Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S koupelnou v ložnici máme krásný panelákový byt 2+1

  1:00aktualizováno  1:00
Byt 2+1 měl klasické znaky paneláku - miniaturní koupelnu a malou kuchyňku s nepraktickou chodbou. Zároveň byl neuvěřitelně světlý a na dobrém místě. Majitelé proto upustili od stěhování, rozjeli náročnou rekonstrukci a s bytem jsou nyní náramně spokojeni.

Plánování rekonstrukce bytu zabralo majitelům skoro rok. Rozhodně se ale vyplatilo | foto: Jan Komárek

Nejdůležitější bylo zvětšit koupelnu a kuchyni. Postupně jsme přicházeli s různými variantami, jak byt změnit. Kompletní proměně dispozice bránily vnitřní nosné zdi a pouze jedny stoupačky. Rozhodně jsme se ale odmítali smířit jen s vyzděným jádrem či zvětšením koupelny o chodbičku do kuchyně.

Postupně se zrodil nápad přesunout koupelnu do ložnice. S touto vizí jsme se vydali za architektkou Gabrielou Pojerovou. A i přesto, že jsme základní rysy našeho bytu měli rozmyšlené, nebýt jí, celá rekonstrukce by zůstala na půl cesty. Ale i s její pomocí plánování zabralo skoro rok.

Rozhodně se ale vyplatilo. Všechno včetně podlahových krytin, dveří, obkladů, kuchyně i zařizovacích předmětů, snad vyjma světel, jsme vybrali ještě před rekonstrukcí. Ovšem nikoli v hobbymarketech. Chtěli jsme totiž především kvalitní vybavení.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Nový plánek panelového bytu.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Původní vzhled bytu.

Vyměněno bylo vše, i domovní telefon

V rámci rekonstrukce jsme zrušili původní dveře do obývacího pokoje a nechali vyřezat dvoje nové dveře - jedny spojily kuchyň s obývacím pokojem a druhé kuchyni s ložnicí. Ta se sice rekonstrukcí zmenšila, ale přesto se do ní bez problémů vešla velká postel a šatní skříně.

Celá koncepce bytu je vytvořena tak, aby se bez dalších stavebních zásahů dal obývat i s dítětem. V rámci rekonstrukce byly vyměněny všechny dveře včetně vchodových, které jsou nyní bezpečnostní.

Současně proběhla kompletní výměna podlah a pochopitelně nevyhovující elektroinstalace. Spolu s ní byla po celém bytě rozvedena televize a internet. V rámci rekonstrukce jsme také vyměnili staré radiátory, těleso v kuchyni jsme zrušili. Na svém místě nezůstal ani domovní telefon.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Všechny stěny bytu se dočkaly nového štuku. Do pokojů jsme po dlouhém hledání nakonec zvolili klasické parkety, které jsme v obývacím pokoji doplnili vlněným kobercem. V kuchyni a chodbě jsme vsadili na šedé marmoleum. Do koupelny a toalety přišla tmavě hnědá dlažba.

Co se týče barev - chtěli jsme, aby byl celý byt sladěn, a to včetně nábytku. V koupelně jsme zvolili světle krémový obklad malého formátu a barevně nepříliš výrazný nábytek, aby bylo koupelnu možné doladit doplňky. Jedna stěna chodby a výklenek, který v sobě schovává botník, jsou vymalovány olivově zelenou, stejnou zelenou je nabarvena stěna v kuchyni u linky.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách bytů čtenářů iDNES.cz.

V obývacím pokoji byly stěny vymalovány světle krémovou a část stěny nad sedačkou tmavě hnědou. V ložnici je stěna nad čelem postele světle šedá. Po zkušenostech s barvami musím říct, že při použití tmavších odstínů a výraznějších barev se rozhodně vyplatí investovat do vysoce kvalitní značky.

Tmavě hnědá stěna v obývacím pokoji byla pětkrát přetírána barvou nejmenovaného výrobce ze Slaného, ale ani popáté nebyla stěna beze šmouh. Nakonec jsme museli koupit barvu kvalitnější a šmouhy byly pryč.

