Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruší vás hluk? Pomoc není snadná

aktualizováno 
O obytné hodnotě domu nebo bytu dnes rozhoduje i to, zda je hlučný nebo klidný. Jak tedy zajistit, aby i ten náš byl klidný, třebaže bydlíme například v blízkosti letiště, na rušné ulici nebo prostě jen máme hlučné sousedy?
Zvuková izolace

ZVUKOVÁ IZOLACE Ani hlasitá hudba od sousedů vás nemusí rušit, budete-li mít byt dobře zvukově izolovaný. | foto: Archiv

Tiché prostředí je považováno za jednu z podmínek kvalitního bydlení. Avšak často se objevují problémy a stížnosti spočívající v nedostatečné zvukové izolaci obytných místností. Obvykle jde o opakující se vady zaviněné zanedbáním některého z principů protihlukové ochrany. Důsledkem toho jsou buď problémy již při kolaudaci staveb, nebo pozdější stížnosti jejich obyvatel.

Náprava je možná, ale není snadná. Prvním krokem by mělo být měření hluku nebo neprůzvučnosti stavebních konstrukcí a stanovení cest šíření. To provádějí specializované firmy a stojí kolem 8000 korun, návrh na řešení konkrétní situace zhruba 5000 korun. "Je nutné vzít v úvahu, že neexistuje univerzální návod na protihlukové úpravy, ale vždy záleží na konkrétní situaci," upozorňuje Josef Novák ze společnosti Akustika Praha.

Není moc možností
U starších domů je úspěšných opatření poměrně málo. Mnohý zručný kutil totiž z vlastní zkušenosti ví, že i když na nápravu vynaložil spoustu času a práce, stav se příliš nezlepšil. Pomůže odborník na akustiku budov. Obtížný hluk může přicházet zvenku nebo od spoluobyvatel.

Problém lze řešit už jen dodatečnou ochranou proti hluku. Řešení závisí na místě, jímž prochází, a na tom, o jaký zvuk jde. Tedy zda se šíří vzduchem (hovor od sousedů, hudba) nebo stavebními konstrukcemi (nárazy, kroky, posunováním židlí).

Zdivo: přidat vrstvu
Slabým místem mohou být například příčky mezi byty. "Izolace zvuku šířícího se vzduchem je u jednoduchých příček tím lepší, čím je hmotnější a tužší. Vícevrstvá příčka dosahuje stejné zvukově izolační schopnosti při menší hmotnosti," říká Novák. "Zvýšení zvukové izolace závisí na skladbě a šířce vícevrstvé konstrukce."

Takže například 24 centimetrů silná cihlová zeď a 20 centimetrů silná vícevrstvá sádrokartonová příčka se správnou vazbou na okolní stavební konstrukce mohou mít stejnou zvukově izolační schopnost 50 dB (decibelů).

Jaké vrstvy obsahuje tzv. těžká plovoucí podlaha, která tlumí kročejový hluk

1. měkká podlahová krytina
2. podlahová lišta (dřevěná nebo z PVC), u tvrdé podlahové krytiny bezpodmínečně pamatovat na vzduchovou mezeru!
3. mazanina
4. kryt
5. rohož izolující kročejový hluk
6. okrajový pás
Podlaha: těžká plovoucí
Nechceme-li, aby sousedé pod námi slyšeli každý náš krok, je řešením těžká plovoucí podlaha. Může se provést jako betonová mazanina nebo nasucho pomocí hmotných desek.

"Podstatné je, aby konstrukce podlahy byla od okolních stěn a stropní konstrukce oddělena elastickou vrstvou, čímž se přeruší šíření vibrací," říká Josef Novák.

Okna: raději dvojskla
Netěsná, jednoduchá nebo zdvojená okna mají zvukově izolační schopnost často jen kolem 25 dB, tedy mnohem menší než kvalitní obvodová zeď.

