Rosák: Nechtěl jsem do satelitního městečka

  • 24
Rodinný dům známého moderátora Jana Rosáka je výsledkem mnoha debat s architektem, s nímž probíral každý detail. Stojí v Mníšku pod Brdy, na nevelkém pozemku, avšak v poetickém prostředí, mezi vilami moderátorského kolegy Zbyňka Merunky a herečky Zory Jandové.

Manželům Rosákovým se místo, kde postavili svůj rodinný dům, zalíbilo na první pohled, avšak nebyli si stoprocentně jisti, protože sem nevedla cesta a nebyly tu žádné inženýrské sítě. "Objeli jsme pak ještě mnoho míst, ale většinou se jednalo o pozemky v sídlištích rodinných domů, a to jsme nechtěli. Nakonec jsme se vrátili sem," vzpomíná Jan Rosák.

Dům známého moderátora je moderní, s mnoha velkými plastovými okny a částečně prosklenou přední částí. "Nechal jsem postavit větší dům, protože s námi a dvěma dcerami v něm měla bydlet ještě moje maminka. Ta se však na přechodnou dobu odstěhovala k mému bratrovi, kde si tak zvykla, že se k nám už nevrátila. Pokoj se sociálním zařízením v přízemí tedy slouží pro naše hosty," vypráví Jan Rosák.

Rosákovým se v domě líbí, přesto manželka uvažuje o tom, že by ho jednou prodali a pořídili si něco menšího. "Trvale tu bydlíme s mladší dcerou jen tři, tolik místností je pro nás zbytečných. A co teprve ten úklid," říká paní Rosáková.

Hlavně ne malé pokoje
Po vstupu do domu se ocitáme v prostorné hale, ze které vedou točité schody do horního podlaží. Po pravé straně je rozlehlá obytná část spojená s kuchyní a jídelnou. Jan Rosák má rád vzdušné prostředí: "Nesnáším stísněnost. Trochu trpím klaustrofobií a nemohl bych být zavřený mezi čtyřmi stěnami malého pokoje."

Proto také udělal do architektonického návrhu několik změn; například zrušil salon, který měl být mezi kuchyní a obývákem. "Co s ním? Takhle to vypadá vzdušně a prostorně," dodává.

Kuchyň je poměrně velká, v italském stylu. Jan Rosák si ji jako Hanák vybral ve své rodném kraji podle katalogu. Je celá bílá, lesklá, se zlatými doplňky, což podle majitelů ladí s barvou terakoty na stěně. Uprostřed místnosti je varné centrum, které manželka odkoukala u známých v Americe.

Ve spodní části domu je kromě zmiňovaného hostinského pokoje ještě pracovna manželky a pak garáž. Nahoře jsou umístěny dva pokoje dcer, jedna se však již vdala a žije v Praze, ložnice Rosákových, pracovna a zimní zahrada. Z té je nejkrásnější výhled na zdejší zámek.

Prohlédněte si fotogalerii

Začátek stavby s potížemi
Na začátek vzniku nového domu však Rosákovi nevzpomínají rádi. Naletěli totiž jisté projekční kanceláři, která bez podepsané smlouvy a bez osobních konzultací navrhla dům, který se ani moderátorovi, ani jeho manželce nelíbil. Nakonec věc skončila u soudu a Rosákovi museli vyplatit firmě nemalé peníze, ačkoli ten nechtěný projekt nakonec ani okem nezahlédli.

"Pak jsme se obrátili na architekty a bylo to úplně o něčem jiném," vypráví Jan Rosák. "Scházeli jsme se s nimi obden, hovořili jsme o každém detailu, a tak to má vypadat. Zájemce o dům musí s architektem hovořit, někdy je potřeba i trochu korigovat jeho příliš odvážné myšlenky. Například jsme zasáhli do návrhu s prosklenou částí domu, která měla mít sklo až k podlaze. Prosadili jsme si to jen zčásti. Přesto jsou s tím problémy, protože sklo se často orosí."

Nepotřebuji žádný styl
Jan Rosák má ráda dřevo v kombinaci se sklem a kamenem. Ale o žádném jednotném stylu interiéru se prý u něj hovořit nedá. "Nemám pocit, že by měl být dům vybaven v nějakém stylu. Volím nábytek a další vybavení, které je mi příjemné. Nemám rád ostré hrany a určitě bych nemohl bydlet v domě, který je ultramoderně vybavený. Mám rád oblé tvary a masivnost - to na mě působí příjemně a to je přesně to, co od bytu vyžaduji," vysvětluje.

Starožitnosti mu moc neříkají. Měl sice doma pár zajímavých kousků po babičce, ale ty skončily v nedalekém hostinci s divadélkem, který Rosákovi koupili a zrekonstruovali. Jejich mladší dcera dokonce renovuje staré loutky, se kterými se pak v divadélku bude hrát.

Hlavní část obývací části zdobí také krb, ve kterém Rosákovi často topí, protože z něj sálá příjemné teplo. Jinak je dům vytápěn podlahovým topením napojeným na tepelné čerpadlo. Jan Rosák má stylově vybavenou snad jen pracovnu, a to ve starém anglickém stylu.

"Manželka mi sem koupila klasický anglický nábytek, čímž mi udělala velkou radost. Můj stůl, křeslo i židle jsou kombinací zelené kůže, hnědého těžkého dřeva a zlatých cvoků. K tomu jsem pak dodělával pracovní kout pro počítač."

Stěna naproti je plná polic, zaplněných televizními a sportovními trofejemi z tenisu a automobilových závodů na okruzích. I když si Jan Rosák doma občas něco vyrobí, za kutila se rozhodně nepovažuje. "Jsem králem provizorií. Když nějaké udělám, vydrží většinou hodně dlouho," svěřuje se.

Jan Rosák se před lety rozhodl odstěhovat z Prahy. Postavil si velký dům s několika rozlehlými místnostmi, protože nemá rád stísněné prostory.

Rosákovi si přáli velký dům na klidném místě. Nakonec si vybrali Mníšek pod Brdy.

Manželka Jana Rosáka se nechala inspirovat v Americe a navrhla doprostřed kuchyně ostrůvek se sporákem.

Pracovnu Jana Rosáka zdobí televizní a sportovní trofeje z okruhových jízd a tenisu.

Pracovnu má Jan Rosák v prvním patře svého domu. Manželka mu ji nechala vybavit v anglickém stylu. "Pořídila sem stůl, křeslo a pracovní židli v kombinaci zelená kůže, dřevo a zlaté cvoky" říká moderátor.

Dominantou vstupní haly je točité schodiště do patra. Střecha nad ním je prosklená.

Známý moderátor nemá rád stísněné prostory. Obývák, který je propojený s kuchyní a jídelnou, je proto velký a vzdušný, vybavený jen pár kusy nábytku.

Z této místnosti je nejkrásnější výhled z celého domu. Jan Rosák si tady dává ranní kávu a kochá se pohledem.