Rychlokurz bydlení pro každého: co potřebujete vědět o koupelně

  • 31
Jaký prostor kolem sebe potřebuje umyvadlo? Je lepší vana, nebo sprcha? K čemu je v koupelně dobré okno? Je na prostor úspornější rohová, anebo obdélníková vana? To jsou otázky, které si klade většina lidí při zařizování koupelny.

Přestože spousta lidí hodnotí koupelnu hlavně podle designu sanity a vzoru obkladů, daleko důležitější je správné rozmístění zařizovacích předmětů. A také nadčasové řešení, abyste už po roce či dvou koupelnu nebourali.

13 dobrých pravidel

  • Nejčastěji se používá umyvadlo: mělo by být blízko vstupu a před ním volný prostor alespoň 90 x 60 cm. Rodina s dětmi ocení dvě umyvadla.
  • Na bidet nebo záchodovou mísu potřebujeme minimální šířku 80 cm.
  • Pro řešení koupelny a WC je určující poloha klozetové mísy, potřebuje odpad Ø 10 cm (a co nejkratší cestu ke stoupačce), ostatním předmětům stačí odpad Ø 5 cm.
  • Odpady ani vodu nemůžeme vést stěnou přerušenou dveřmi.
  • Vana je nepostradatelná pro rodinu s malými dětmi, starší a invalidní lidé potřebují naopak sprchu bez vaničky a se sedátkem.
  • Rohová vana je falešným snem o komfortu s úsporným řešením.
  • Ve sprše 80/80 cm se zaobleným rohem se pohodlně neumyjete – alespoň jeden rozměr musí umožnit rozpažení rukou.
  • Bez promyšleného řešení může být rekonstrukce bytového jádra v paneláku jen nákladným zhoršením provozu.
  • Okno v koupelně poskytne nejenom dobré denní světlo, ale také větrání.
  • Módní vzory a pestré bordury se brzy omrzí, zkrátí životnost koupelny.
  • Úzkou koupelnu rozšíří zrcadlo – musí být ale na delší straně.
  • Ukládání textilu v koupelně je nevhodné, navlhne a plesniví.
  • Samostatná toaleta potřebuje umyvátko. Měla by být velká alespoň 100 x 150 cm.
  • Kobereček na WC je lapačem vlhkosti a bakterií.

Koupelna 2 v půdní vestavbě má dostatek volného prostoru i denní světlo, široké zrcadlo místnost opticky rozšiřuje.

Prostor pro volný pohyb

Koupelna je prostor především k pohodlné očistě a úpravě zevnějšku. Teprve při větších rozměrech může sloužit také k relaxaci nebo dalším činnostem. Umísťovat do menší koupelny za každou cenu vše, co se do ní vejde, může provoz nejen zhoršit, ale dokonce znemožnit.

Seriál o bydlení

Seriál o bydlení

Zařizujete si byt, nebo jej chcete zrekonstruovat? Nebo chcete být prostě takříkajíc v obraze? Náš devítidílný seriál, který připravila architektka Věra Konečná, vás seznámí se základními informacemi, jež by měl znát každý, kdo se pouští do zařizování nebo rekonstrukce bytu, ale i domu.

Rozměry koupelny, vstupní dveře a poloha odpadu jsou těmi určujícími faktory, které rozhodují o rozmístění sanitárních předmětů. Do koupelny 2 × 2 metry určitě neumístíte vanu i sprchu, dvě umyvadla, záchod s bidetem a pračku. Musíte dát přednost tomu, co skutečně potřebujete.

Odpady potřebují spád, nelze je ke stoupačce kanalizace vést zdí, která je přerušena dveřmi. Volnou sestavu sanitárních předmětů bez ohledu na polohu stoupačky umožní jen dostatečná výška podlahy. Klozetová mísa musí na stoupačku odpadu navazovat velmi těsně, nízko umístěný odpad je dvojnásobného průměru oproti odpadu umyvadla, vany a sprchy.

Umyvadlo nesmí být v koutě

Nejvíce používaným zařízením koupelny je umyvadlo, od vstupních dveří k němu musí vést co nejkratší a přímá cesta bez překážek. Mělo by být dostatečně široké a prostor kolem něho se musí ještě rozšířit: člověk potřebuje alespoň 90 cm šířky, aby mohl nadzvednout ruce ohnuté v loktech při čistění zubů, česání a dalších činnostech.