Spojení koupelny s ložnicí je úžasně praktické

Přesunutí koupelny na jiné místo pochopitelně vyžadovalo zvednutí podlahy, aby byl docílen spád odpadů. Ale ten jeden schůdek za to stál. Původní koupelnu jsme nafoukli na velikost 3,4 x 1,5 m. Pohodlně se do ní vešla rohová vana, velké umyvadlo s metr a půl širokým zrcadlem a pračka se sušičkou.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Do koupelny jsme nechali udělat dvoje dveře, jedny vedou do chodby a druhé do ložnice. Z technických důvodů jsou posuvné. Spojení s ložnicí se ukázalo jako úžasně praktické. Vytápění koupelny jsme vyřešili elektrickým podlahovým topením a žebříčkem, který slouží pouze na sušení ručníků, případně prádla.

Protože žebříček funguje jako sušák, je pro lepší využitelnost napojen na časovač, jenž je umístěn hned vedle vypínače a ovládání podlahového topení. Toto řešení je dle našeho názoru pro sušení ideální, ale výrobce s tímto způsobem zapojení zjevně nepočítal. Sladit jednotlivé části byl tedy poměrně složitý proces.

V koupelně bylo také nutné vybudovat přizdívku, protože rozvody vody nebylo možné zakopat do nosných zdí. Přizdívka vytvořila dlouhou odkládací plochu pod zrcadlem.

Na odvětrání koupelny sice stačí dvoje dveře, ale pochopitelně je zde i samostatný odtah. Ventilátor našel místo nad podhledem na toaletě, kde vzhledově neruší a ani neobtěžuje hlukem.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Osvětlení koupelny zajišťují kromě hlavního světla dvě bodovky nad vanou a podlouhlé světlo nad zrcadlem. Celkově je koupelna navržena tak, aby rozměry vycházely na velikost dlaždic, spárořez byl samozřejmostí. Vyjma podlahy jsme se vyvarovali použití rohových lišt, které jednak nepůsobily příliš esteticky a také by ztěžovaly uklízení koupelny.

Kuchyně: jednoduchost a čisté linie

Prostor kuchyně se poměrně zvětšil, ale i tak jsme při vymýšlení kuchyňské linky zjistili, že jediná možnost, jak získat dostatečný pracovní prostor, je vybudovat šikmou stěnu.

Topení, které původně bylo v koupelně a nyní se ocitlo v kuchyni, jsme schovali za sádrokarton s průduchy. Jeho funkce zůstala tedy zachována, ale vizuálně neruší.

Prostor pro potravinovou skříň zůstal totožný, je totiž odvětrávaný. Současně jej v kuchyňském studiu využili k zabudování mikrovlnné trouby. Lednice se schovala ve výklenku naproti skříni na potraviny.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Z ložnice je přímý vstup do koupelny.

U kuchyňské linky pro nás byla důležitá jednoduchost a čisté linie. Prostor mezi horními a dolními skříňkami je pouze vymalován voděodolnou barvou. Proti mastnotě a páře při vaření je zeď chráněna sklopnou deskou zapuštěného plynového sporáku. Do kuchyně se vešel i kulatý stůl se čtyřmi židlemi.

Osvětlení je vyřešeno třemi stropními světly a dvěma světly nad pracovní deskou. Posunutí dveří do obývacího pokoje obě místnosti propojilo, a kuchyně tak již není odstrčenou součástí bytu. Dveřní otvor je možné osadit posuvnými dveřmi a obě místnosti případně více oddělit.

Na toaletě je i záchůdek pro kočku

Nutnost postavit šikmou stěnu kvůli kuchyňské lince se pro tuto místnost ukázala velkým bonusem, díky ní se sem vešlo umývátko. Toaletu současně využívá i další člen rodiny - kočka, která zde má také svůj záchůdek.

Abychom nemuseli mít dveře na WC stále otevřené, nechali jsme v panelu vyřezat "kočičí" otvor, který si naše kočka velmi oblíbila. Při plánování jsme také vycházeli z rozměrů obkladů. Rohy pochopitelně nejsou osazeny lištami. Zvláště v této místnosti měli řemeslníci spoustu práce, ale výsledek dopadl podle našich představ.

