Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S koupí ani s prodejem bytu neotálejte, radí experti

  1:00aktualizováno  1:00
Ceny panelových bytů jsou zřejmě na dně, starší cihlové se s výjimkou neatraktivních míst zlevňovat nebudou. Nových bytů může být brzy málo, takže podraží. Poradíme vám, jak postupovat v sedmi modelových situacích, jež lidé nyní řeší.

Podle expertů není třeba se příliš obávat, že vám vyhlédnutý byt v novostavbě někdo přebere | foto: Profimedia.cz

Nabízíme sedm modelových situací.

1. Mám byt 1+kk, ale kvůli založení rodiny budu potřebovat větší. Je teď výhodné byt prodat a koupit třeba 3+kk?

Odborníci se shodují, že pokud máte peníze nebo dosáhnete na úvěr, s výměnou nemá smysl otálet. V posledním roce se rozdíl mezi cenami malých a velkých bytů snížil, takže výměna je teď výhodná. Dál už se poměr zřejmě měnit nebude, ceny nebudou příliš klesat ani růst. Podle Davida Černíka z realitní kanceláře Maxima Reality nemá cenu čekat, až se vám například narodí dítě a pak se složitě stěhovat.

"Za ušetřené peníze to často nestojí a mnohokrát jsme zažili, že nerozhodnost, kdy se přestěhovat, vedla i k rozpadu manželství," varuje Černík. Ivan Slavický z kanceláře bydlíte.cz připouští ještě možnost prodat menší byt ihned s tím, že si vymíníte vystěhování až za čtvrt nebo půl roku. Budete tak mít dost času hledat vhodný větší byt.

2. Mám rezervovaný nový byt 2+kk, ale koupit ho můžu až po prodeji velkého staršího bytu. Ten se mi však nedaří už čtvrt roku prodat. Mám zlevnit, nebo počkat a riskovat, že nový byt koupí někdo jiný?

Podle expertů není třeba se příliš obávat, že vám vyhlédnutý byt v novostavbě někdo přebere. Zájem o nové byty teď není tak velký, developerům se dokonce nedaří byty v některých projektech doprodat.

Při dlouhém otálení vám však může hrozit pokuta stanovená v rezervační smlouvě. Proto je dobré získat peníze brzy, a tedy je na místě prodávaný byt zlevnit. "Udělejte to rychle, než vás předběhne konkurenční nabídka. Jinak neprodáte, a tím pádem ani nekoupíte," radí Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum.

Ještě předtím je dobré se obrátit na renomovanou kancelář, aby vám doporučila odpovídající cenu. Pokud je byt na dobrém místě, není panelový a dozvíte se, že cena není nadhodnocená, počkejte ještě dva měsíce - to radí Ilona Mančíková z developerské firmy FIM Group. "V každém případě bych se však pokusila obchod uskutečnit do konce roku, i za cenu slevy staršího bytu," říká Mančíková.

3. Chci v blízké době koupit garsonku pro dceru, ale tolik to nespěchá. Mám koupit teď, nebo počkat?

Většina expertů radí koupit hned. Ceny panelových bytů jsou zřejmě na dně, starší cihlové se s výjimkou neatraktivních míst zlevňovat nebudou. Nových bytů může být brzy málo, takže podraží. Jen Ivan Slavický ještě čeká pokles. "Doporučuji počkat minimálně do konce roku 2010 a možná i déle," radí.

4. Chci prodat byt 3+kk v paneláku a přestěhovat se do menšího bytu. Kdy bude nejvýhodnější prodat?

Dobře už bylo, zní názor odborníků. Ceny paneláků se dlouho držely na nezdravě vysoké úrovni, teď klesají na reálnou výši. Proto nečekejte a prodejte co nejrychleji. Růst cen se minimálně v nejbližší době nedá očekávat.

5. Je nyní výhodnější koupit malý byt v centru, nebo větší byt na kraji města?

I když cihlové vyjdou cenově zhruba nastejno, výhodnější je malý byt v centru, zvláště ve velkém městě a v dobrém stavu. Nedá se čekat cenový propad, a když budete chtít byt pronajmout, půjde to snáz. Pouze větší panelový byt na kraji města by vyšel levněji, ceny totiž klesly o 20 i 30 procent. Tam je ovšem třeba počítat s náklady na rekonstrukci.

