Crossový trenažer procvičí celé tělo, ale zabere hodně místa a zatěžuje klouby na nohou

Crossový trenažer procvičí celé tělo, ale zabere hodně místa a zatěžuje klouby na nohou | foto: Kettler

Rotopedy vyklízejí pozice, hitem jsou cyklistické a crossové trenažery

  • 38
Cyklotrenažer lépe napodobí jízdu na kole, crossový trenažer posílí celé tělo najednou. Jsou však větší a těžší, proto se nehodí pro každého. Ten crossový navíc zatěžuje kolena.

Cvičební stroje hodně podléhají módě. Donedávna bylo hitem mít doma rotoped, i když většinou skončil jako věšák na košile. Teď se móda mění.

"Crossové trenažery, eliptické trenažery či orbitreky v oblíbenosti porážejí dlouhou dobu vedoucí rotopedy. Trénující aktivně zapojuje horní polovinu, výsledkem je tedy kompletní formování postavy," vysvětluje Tadeáš Diviš z firmy Kettler, která vyrábí cvičební stroje a pomůcky. Tento trend potvrzují i další prodejci.

Crossový trenažer vyžaduje zdravého člověka. Naopak rotoped je vhodný k rehabilitaci nebo pro trénink starších lidí, srovnává Tadeáš Diviš z firmy Kettler

Podobně to platí i pro cyklotrenažery, které lépe napodobují jízdu na kole a lze na nich nastavit větší zátěž. Oba stroje se tedy mohou zdát lepší, ale není to vždy pravda.

Zatímco menší rotoped může vážit kolem 20 kilo a zabere 60 centimetrů na délku, cyklotrenažery váží i přes 50 kilo a jsou zpravidla delší než 110 centimetrů.

Crossové trenažery jsou ještě robustnější - až 70 kilo váhy a 165 centimetrů délky. Stěhovat takový stroj do pátého patra bez výtahu, nebo jen z jedné místnosti do druhé, je pro opravdové siláky.

Crossový trenažer navíc není vhodný pro lidi, kteří mají problémy s klouby na nohou. "Crossový trenažer vyžaduje zdravého člověka. Naopak rotoped je vhodný k rehabilitaci nebo pro trénink starších lidí," srovnává Tadeáš Diviš.

Potvrzuje to i sportovní lékař Josef Maurer, který pečuje i o fotbalisty Slavie. Rotoped je podle něj vhodný pro prevenci artrózy kyčlí a kolen. "Při léčbě artrózy je třeba pohyb, ale nesmíte klouby přetěžovat. To splňuje kolo nebo rotoped. Váhu máte na sedle a klouby se pohybem ohlazují. Proto není vhodný orbitrek," říká doktor Maurer.

Čtěte ve středu v MF DNES

Přehled posilovacích strojů a pomůcek do bytu a rady, jak je vybrat, najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 4. listopadu.

.