Mezi umyvadlem a protější stěnou (nebo předmětem) by mělo zůstat volných alespoň 60 cm. Pamatujte také na zavěšení ručníků a ukládání toaletních potřeb. Pro rodinu vícečlennou je vhodné pořídit si umyvadla dvě, v ranních špičkách nikdo nemusí "stát frontu".

Koupelna 4 ve stejném domě patří rodičům, je prosvětlena skleněnými dveřmi z ložnice a stropním světlíkem.

Nad umyvadlo se zavěšuje velké zrcadlo s velmi dobrým umělým osvětlením. Světlo nesmí dopadat jenom z jedné strany (na obličeji by vytvářelo stíny), optimální je světlo z obou stran. Pokud máte v koupelně okno, pak ze všech předmětů by právě umyvadlo se zrcadlem mělo nejvíce využívat výhody denního světla.

Tvar vany ovlivní provoz

Pokud dáváte přednost vaně před sprchou, vybírejte ji teprve po zpracování promyšleného návrhu. Vana zabírá v koupelně největší kus podlahové plochy a od její polohy se většinou odvíjí provoz celé koupelny. Dobře přístupná musí být delší strana, vzdálenost protějších předmětů se doporučuje až 100 cm. Maminka koupající své ratolesti potřebuje podél vany dostatek místa.

Nejčastěji se vana přistavuje delší stranou ke stěně, přistavená kratší stranou a přístupná ze tří stran musí být tam, kde se předpokládá koupání tělesně postižených za pomoci dalších dvou asistentů.

Takové umístění ale zabírá příliš velkou plochu – stejně jako volná poloha uprostřed prostoru – a je vhodné jen do velkých koupelen.

Běžný (a postačující) rozměr vany je 160 × 70 cm, pohodlnější vany mívají až 180 × 90 cm. Pokud vám někdo bude tvrdit, že do malé koupelny je vhodnější vana rohová, protože vnitřní prostor pro ležení je na úhlopříčce (a tedy delší), podívejte se nejprve na obrázek malé koupelny s rozměry bytového jádra v panelovém domě. Porovnejte, která vana zabere méně plochy a jak dlouhý má vnitřní prostor. Rohová vana je spíš nepraktická módní záležitost než úsporné řešení.

Srovnání plošných nároků rohové vany s klasickou vanou a sprchou. Rohová vana v bytovém jádru zabere tolik místa, že vyloučí pohodlný provoz. .

Nejlepší sprcha je "neviditelná"

Plošně úspornější než vana bývá sprcha, záleží ale na půdorysném tvaru koupelny. Sprchový kout by měl dovolit nejenom opláchnutí těla, ale také volnější pohyb. To neumožní například sprcha 80 x 80 cm zmenšená ještě čtvrtkruhovým zakončením. Sprchový kout může mít i atypický rozměr, například 70 x 100 cm.

Důležité je, aby pohyb a roztažení rukou umožnil alespoň jeden větší rozměr.
Sprcha může být vymezena plnými příčkami, ale také prosklenými, které propouštějí do sprchy dostatek světla. Elegantní jsou skleněné stěny bez rámu, "neviditelný" (skleněný) sprchový box navíc opticky nezmenší prostor koupelny. Materiálové řešení je ale otázkou finančních možností, skla bez rámů jsou nejdražší.

Nelze jednoznačně určit, zda je vhodnější vana, nebo sprcha. Pro starší lidi nebo tělesně postižené je přístup do sprchy snadnější, zvláště když je sprcha bez vaničky. Doplněná by měla být madlem a sedátkem. Pro rodinu s malými dětmi je naopak nepostradatelná vana, děti si ve vaně rády hrají, přivykají vodě a nemají pak strach z plavání.

Nejlepší řešení představuje vana i sprcha současně, pokud to ovšem není na úkor přístupu k ostatním zařizovacím předmětům.

Příklad dobře vyřešené malé koupelny s WC a pračkou ve Freedomku. Umyvadlo má dostatek prostoru, sprcha je pohodlná. . .

Pračka v koupelně

Vhodné umístění pračky vychází z možností bytu. Optimální je samostatná místnost pro domácí práce, kde se prádlo může také sušit a žehlit, ale v menších bytech se většinou pračka musí umístit do koupelny. Protože je téměř stejně vysoká jako horní plocha umyvadla, může se překrýt deskou, do které se umyvadlo o kousek dál zapustí, a celá koupelna bude mít jednotný styl.

