkosti sálu


Projekt

Název: Radnice Praha - Troja
Autor a přihlašovatel: Jan Veisser
Kategorie: Školní práce

Vstupní hala

Vstupní hala