Rotující dům manželů Johnstonových

Rotující dům manželů Johnstonových - Nutno podotknout, že tento 470m2 čtyřpokojový dům, čnící pyšně na vrcholku hory Helix, by působil okázale i bez zmíněného otáčivého efektu. | foto: Profimedia.cz

Rotující dům, který se otáčí za sluncem

  • 30
Nejen slunečnice, ale i váš dům se může každým dnem otáčet za sluncem. Navíc se soběstačnou provozní energií a v souladu se životním prostředím.

Rotující dům v Německu
Tento unikátní dům si v rodném Freiburgu navrhl německý architekt Rolf Disch, a to jako zkušební projekt solárních systémů. Funguje již od roku 1994.

Stavba nejen že příznivě zapadla do okolního životního prostředí, ale je i energeticky samostatná, právě díky solárním kolektorům umístěným na střeše, které následují slunce v průběhu celého dne na způsob slunečnice.

Rotující dům - architekt Rolf Disch - Tento unikátní dům si v rodném Freiburgu navrhl německý architekt Rolf Disch.

Základem domu je osa
Avšak nejpozoruhodnější na tomto obydlí je jeho centrální hřídel - osa, na které se celý dům otáčí.

Přední část stavby, chráněná silnými trojitými okny, je v průběhu zimy namířena ke slunci, zatímco zadní část, vybavená standardní izolací, rotuje za sluncem během teplých letních měsíců.

A balkon, jenž je umístěn na střeše? Nejedná se o pouhé zábradlí, nýbrž o solární vakuové trubice zajišťující oběh horké vody po celém domě.

 
Systém, který celý dům otáčí

Také fotonky (fotonka - mění sluneční energii na elektrickou energii) umístěné na střeše, rotují nezávisle za sluncem a vygenerují až šestkrát více energie, než představuje skutečná spotřeba domu.

Kromě tohoto velice účinného solárního systému je stavba vybavena nádržemi na zachytávání dešťové vody.