Roubenka z 21. století na Vysočině. Majitelé mají klid a skvělé klima

  1:00
Roubenka na jihovýchodním okraji Vysočiny měla být původně tradiční, ale ještě předtím to měl být srub. Nakonec tu stojí ukázková masivní dřevostavba s mnoha propracovanými řešeními konstrukčních a technologických systémů. Zvítězila láska majitele Odlřicha k vymýšlení nových věcí tak, aby fungovaly.
Dům se 150 m2 podlahové plochy je koncipován pro stálé bydlení, zatím jej však...

Dům se 150 m2 podlahové plochy je koncipován pro stálé bydlení, zatím jej však majitelé využívají pouze o víkendech či o dovolené. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Roubenku si od skic vymyslel, navrhl a částečně i zkonstruoval sám majitel. Konečný projekt pak vypracoval zkušený projektant dřevostaveb. „Měl jsem jeden vzor,“ vysvětluje Oldřich. „Výkres ruského srubu z kulatiny, který jsem uzpůsobil svým a také místním požadavkům. Ale byl to stále srub. Až později jsme se rozhodli, že uděláme roubenku. Já jsem chtěl vždycky srub, manželka roubenku, navštívili jsme tedy několik srubů a zjistili jsme, že srub by pro nás nebyl ten správný dům, a rozhodli jsme se pro roubenku.“

Konstrukční prvky jako ozdoba interiéru

Hned při vstupu do hlavního obytného prostoru každého zaujmou masivní silné trámy. „Trámy jsou v modulu 240 × 240 mm, všechny včetně sloupů a průvlaků jsou staticky předimenzované, ale záměrně,“ doplňuje Oldřich, „jsou spíše dekorativní, domem prochází ztužující vazník v délce 15 metrů, jednotlivé části nosné konstrukce jsou spojovány na čepy, bez šroubů, stropní trámy jsou také začepované, tam jsou čepy ve tvaru písmene V.“

Roubenka je postavena z lepených trámů ze smrkového dřeva, spodní část roubení je natřena speciální vodou ředitelnou lazurou s bílým nádechem. Její velkou předností je omyvatelnost běžnými čisticími prostředky, byla tedy použitá jak na nátěr stěn koupelny, technické místnosti a šatny, tak i na stěny za kuchyňskou linkou - když se potřísní při vaření, stačí je jen omýt. Povrch dřeva však není uzavřený, ale stále dýchá.

Zvenčí je dřevo ošetřené lazurou z oleje s voskem. „Zvolil jsem zelenošedý odstín, jelikož dřevo časem černá. Barvu jsem nechtěl, protože pak je nutné povrch pravidelně udržovat, zatímco v tomto případě udělám ještě jeden barevně vyrovnávací nátěr spodní části domu, a bude hotovo. Pak už budu dům jen mýt, pokud bude třeba,“ pochvaluje si Oldřich.

Aby nebylo v domě příliš dřeva, a také kvůli akumulaci tepla, jsou v roubence zděné příčky z lehkých keramických příčkovek, případně z plných cihel. A to i přesto, že stavba je pak při dokončování mnohem pracnější. Navíc napojení dřeva a zděné části musí být kluzné, a musí být současně, pokud nejsou ponechány mezery na sedání, zajištěna také zvuková neprůzvučnost - mezery je třeba vyložit tepelnou izolací obalenou difuzní fólií, aby se z ní neuvolňovala vlákna izolace.

Teplo tradiční i nejmodernější

„Velký obývací prostor je otevřený do štítu. Stěna v kuchyni je obložena deskami z masivního pískovce. Slunce kámen prohřívá, bloky naakumulují teplo a následně vyhřívají prostor v nočních hodinách,“ říká Oldřich.

Kromě společného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem je v přízemí ještě hala, ložnice, hostinský pokoj, malá pracovna, koupelna a technická místnost. A ve fázi budování je ještě nezbytná šatna. Podkroví není v současné době stabilně obývané, na galerii by časem mělo vzniknout posezení a koutek pro malování. „Chtěl jsem hodně otevřený prostor, k tomu přispěje i pochůzná skleněná podlaha, kterou plánujeme dodělat nad částí nyní volného půdorysu přízemí,“ vysvětluje majitel.

Akumulační cihlová stěna je vyzděna z poloručně vyrobených cihel z nedaleké cihelny, která dnes již neexistuje. Stěna je významným zdrojem tepla. Dalším zdrojem tepla jsou panely z pískovce. Návrh a zhotovení panelů je dílem majitele.

