Vlevo vila malíře Svolinského, kde sídlila gruzínská ambasáda, vpravo kráter, který po ní zbyl

Vlevo vila malíře Svolinského, kde sídlila gruzínská ambasáda, vpravo kráter, který po ní zbyl | foto: Dalibor Puchta, Hynek MoraveciDNES.cz

Ruska bez povolení zbourala pražskou vilu malíře Svolinského

  • 212
Majitelka vily Julia Romaněnko dostala od stavebního odboru Prahy 6 povolení na přestavbu a zbourání poloviny domu. Stavební firma ale dům srovnala se zemí. Zda šlo o úmysl, se teď šetří. Majitelce hrozí pokuta až půl milionu korun, přestože vila nebyla památkově chráněná.

"Vila rozhodně není funkcionalistická a také nebyla postavena ve 30. letech, jak o tom mylně informovala média," řekl iDNES.cz architekt Zdeněk Lukeš. Malíř Karel Svolinský nechal vilu postavit zřejmě na přelomu 60. a 70. let.

"Autora vily ani plánovou dokumentaci se mi bohužel nepodařilo vypátrat," vysvětluje Lukeš, který jako odborník na pražskou architekturu prošel veškeré archivy. V minulosti sídlila v objektu gruzínská ambasáda, později patřil diplomatické službě.

Po vile malíře Svolinského v Praze-Bubenči zůstal jen kráter

Po vile malíře Svolinského v Praze-Bubenči zůstal jen několikametrový kráter

Dům sice nebyl památkově chráněn a nebyl ani nijak významný, ale jelikož jsou Dejvice a Bubeneč v památkově chráněné zóně, museli se k přestavbě vily vyjadřovat i památkáři. Ti společně s odborem výstavby Prahy 6 povolili majitelce vily Julii Romaněnko strhnout polovinu domu a zbylou část dostavět, rekonstruovat a sanovat. Podle informací České televize měla celá stavba rozpočet přes 30 milionů korun.

Vila ale byla na podzim loňského roku stavební firmou zbořena a na parcele zůstala jen několikametrová díra v zemi. Stavební povolení bylo jednoznačně porušeno. Odbor výstavby na tuhle skutečnost upozornili místní obyvatelé.

"Je to příšerný precedens, že si vůbec někdo v Praze a zejména v takovéto lokalitě něco takového dovolí," uvedl ředitel magistrátního odboru památkové péče Jan Kněžínek. Stavební úřad zastavil veškeré práce 29. prosince loňského roku. Práce ale i nadále pokračují, investor podle památkářů nekomunikuje a nepřebírá poštu.

Vila malíře Karla Svolinského

Ve vile sídlila gruzínská ambasáda

Po vile malíře Svolinského v Praze-Bubenči zůstal jen kráter

Majitelka získala lukrativní stavební parcelu

Začátkem února se proto na "místo činu" vypravili referenti z odboru výstavby Prahy 6. Poprvé se tak sešli se stavitelkou (majitelkou), stavební firmou a stavebním dozorem. Podle Prahy 6 všem hrozí až půlmilionová pokuta. Za chybějící archeologický průzkum by mohli udělit pokutu také památkáři.

"Nyní se musí zjistit, zda ke stržení vily došlo úmyslně, nebo omylem. Vila mohla být v mnohem horším stavu než řekli statici," vysvětluje Martin Šalek, tiskový mluvčí MČ Prahy 6. "Je totiž možné, že paní Romaněnko chtěla dosáhnout vyčištění pozemku. V současné době není možné majitelce dokázat úmysl. Vše je v průběhu řízení, závěry zatím nejsou známy. Nyní došlo pouze ke sběru dat, která se budou dále zpracovávat."

Po vile malíře Svolinského v Praze-Bubenči zůstal jen kráter

Na zboření vily upozornili úřad obyvatelé

Po vile malíře Svolinského v Praze-Bubenči zůstal jen kráter

Majitelka měla povolení pouze k přestavbě

Ani druhá strana nedává příliš odpovědí. Pan Kohák, který je uvedený na povolení ke stavbě jako kontaktní osoba, nám žádné vysvětlení neposkytl: "Mohl bych vám mnohé říci, ale do uzavření této kauzy se nebudeme do médií vyjadřovat, protože by to nebylo etické." Podobně na náš telefonát reagoval i ateliér architektů Abitare, který stojí za projektováním nového domu paní Romaněnko.

Ta se nyní stala majitelkou velmi lukrativní parcely na rohu ulic Na Zátorce a V Tišině. Bubeneč patří mezi nejdražší pražské lokality. V oblasti, kde sídlí ambasády, stojí metr čtvereční pozemku mezi 20 a 40 tisíci korun.

Jelikož stavební úřad již přístavbu a nástavbu povolil, těžko může nyní Julii Romaněnko stavbu zakázat. Není ovšem možné, aby nové sídlo bylo například trojnásobně předimenzované, než původně plánovaná a schválená stavba. Majitelka bude totiž muset podat novou žádost o stavební povolení.

Pokud by stržení vily byla od paní Romaněnko spekulace, nedosáhla by ničeho. Předimenzování stavby jí odbor výstavby nepovolí. Stále platí, že se musí dodržet poměr mezi plochou zahrady a plochou domu.

KDO BYL MALÍŘ KAREL SVOLINSKÝ

Český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf
* 14. 1. 1896 Svatý Kopeček u Olomouce, + 16. 9. 1986 Praha

Karel Svolinský se vyučil v Praze řezbářství (do 1916), po 1. světové válce byl přijat na Uměleckoprůmyslovou školu. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar, získal řadu mezinárodních ocenění (například v Paříži roku 1928 a 1937, v Miláně 1940). V letech 1945-70 byl profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Doménou Svolinského tvorby byla kresba, lyricky navazující na národní tradici; její moderní výraz byl dán kresebnou zkratkou a náznakem. Jako u jiných výtvarníků také do tvorby Svolinského pronikly za okupace alegorie.

Věnoval se užité a drobné grafice, navrhl řadu československých známek a plakátů, ilustroval knihy pro děti i dospělé. Navrhoval nástěnné koberce a sklomalbu. Podílel se na inscenacích divadelních her. Nešťastným způsobem - poplatným socialistickému realismu - navrhl nový orloj na válkou zničenou radnici v Olomouci (1949-54).

Zdroj: Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století

Olomoucký orloj navrhl malíř Karel Svolinský

Olomoucký orloj navrhl malíř Karel Svolinský