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

Celkový průběh rekonstrukce

Práce trvaly čtvrt roku a nejtěžší bylo je časově sladit. Celá rekonstrukce totiž nebyla zrealizována jednou firmou na klíč, ale několika, což s sebou pochopitelně neslo problémy. Každá rekonstrukce má své stinné stránky, ale důležitý je výsledek a s tím jsme maximálně spokojeni.

Zvláště parketová podlaha, obklady a kuchyně dopadly lépe než jsme doufali. V tuto chvíli nás ještě čeká naplánovat vestavěné skříně, které jsme si záměrně nechali až na konec. Nedokázali jsme předem odhadnout, jak dostačující budou nové úložné prostory. Výsledný rozpočet, včetně veškerého nového nábytku a doplňků, lehce překročil hranici půl milionu.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce serveru bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota nejlepší realizace. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni v průběhu července 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.

Autor:
Nejčtenější

Manželé si koupili v Brandýse nad Labem pozemek a postavili dům 4+kk.
Z paneláku odešli do domku. Největší problém byl se stavební firmou

Jiří s manželkou žijí v Brandýse nad Labem již třicet let. V paneláku ale zůstat nechtěli, tak ve stejné lokalitě koupili pozemek. Dům s dispozicí 4+kk o...  celý článek

Katedrála Nejsvětější Trojice je kostel polské pravoslavné církve v Hajnůvce v...
Lopaty a míchačky. Poláci za socialismu postavili sami tisíce kostelů

Výstava s názvem Architektura VII. dne v pražském Centru současného umění DOX ukazuje historii kostelů, které byly v Polsku postaveny mezi roky 1945 a 1989....  celý článek

Pohled na celkové uspořádání domu na pozemku
Koupili srub, ten jim shořel. Na jeho místě si postavili vysněný dům

Při jednom z velkých lesních požárů v roce 2010 v americkém Coloradu lehl popelem i srub čtyřčlenné rodiny, který si manželé koupili pouhé dva roky před tím....  celý článek

Původní obývací pokoj byl již „spojený“ s kuchyní.
Z odpudivě vypadajícího panelákového bytu má vzniknout pohodové 4+kk

Byt 3+1 nenabízí právě ideální dispozici, přesto má mladý pár štěstí. Má totiž„ideální“ sousedy. Dali po vyjádření statika souhlas nejen k vybourání nenosných...  celý článek

Legionářské vlaky se používaly v letech 1918 - 1920 na transsibiřské magistrále...
Bydlí ve vagonu z legiovlaku. Stavba přišla na milion, vydrží 60 let

Michala, který rád cestuje, nelákalo klasické bydlení. Řešení však rozhodně neviděl v mobilheimu z plastu, na jehož výrobu se používá spousta chemie. Zvolil...  celý článek

Další z rubriky

Obývací pokoj po rekonstrukci teprve čeká na obrázky a další vybavení.
Co statik nezakázal, to šlo k zemi, popisuje majitel rekonstrukci bytu

Starý panelákový byt nemusí být danajským darem, záleží na tom, jak si s ním nový majitel poradí. Zbyněk s přítelkyní se do proměny pustili opravdu s vervou,...  celý článek

Při rekonstrukci se část předsíně „proměnila“ na obývací pokoj spojený s...
Když si žena umane předělat byt, nepřestane, dokud se jí to nepodaří

Jsou lidé, kteří k rekonstrukci přistupují spíš intuitivně, jiní si vše spočítají na milimetry. K těm druhým patří i čtenářka Eva, která svůj byt po proměně...  celý článek

Architekt nechal opticky oddělit kuchyň a obývací pokoj blokem vysokých...
Rekonstrukce panelákového bytu se povedla i bez náročného bourání

Sympatický manželský pár se rozhodl pro kompletní rekonstrukci panelového bytu 3+1. Dispozice, která patří k těm nejčastějším, bohužel neumožnila nějaké...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.