Naše kostička, tak říkají majitelé svému hranatému pasivnímu domu.

Naše kostička, tak říkají majitelé svému hranatému pasivnímu domu. | foto: Bahal

Za čtyři miliony si pořídili pasivní dům v podobě kostky

  • 133
Jednoduchost a minimalismus vládnou současné architektuře. Zatímco jedni o ní tvrdí, že je neosobní, jiným vyhovuje. Třeba majitelům jednoduchého domu s rovnou střechou, kteří jej až láskyplně nazývají "naše kostička".

Stavět tak začíná snad každý: na jedné straně jsou představy o domě snů, na druhé peníze, které do něj mohou investovat. Stejně na tom byli i majitelé "kostičky". Připraveny měli čtyři miliony korun. Když se obrátili na architekty, aby jim za to navrhli praktický domek se zahrádkou, ti se do této sumy nevešli.

Může se hodit

Pořiďte si pasivní dům do 4.000.000 Kč i vy. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Hledání proto pokračovalo, zkoušeli se různé cenové kalkulačky na webových stránkách developerů. Jedna je překvapila, vešli se totiž do plánované ceny i tehdy, když se nedrželi standardu a zvyšovali své požadavky jak na technické řešení, tak na změny dispozice.

Nakonec na pasivní dům s dispozicemi 4 + kk a obytnou plochou skoro sto padesát metrů čtverečních (bez základové desky) přišla nabídka 4 027 560 korun. Bylo rozhodnuto: bydlet se bude v kostičce.

Dům má jednoduchý tvar krychle.

Dům na míru

"Za své peníze majitelé dostali dům s ocelovou konstrukcí, tepelnou pohodu uvnitř zajišťuje tepelné čerpadlo, o přísun čerstvého a přitom ohřátého vzduchu se stará větrací jednotka s rekuperací," vyjmenovává Stiva Jokeš ze společnosti Bahal ČR, která dům stavěla. Kompletní provoz včetně spotřeby vody a veškerých energií stojí rodinu necelé tři tisíce korun měsíčně.

Zatímco technické záležitosti kolem stavby nechala rodina odborníkům, zařizování už si užívala sama. "Většinu věcí máme z klasických řetězců, něco jsme si nechali dělat od truhláře. Podle toho, co bylo pro nás výhodnější co do poměru cena a výkon," říká majitelka.

Ukázalo se například, že kuchyň je výhodnější pořídit si u truhláře. I když profesionálové se do její přípravy také zapojili, protože celou sestavu nakreslili a navrhli tak, aby se zde dobře vařilo. Manželé si vybrali kombinaci bílých dvířek a dezén tmavého dřeva wengé.

Na kuchyň navazuje jídelna s velkým tmavým stolem, ten ladí s kuchyní, a světlými židlemi, které zase barevně odpovídají dubové podlaze.

V obývací části má rodina zatím to nejnutnější, bílou skříňku pod televizí, konferenční stolek a krémovou rohovou pohovku. Počítá s tím, že prostor se velmi brzo zabydlí sám. Stačí se podívat do prostoru pod schodištěm, kde už má malá dcera vytvořenou hernu.

V přízemí je i budoucí koupelna pro hosty, která na své doladění čeká. Ale rozhodně nezahálí, za polopříčkou je ukrytá pračka se sušičkou.

Linku sice navrhlo studio, ale vyrobil ji truhlář. Vyšlo to levněji než nákup v kuchyňském studiu.

Chvála šatny

Segmentové schodiště propojuje přízemí s prvním patrem, kde je ložnice (vznikla spojením dvou místností) a dětský pokoj. Ložnice je jedinou místností, kde na podlaze najdete koberec. "Rozhodně tu není proto, aby bylo teplo od nohou, ale kvůli příjemnému pocitu. Proto také máme světlý koberec s dlouhým vlasem," vysvětluje majitelka.

Nábytek si rodina přivezla ze svého původního bytu, dvoulůžko, komoda i skříň v tmavém dekoru se k tváři domu hodí. Ložnice neomračuje nadměrnými metry, velkou část prostoru další připojené místnosti totiž vyplnila velká praktická šatna s dvěma řadami skříní podél dvou stěn.

Ložnici si rodina nechala propojit se sousední místností a vytvořila zde velkou a praktickou šatnu.

Světlý koberec s vysokým vlasem si do ložnice přála majitelka.

I když malá dcera ještě spí v ložnici s rodiči, už má zařízený vlastní pokoj. Rodiče sáhli po neutrální barevné kombinaci bílého a zeleného nábytku, který půjde snadno dokupovat a měnit, jak potomek poroste.

V domě však bydlí ještě jeden člen rodiny, hnědobéžový kocour rasy ragdoll slyšící na jméno Piškot. I na něj se myslelo, majitelé mu nechali udělat vlastní průlez na zahradu, která dům obklopuje.