Při pohledu na roubenku těžko poznáte, že jde o repliku.

Při pohledu na roubenku těžko poznáte, že jde o repliku. | foto: Tomáš Dittrich

Roubenka jako z pohádky: s pecí i dřevěnou kádí u sauny

  • 67
Půvabná roubenka ve svahu má nádherný výhled do horské krajiny. Ovšem největším kouzlem, které se majitelům podařilo, byl neuvěřitelně krátký termín kompletní přestavby domu. Trvala jen čtyři měsíce.

Sportovně založené rodině se dvěma dospívajícími dětmi učarovaly sportovní areály v romantické krajině na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor. Pro manžele Michaelu a Petra se však stala impulsem ke změně víkendového bydlení jedna večeře ve stylové roubence.

"Od té doby jsme toužili vyměnit rekreační byt v harrachovském paneláku za chalupu. Neustále jsme sledovali inzeráty a na běžkách objížděli Krkonoše," vzpomíná Michaela. Nakonec našli, co hledali. Nikdo jim dnes nevěří, že budově jsou jen dva roky. Je totiž dokonalou replikou originálu.

Majitelé ji koupili ve stavu, který především v interiéru nesl stopy provozu podnikového rekreačního zařízení. Petr požádal architektku Helenu Fišárkovou, jejíž práci znal, aby naplánovala rekonstrukci a úpravy dispozice. Po odkrytí jednotlivých částí a po odborných konzultacích dospěli majitelé, stavební firma i architektka k tomu, že bude nutné dům zbourat a postavit nový.

Na peci se skvěle lenoší.

Autorka návrhu

Akad. arch. Helena Fišárková
absolventka pražské UMPRUM, věnuje se především realizacím rodinných domů, bytů a interiérů

Atmosféra, která nestudí

Petr, který podniká v oblasti designu, přistoupil k rekonstrukci zodpovědně. "Byl nejlepším hlavním stavbyvedoucím," chválí Michaela. Podrobně připravil harmonogram prací, vybral firmy, řemeslníky a spolu s architektkou několikrát týdně od července do listopadu detailně dohlíželi na průběh stavby.

Počítalo se i s úpravami pozemku. Několik tun zeminy jej zbavilo terénních nerovností. To zklamalo mnohé snowboardisty, kteří donedávna vnímali hrboly a střechu zchátralého domu jako atraktivní dráhu.

V nově postaveném domě zůstala atmosféra starých časů, ale přibyl moderní komfort. Rodina může díky dálkově ovládanému vytápění do temperované chalupy přijet i v zimě. O tepelnou pohodu se tu stará tepelné čerpadlo a krbová vložka. Jedinečný vzhled dodaly stěnám přírodní hliněné omítky, jež skvěle vypadají, výborně izolují a udržují v místnosti optimální vlhkost.

Nábytek má příjemný nádech patiny, doplňky byly pečlivě sladěné s textilem.

Kde se dobře vaří

Hlavní místností domu je sednice, v níž se na venkově vždy odehrával rodinný život. Manželé si ji cenili nejvíc a chtěli nezaměnitelný půvab uchovat v maximální míře. Michaele se ve spolupráci se studiem Designatmosféra podařilo citlivě vybrat textil, osvětlení a doplňky.

Do sednice i do ostatních místností také dokonale zapadl nábytek s příjemnou dávkou patiny vyrobený na míru ve firmě Art Style. Stejně jako dříve se tu teď vaří, stoluje a příjemně lenoší za pecí, která umí péct dozlatova.

"V antikvariátě jsem si koupila staré vydání Babičky a za pecí si při petrolejkách čtu," pochvaluje si pohodu a výbornou terapii Michaela. Dalším prostorem, v němž se odpočívá, je velká hala s krbem. Architektka Helena Fišárková navrhla prosklení stěny mezi halou a zádveřím. Dovnitř se dostává denní světlo, ale především nádherný výhled do údolí.

Druh stavby

Novostavba, replika roubenky z počátku dvacátého století
Užitná plocha: 270 m2
Vytápění: kombinace tepelného čerpadla (systém země-voda s využitím zemních vrtů) a krbu

Léčivá voda

Po bývalých majitelích zbyla na pozemku funkční čistička odpadních vod a díky dostatečné kapacitě studny a místních pramenů tu není problém s vodou. V patře i v přízemí jsou k dispozici dvě velké, moderně vybavené koupelny. Majitelé do nich zvolili přírodní teplé tóny a dlažbu imitující dřevo, což navazuje na styl chalupy. Sanita a nábytek odpovídají vzhledem a funkcí posledním trendům.

V místě bývalého promáčeného sklepa vznikla sauna s dřevěnou koupací kádí. Inspirací k jejímu pořízení byly staré dubové lázeňské vany v lázních Jeseník, kde slavný Vincenz Priessnitz přikládal léčivé obklady. Kromě uklidnění krásnou okolní krajinou si rodina může dopřát kvalitní relaxaci.

Inspirací ke kádi u sauny byly staré dubové vany v lázních Jeseník.

Slovo autorky

"Po zaměření stavby jsme počítali s rozsáhlou rekonstrukcí. Vzhledem ke špatnému stavu však bylo jednodušší dům strhnout a postavit znovu. Tím se podařilo vyřešit problémy se zvýšenou vlhkostí. Díky drenážím a zpevněnému okolnímu terénu je stavba výborně izolovaná. S majiteli jsem byla zajedno ve snaze zachovat původní vzhled i atmosféru, zopakovala se i některá originální stavební řešení, například páteřní kamenná zeď. Hodně času jsme věnovali dozoru stavby a výběru jednotlivých materiálů," popisuje architektka Fišárková.

Více se dočtete v časopise Bydlení č. 3/2011.