"Aby okna zvuk dobře izolovala, měla by mít dvojskla s co největší vzdáleností mezi jednotlivými skly. Záleží také na tloušťce skel, důležité je i elastické těsnění okenních křídel a správná instalace okna do zdiva," vysvětluje Novák. Podobně je tomu i u dveří.

Strop: snížený podhled
Pokud nás ruší hluk od sousedů nad námi, je variantou zavěšený sádrokartonový podhled, při němž se mezera vyplní deskami z minerálních vláken. Tím se pochopitelně strop sníží nejméně o 15 centimetrů.

Další možnosti
Kročejový zvuk částečně pohlcují i vysoké koberce, zvukově izolují také předstěny ze sádrokartonových desek. Rada odborníka tady pomůže ušetřit si zklamání. Omezení hluku totiž patří k nejobtížnějším stavebním úkolům.

5 RAD
Jak se můžete bránit hluku

1. Příčky
Zvukovou izolaci zvýší sádrokartonová nebo zděná předstěna. Mezi sádrokartonem a zdí by měla být vzduchová mezera alespoň 6 cm, vyplněná deskami z pojených minerálních vláken. U cihel záleží na tloušťce a hmotnosti, tlumení z minerálních vláken není v tomto případě nezbytně nutné.

2. Podlaha
Na původní stropní konstrukci se položí takzvaná těžká plovoucí podlaha, což je například dvoucentimetrová vrstva desek z minerálních vláken, na niž přijde další několikacentimetrová vrstva betonu. Nutné je statické ověření, jaké zatížení původní strop unese.

3. Strop
Minimálně 15 cm pod původní strop se zavěsí sádrokartonový podhled, do mezery se vloží desky z pojených minerálních vláken.

4. Okna
Původní, především zdvojená dřevěná šroubovaná okna, je vhodné vyměnit za okna s běžnými dvojskly a těsněním, která mívají neprůzvučnost asi 30 dB. Existují i speciální okna, která mnohem lépe izolují proti hluku, jsou však výrazně dražší.

5. Dveře
Dveře musí mít dostatečnou hmotnost v celé ploše, práh a těsnění. Dobré zvukoizolační vlastnosti mívají například protipožární dveře.

Autoři:
Nejčtenější

De Vere House - rodný dům Harryho Pottera v anglickém Lavenhamu je na prodej.
Rodný dům Harryho Pottera se opět prodává. Je ze 14. století

Rodný dům Harryho Pottera v Lavenhamu je na prodej, a to za „pouhých“ 995 tisíc liber, tedy něco kolem 28,5 milionu korun. A jak přišla literární postava k...  celý článek

Nákladná rekonstrukce statku se povedla.
Manželé zachránili historický statek u Broumova. Trvalo to šest let

Manželé Verstappenovi koupili rozpadlý statek z roku 1863 a vrátili jej zpět do života. Nákladná rekonstrukce se povedla. Historické detaily a původní...  celý článek

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...
Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte se na některé nápady, které pomohou...  celý článek

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer postavili dům z 800 vyřazených...
Geniální ve své jednoduchosti. Na domek stačilo 800 vyřazených palet

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer vzali osm set dřevěných palet a postavili z nich plnohodnotný dům. Experimentální projekt je zdarma k vidění...  celý článek

Další z rubriky

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Nový dům je, stejně jako ten původní, poloroubenka.
Na Šumavě koupili ruinu. Dům strhli a postavili jeho perfektní kopii

Na Šumavě, u železniční trati, stojí poloroubenka. Bývala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou. Dnes tu...  celý článek

Na svažující se parcele je za domem navršený umělý kopeček, který umožňuje...
Rodina se usadila v nové vilce. Za domem má navršený umělý kopec

Mladý pár středoškolských učitelů Stephanie van Impe a Kevin De Leu a jejich dvě děti se loni nastěhovali do vysněného domu. Jejich vila stojí v belgickém...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.