Pračka se také může sloučit se sušičkou nebo kotlem do jednoho výklenku či skříně, aby pohledově koupelnu nerušila. U plynového kotle však nezapomeňte na dobré provětrávání.

Toaleta a bidet

Ve větších koupelnách se dnes často objevují také klozetové mísy a bidety. Pro pohodlí (zvláště v návaznosti ložnice) je takové řešení příjemné, v bytě však musí být ještě další samostatný záchod. Předpisují to hygienické normy a požadavek je zcela opodstatněný pro provoz domácnosti. Společná koupelna s jediným záchodem může vyhovovat jen v maličkých bytech pro jednu až dvě osoby.

Potřebné rozměry v koupelně pro umyvadlo, bidet a WC; prostor před umyvadlem musí být min. 90 x 60 cm.

Klozetová mísa vyžaduje šířku 80 cm, stejně široký prostor by měl mít i bidet. Oba předměty musí být osově vzdáleny alespoň 60 cm. Samostatné WC potřebuje minimální délku 110 cm při dveřích otevíraných ven, dveře otevírané dovnitř vyžadují délku toalety 140 cm. Doporučený rozměr je 100 × 150 cm, abychom tu mohli umístit také malé umyvadlo.

Textil a světlo

Neplánujte si do koupelny velké množství skříněk, kde by se skladovaly čisté ručníky a osušky. Velká vlhkost po sprchování se ze vzduchu snadno vyvětrá, ale poskládaný textil ve skříňce zůstane navlhlý, mohl by začít plesnivět. Také koberečky před vanou a WC jsou lapači vlhka a bakterií.

Autorka seriálu

Ing. arch.Věra Konečná
Vystudovala Fakultu architektury ČVUT Praha, věnuje se převážně problematice bydlení, publicistice a propagování architektury, je členkou grantové komise Nadace české architektury.

Kromě projekce pracovala v odborných časopisech o architektuře a časopisech o bydlení. Pořádá soutěže pro studenty architektury, vede kurzy bydlení pro laickou veřejnost a provozuje vlastní internetový časopis na téma architektura bydlení.

U vany je vhodnější prací předložka (v podstatě jde o tvrdší ručník), která se po použití snadno přehodí přes radiátor, nebo strčí do pračky. Před záchodovou mísou je určitě hygieničtější omyvatelná podlaha, i při samotném spláchnutí WC dopadají bakterie hodně daleko.

Okno v koupelně bývalo svého času jen dírou do světlíku potřebnou kvůli vyvětrání. Později zmizelo úplně a bylo nahrazeno ventilací. Teprve v posledních letech lidé vnímají koupelnu jako prostor rovnocenný obytným místnostem a okno tu dostává nový smysl.

Denní světlo je i v koupelně velmi cenné pro kvalitu interiéru. Kde to dovolují podmínky, také výhled z okna do zeleně atmosféru koupelny zásadně promění. V rodinných domech nejsou výjimkou ani koupelny, z nichž se přímo vystupuje do zahrady či na terasu.

Nové řešení koupelny 6: sloučením obou místností vznikl příjemný prostor s dostatečnými úložnými skříňkami. .

Koupelna 6: velké zrcadlo místnost opticky násobí. .

Více o koupelnách

Více o koupelnách včetně odkazů na akce a slevy v obchodech najdete zde

V bytech, kde by pohled zvenčí narušil intimitu koupelny, můžeme na okna využít žaluzie, průsvitné rolety nebo mléčné či pískované sklo. Soukromí zůstane a denní světlo promění tmavou komoru v hodnotnější prostor.

Návrh koupelny 1: Ing. arch. Pavel Plánička, Ing. arch. Matěj Páral, Ing. Bruno Panenka - 3+1 architekti
Návrh koupelny 2: MgA. Lenka Křemenová, MgA. David Maštálka - A1Architects
Návrh koupelny 3 a 4: Ing. arch. Ivana Dombková
Návrh koupelny 5: Ing. arch. Věra Konečná
Návrh koupelny 6: Ing. arch. Radek Sládeček
Návrh Freedomku:Ing. arch. Marek Jan Štěpán