6. Už rok a půl nemůžu prodat dům na venkově. Když zlevním, prodělám na investicích. Brzy budu potřebovat peníze na jinou nemovitost, ale nespěchá to. Mám zlevnit, nebo počkat?

Zde odborníci nejsou zajedno. Ivan Slavický by zlevnil a rychle prodal, protože hrozí, že až na peníze budete spěchat, pod tlakem ještě více proděláte. Jiří Fajkus se zlevněním souhlasí: "Chcete přece získat finanční prostředky. A to je důležitější než návratnost investice." U domů v dobrém stavu a v žádaném místě by však počkal minimálně půl roku.

Aleš Budín z firmy AAAbyty.cz by se nebál riskovat, také radí počkat a případně zlevnit až měsíc před plánovaným nákupem jiné nemovitosti. Jen David Černík vidí problém úplně jinde - v realitní kanceláři. "Pokud je cena opravdu nízká a dlouho nemůžete prodat, zbytečně nezlevňujte a obraťte se na někoho šikovnějšího," radí Černík.

7. Potřebuji rychle zařídit bydlení pro rodinu. Je lepší koupit malý startovní byt a později ho vyměnit za větší, nebo rovnou pořídit větší a zatížit peněženku vysokými splátkami?

Jak říká Jiří Fajkus, pokud si teď i do budoucna finančně věříte, je dobré využít současného poklesu cen a koupit hned větší, avšak kvalitní byt. Jinak je lepší začít se startovním bytem (ne malou garsonkou, ale třeba 2+kk), na tom se shodují všichni experti.

Kdybyste zjistili, že velký byt nezvládnete splácet, do malého se vám bude stěhovat o dost hůře než naopak. "Není třeba se bát stěhování. Máme řadu klientů, kteří za 13 let, co jsme na trhu, bez problémů postupně kupovali napětkrát byt od 1+kk do 4+1," říká David Černík. A je tu ještě třetí možnost. "Máte-li z budoucnosti strach, volte nájemní bydlení, není to žádná ostuda," myslí si Jiří Fajkus.

JAK FINANČNÍ KRIZE OVLIVNILA REALITNÍ TRH?

"Důsledky se projeví až později."

Ilona Mančíková, developerská firma FIM Group

Zpomalila rychlé tempo, v němž obchod s nemovitostmi probíhal.
Zájemce o koupi se dostal do výhodnější pozice. Aktuální nabídka bytů je široká, obecně ceny stagnují, většinou šly mírně dolů, u některých projektů klesly i o 5 až 10 procent. Důsledky krize a pozastavení výstavby mnoha projektů se na trhu projeví až v následujícím roce či letech, kdy se očekává zvýšená poptávka a možný nedostatek nových bytů. Ceny budou stagnovat, v centru Prahy mírně porostou. Další výraznější pokles nepředpokládám, většina developerů si ho nemůže dovolit.

"Trh se skoro nehýbe, což není dobré."

Jiří Pácal, investiční společnost Central Europe Holding

Nejvíce se dotkla cen bytů, hlavně panelových a nových projektů, rodinné domy výrazněji nezasáhla.
Ceny stagnují a trh zamrzl, což není dobré pro nikoho.
Předpokládám, že s cenami se nic významného nestane, poptávka se výrazněji nezvýší. Růst cen přijde s opětovným nastartováním ekonomiky a nezbytnými legislativními změnami, jako je nový občanský zákoník, nový zákon o vlastnictví bytů, odstranění regulace nájmů. S tím bude jistě spojen i vstřícnější přístup bank k půjčování peněz.

"Ceny už nejsou tak vyšponované."

David Černík, realitní kancelář Maxima Reality

Krize trh pročistila, dostala ceny nemovitostí na rozumnější úroveň, i když stále je zde mnoho nepoměrů, které v příštích letech způsobí prudký nárůst cen některých typů nemovitostí. Jako například pozemků kvůli změně v územním plánu. Příštího půl roku by se ale nic významného dít nemělo. Pouze v případě nenadálých událostí, jako je třeba epidemie prasečí chřipky či nezaměstnanost v Praze nad sedm procent, může dojít k rozkmitu trhu, a to na obě strany.

