Vila Hermína je zasazena do svažitého terénu, neobvyklou fasádu tvoří...

Vila Hermína je zasazena do svažitého terénu, neobvyklou fasádu tvoří polyuretanový nástřik s růžovým nátěrem. | foto: Archiv autorů

Majitelé růžové stavby to vzdali: vila s šikmou podlahou je na prodej

  • 317
Češi se nebojí experimentovat ani na poli architektury. Důkazem toho může být netradiční rodinná vila v obci Černín nedaleko Prahy. Je postavena v prudkém svahu a všechny její podlahy vlastně jen kopírují sklon samotného kopce. Jak se v takovéto domácnosti žije? Proč ji rodina prodává?

Vila Hermína, která byla pojmenována po prvorozené dceři majitelů, se stavěla téměř deset let. Stojí za ní trojice kreativních architektů, Tomáš Hradečný, Petr Hájek a Jan Šépka. Prvotní nápad na postavení nějakého netradičního rodinného domu však pochází přímo od majitele vily, psychiatra Michala Čilíka.

Výhled na plátno si dopřává rodina i návštěvy ze závěsných křesel natřených na šedo

„Oslovil nás s požadavkem, že by v domě rád měl kromě standardních místností, jako je obývací pokoj a ložnice, také promítací místnost. On a jeho tehdejší partnerka byli totiž velkými filmovými fanoušky. My jsme pak využili té terénní nerovnosti a navrhli stavbu, kde sklon podlah kopíruje sklon okolního pozemku,“ vysvětluje Šépka.

Ačkoli návrh domu byl vytvořený poměrně rychle, realizace se protahovala především díky úřadům. Získat stavební povolení na netradiční domy je totiž vždy trochu komplikované.

Drama na úřadech i v soukromí

Jakmile se podařilo všechny formality vyřídit, byla stavba nečekaně pozastavena. Majitel se totiž s partnerkou rozešel a rozhodl se, že dům v tomto případě nemá smysl realizovat.

„Byl jsem z toho velmi zklamaný a smutný. Zhruba po půl roce ale přišel Michal Čilík znovu, a to s novou partnerkou. A stavba se nakonec realizovala,“ dodává architekt Šépka.

Stavba v netradičních podmínkách v prudkém kopci se realizovala poměrně složitě a dlouho. „Dům má klasickou stavební konstrukci, takže je z cihel. Fasáda je tvořena polyuretanovou pěnou růžové barvy,“ říká druhý z trojice architektů, Petr Hájek. Stavba stála dohromady sedm milionů korun, a to včetně úprav pozemku a zahradního domku, garáže a nábytku, který se v tomto případě pochopitelně musel vyrábět na míru.

Trnem v oku sousedům

Ačkoli manželé byli z domu nadšeni a začali v něm bydlet dokonce dříve, než byl dům zcela dokončen, obyvatelé Černína růžový domek přijímali jen těžko.

„Když jsme v domě pořádali vernisáž, tak tam všude byly takový lístečky a nápisem – Vila Hermína – ostuda Černína,“ vzpomíná Šépka. Dodává však, že postupem času, kdy se manželé s místními obyvatele více spřátelili, byl dům nakonec sousedy přijat a akceptován.

Podle slov paní Čilíkové si dokonce děti z okolí chodily k jejich dětem do vily hrát, protože jim netradiční interiér připomínal hřiště a zkrátka je bavil. V současné době se však manželé rozvádějí a vila je na prodej za sedm milionů korun.