Schody jsou samonosné, zakotvené v podlaze a nahoře pouze přisazené. Páteřní nosník je obložen tenkou flexi tapetou z přírodního pískovce, aby lépe korespondoval s použitými materiály v domě.

Hospodaření s teplem věnoval Oldřich velkou pozornost. Vytápění domu zajišťuje osm pískovcových desek se samoregulačním topným kabelem (nebylo třeba instalovat termostaty), v části domu je zabudováno podlahové vytápění elektrickými topnými kabely.

„Když jsem prováděl dlouhodobé měření v místnosti na severní straně domu při venkovních minusových teplotách, neklesla tam teplota pod plus 15 stupňů. Jezdili jsme sem tehdy pouze o víkendech, kamenné desky (v celkovém nominálním výkonu pouze cca 1 200 W) byly zapnuté přes celý týden, ale neběželo podlahové topení a netopilo se v krbu. Před několika lety jsem prováděl měření deseti srubů termokamerou při minus 23 °C. Zjistil jsem, že skoro všechny tyto domy měly veliké úniky tepla soklem stavby a pak v místě napojení stěny se střechou. Tam bývá nedokonalá izolace, protože vložená vata v těchto místech poklesne a vznikne tam neizolovaný prázdný prostor,“ popisuje Oldřich.

Dalším zdrojem tepla jsou krbová kamna, konstruovaná jako kachlová. Je v nich více než 800 kg šamotu, přikládá se dvakrát denně a vytopí se celý dům. Uvnitř je tahový systém dlouhý 6,5 metru, dvojité desky, a výkon kamen je spočítán tak, aby stačilo přiložit ráno a pak za 12 hodin, a teplota neklesla. Ovšem vzhledem k mírným zimám v posledních dvou letech je na konečný verdikt, týkající se instalovaného jednoduchého systému vytápění domu, příliš brzy.

„Bydlíme zde rok. Jsme tu spokojeni, je tu klid, v domě je příjemné klima - když je v létě 30 °C, tak uvnitř je 23 až 24 °C. Výpočtem nám vyšel dům do skupiny C - nízkoenergetický, nicméně doufám, že se mi podaří ještě několik dalších vychytávek, a pak se možná dostaneme do kategorie B,“ dodává závěrem Oldřich.

Technické údaje:

  • Plocha pozemku: 1 150 m2
  • Zastavěná plocha: 149,5 m2 + cca 60 m2 krytých teras
  • Užitná plocha: 140 m2 přízemí, cca 65 m2 galerie v podkroví
  • Spodní stavba: Základové pasy, základová deska, obvodový „dutý“ sokl, protiradonová izolace
  • Stavební systém:
    Obvodové stěny - trámové se zámkem, sloupy, vazný trám, vaznice lepený smrkový profil 240 × 240 mm
    Podkroví - přiznaná nosná sloupková konstrukce, opláštění štítů exteriér sibiřský modřín, interiér smrkové palubky, mezikrokevní prostor pěnová izolace min. tloušťky cca 180 mm
  • Vnitřní příčky:
    Přízemí - příčkovky Liapor tl. 115 mm a 70 mm, cihla pálená CP100
    Podkroví - sádrokarton, palubky
    Podlaha přízemí - rošt a záklop z OSB desek, celoplošná izolace cca 200 mm polystyren
  • Ošetření stěn:
    Interiér - vodou ředitelná lazura bělavý odstín
    Exteriér - olejo-voskový nátěr zelenošedý
  • Střešní krytina - pálená taška Tondach
  • Okna - Dřevěná okna Vekra - dvojsklo, pouze na sever trojsklo
  • Dveře - Masiv buk
  • Schodiště - Samonosná vyztužená monolitická osová schodnice s obkladem z flexibilního pískovce, lepené nášlapy červený dub
  • Podlahy - dlažba, mořený rustikální dub, korek
  • Teplo - Kamenné desky z pískovce s el. topnými kabely, sálavá krbová kamna 12 kW, podlahové topení s elektrickým kabelem
  • Celková tloušťka stěny - 240 mm z lepených smrkových lamel (60 × 40 mm)
  • Projekt a realizace: Investor a OK PYRUS (hrubá stavba)

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:
Témata: Dřevostavby
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...