"Ceny se vrátily k normálu."

Jiří Fajkus, realitní firma Real Spektrum

Výrazně. Pozitivní je, že krize urychlila návrat k normálu, racionalizovala ceny, zvýšila poptávku po kvalitě produktů i služeb, pročišťuje trh. Světlo na konci tunelu je ovšem zbožným přáním, naopak hrozí, že je to protijedoucí rychlík. U starších nemovitostí budou ceny stagnovat, u nových bytů - pokud se nerozjede nová výstavba - ceny porostou.

"Nijak zvlášť, ceny by klesly stejně."

Ivan Slavický, realitní kancelář bydlíte.cz

Zatím minimálně. Domnívám se, že k poklesu cen by došlo stejně, jelikož neodpovídaly a dodnes neodpovídají skutečné hodnotě nemovitostí. Těch je více než klientů, kteří je potřebují. Pokles začíná zvolňovat. Rozhodně nelze mluvit o stagnaci, nebo dokonce změně trendu, do toho je daleko. Ceny nemovitostí budou klesat dále, a to nejméně do konce roku 2010.

"Vyvolala paniku, firmy krachovaly."

Josef Fluger, nezávislý realitní expert

Nemovitost byla vždy výhodnou investicí, na níž nelze prodělat.
Minulý rok ukázal opak. Je to však špatný a krátkodobý pohled. Krize vyvolala na realitním trhu paniku. To zdecimovalo mnoho realitních společností. Banky vystřízlivěly a přešly do pasivní role. Nyní vše záleží na ochotě bank. Po bankovním trhu se stabilizují i ostatní trhy včetně realitního a ceny opět porostou. A nemovitost bude nadále dobrou investicí.

"Kupujících ubylo, ale trh už se rozjíždí."

Aleš Budín, realitní kancelář AAAbyty.cz

Nesmyslné ceny splaskly a jsou dnes na reálné hodnotě nemovitostí. Negativním důsledkem je nejistota na trhu práce a opatrnost při zadlužování - tedy nižší ochota kupovat. Realitní trh se odrazil ode dna a pomalu se rozjíždí. Prodávající si uvědomili, že prodat za nadsazené ceny už není možné, a kupující vědí, že ceny níže nepůjdou. Je čas nakupovat. Zhruba od listopadu očekávám postupné a mírné zvyšování cen.

Autor:
Nejčtenější

Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí...
Myčka nádobí je lepší než služka: nereptá, šetří vodu a nic nerozbije

Úspora přibližně 60 procent vody a přibližně stejně energie na její ohřev v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou. To je jeden z hlavních...  celý článek

Dům a zahrada Steffena Modracha v německém Naundorfu je něco mezi perníkovou...
Nadšenec si za sedm let postavil v Německu dům, který se všemu vymyká

Dům a zahrada Steffena Modracha v německém Naundorfu je něco mezi perníkovou chaloupkou a zjevením. Tento barevný dům je pokrytý tisíci kameny z duhových skel,...  celý článek

1
Žijí 60 let v klidu na vsi. Soused agresor je začal týrat šíleným hlukem

Rodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do...  celý článek

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

Další z rubriky

Fasáda domu je dřevěná, protože se parcela nachází na hranici borového lesa.
Každý objekt, který navrhujeme, má jiný charakter, tvrdí architekti

Podívejte se na domy, které navrhují architekti ze studia Sféra. První je rodinný dům obložený dřevem. Upoutá nejen propojením interiéru s exteriérem, ale i...  celý článek

Modulární dřevostavba jako rekreační ubytování stojí v jihomoravských...
Dřevěné buňky z Česka i ze světa. Zajímavá možnost současného bydlení

Od stavební buňky k trendovému designu. Modulární domy poslouží k rekreaci, ale i k plnohodnotnému bydlení. Hodí se pro nomády, i když většinou je lidé...  celý článek

Hanspaulka je taková vesnice. Ve zdejších domcích žijí už několikáté generace...
Pražská Hanspaulka má nádherné parky, honosné vily, svěží vzduch a klid

Vilová oblast na okraji Dejvic měla vždycky pověst luxusní lokality. Okázalé domy si tu budovali politici, filmové hvězdy i známí umělci. Zdejší atmosféra je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.