Služby u luxusních bytů

Služby u luxusních bytů se rovnají hotelovému komfortu. | foto: Profimedia.cz

S luxusním bytem si koupíte i luxusní služby

  • 11
Pokud si dnes pořídíte nový byt, někdy kupujete zároveň s ním i možnost využívat různé služby v bytovém komplexu. Čím luxusnější a dražší projekt, tím jich nabízí více. Dříve byl člověk rád, když byla v panelovém domě alespoň kočárkárna a sušárna. Dneska je to jiné.

Žijete-li v některém z nových bytových domů, mohou vám v jeho recepci zajistit třeba vyžehlení prádla, vyvenčení psa nebo zalévání květin, když budete na dovolené. Bezstarostné bydlení však není zadarmo.

Vydáte vyšší částku při koupi bytu, protože v domě musí vzniknout nebytové prostory, počínaje recepcí a konče třeba fitness-centrem. Navíc se za služby platí pravidelné měsíční poplatky či jednorázové částky.

Správce už není luxus
Jak roste počet nabízených služeb, zvyšuje se i cena za metr čtvereční nového bytu. Podle Lukáše Čepelky z ING Real Estate není v bytech nejnižší cenové kategorie obvyklý žádný servis. Zájemci jej ani neočekávají, neboť raději ušetří peníze.

„Byty, v nichž stojí metr čtvereční v průměru 35 tisíc korun, mívají lepší vybavení interiéru než dříve, ale v domě je služeb stále málo, například jen kamerový systém,“ dodává Vlasta Končelová ze společnosti Geosan Group.

Ve větších a o něco dražších projektech bývá již samozřejmostí bezpečnostní služba a správce, který dohlíží na údržbu domu.

„Záleží jen na majitelích bytů, zda je budou využívat. Ale ukázalo se, že na dobré zabezpečení domu lidé slyší a dávají přednost uzavřeným a hlídaným areálům. Za bezpečnostní službu se platí měsíční poplatek kolem 400 korun,“ vysvětluje obchodní ředitelka společnosti Central Group Miluše Netolická.

„V některých projektech jsou služby správce první rok zdarma, pak se obyvatelé domu rozhodnou, jestli se jim vyplatí i nadále.“ U správce je možno si za dohodnutý poplatek objednat i pomoc při stěhování, drobné opravy, úklid bytu.

V novostavbě bez služeb pořídíte byt 2+kk o velikosti 50 metrů čtverečních již od 1,5 milionu korun, zejména mimo hlavní město. V domě se správcem, bezpečnostní službou a třeba posilovnou přijde na dva miliony, v Praze na ještě více.

Nechte si přinést jídlo
„U bytů, kde stojí metr čtvereční 45 až 50 tisíc korun, je kamerový systém v domě běžný, vzácností není ani posilovna. Domy s byty v ceně od 50 do 100 tisíc korun za metr čtvereční nabízejí obvykle recepci, internet nebo domácí telefon,“ vypočítává Vlasta Končelová s tím, že v luxusních projektech, v nichž přijde metr čtvereční na více než 100 tisíc korun, je recepce standardním vybavením domu a obyvatelé ji mohou využít i pro další služby.

Za ně se platí předem domluvená částka. Objednat si můžete praní a žehlení, zajišťování nákupů i dovoz jídla z restaurace, hlídání dětí, zaopatření domácích zvířat či zalévání květin.

„Méně tradiční servis je větrání bytu a přeposílání pošty dlouhodobě nepřítomných majitelů. Kuriozitou jsou služby firmy, která pronajímá pokojové květiny a pravidelně je jezdí zalévat,“ dodává ředitel marketingu společnosti Finep Jan Zachariáš.

Cena se rozpočítává
„Češi jsou však nedůvěřiví a neradi pouštějí do bytu někoho cizího. A navíc stále obecně platí, že nejsou příliš ochotni investovat do luxusu. Při koupi bytu se jim sice nabízené služby líbí, když pak ale za ně mají platit, tak se jim už moc nechce,“ tvrdí Vlasta Končelová.

„Například jeden pracovník na čtyřiadvacetihodinovou ochranu domu stojí 80 tisíc korun měsíčně, tedy zhruba milion korun ročně. Je však velký rozdíl, zda službu rozúčtujete na padesát majitelů bytů, či na sto.“

Proto záleží především na velikosti developerského projektu, na počtu bytů. „Aby byly služby cenově výhodné a současně ekonomicky zajímavé pro poskytovatele, musí být bytový komplex dostatečně rozsáhlý,“ souhlasí Tomáš Zykán, marketingový ředitel Central Park Praha. „V Česku je zatím málo projektů, které konceptem, počtem bytů a složením obyvatel umožňují velkorysejší program služeb.“

Večerka nesmí chybět
Když se plánuje stavba bytového domu, část pozemku je vždy určena také pro komerční účely. „Jaký servis v komerčních prostorách komplexu poskytne, záleží na developerovi. Výběr služeb by měl být takový, aby tam obyvatelé našli vše, co potřebují,“ říká Miluše Netolická.

Takové služby se v kupní ceně bytu nepromítnou, ale samozřejmě mohou ovlivnit rozhodování lidí, kteří dají přednost lépe vybavenému projektu. V okolí nových bytových domů nejčastěji vznikají restaurace, kavárny, prodejny potravin – nejlépe večerky, prádelny, čistírny a videopůjčovny.

„Developeři však mohou zajít ještě dál a zajistit třeba i rekonstrukci příjezdových cest nebo vyjednat zavedení nové autobusové linky,“ říká Jan Zachariáš.

Prostor u větších projektů se často využívá také ke stavbě sportovního areálu s tenisovými či squashovými kurty nebo relaxačního centra s posilovnou, bazénem a saunou.


„Mohou být k dispozici pouze majitelům bytů a nepřístupné veřejnosti. Ovšem po propočtu nákladů se od nich mnohdy upouští, protože provoz by byl pro malý počet lidí příliš drahý,“ vysvětluje Jan Zachariáš. „Nebo se provozují komerčně, ale pak je navštěvují i lidé, kteří v domě nebydlí.“