Rodinný dům využívá hojně tradiční materiály.

Rodinný dům využívá hojně tradiční materiály. | foto: Robert Žákovič

Režné zdivo, dřevo a valbová střecha: rodinný dům jako by nebyl z Čech

  • 102
Dům postavený v nové zástavbě nedaleko Prahy využívá převážně osvědčené tradiční materiály. Na první pohled nemíří k avantgardě. Překvapí vás velkorysým prostorovým řešením, které mladé rodině poskytuje klidné zázemí a dokonalý komfort jak uvnitř, tak na zahradě.

Zákoutí v nové výstavbě v malé středočeské obci mladou rodinu oslovilo klidnou polohou. Blízko je zeleň, služby i golfové hřiště. Na internetu je zaujaly stavby architekta Jiřího Houši, které se vyznačují charakteristickým zemitým stylem, směsí tradice, modernosti a nadčasovosti.

Režné zdivo, valbová střecha, dřevěná okna, "solidní" výraz, který kombinuje tradiční prvky, přírodní ráz a jednoduchý moderní design. Každý dům nese svou míru individuality, každý je navržen na míru, všechny však mají určitý společný základ. Rukopis autora lze číst na první pohled.

Vjezd je jediné místo, kde se parcela stýká s veřejnou komunikací, z ostatních stran sousedí rodinné domy a louka.

Přizdívka z ražených režných cihel a přírodní dřevo dávají stavbě uklidňující zemitý ráz, velký přesah střechy dává prostor pro chráněné venkovní sezení.

Vjezd ze zatáčky

Komfortní bydlení pro čtyřčlennou rodinu, propojení se zahradou, moderní vybavení, soukromí, energetická úspornost, to jsou obvyklé body zadání pro návrh rodinného domu, s nimiž se setkává většina architektů.

Tento případ se odlišoval nutností vyrovnat se s neobvyklou situací na pozemku: parcela lichoběžníkového tvaru je přístupná z veřejné komunikace v nejužším místě, vjezd vede ze zatáčky lemující jihovýchodní cíp pozemku.

Dispozice vycházející z tvaru písmene Y, která je charakteristická pro architekturu Jiřího Houši, se pro tento úkol dobře hodila. Dům je rozčleněn na tři "křídla", jejichž svorníkem je ústřední hala s otevřeným schodištěm.

Východní část, nejblíže vjezdu na pozemek, zaujímá garáž, hlavní vstup a sociální a technické zázemí, směrem k jihu je orientována velká pracovna, západní "křídlo" zaujímá společná obývací zóna s kuchyní, jídelnou a sezením v jednom prostoru.

Krb osazený při obvodové stěně se spojuje se symetricky umístěným venkovním otevřeným krbem v jedno masivní těleso. Francouzskými okny se z obývacího pokoje vychází do slunné chráněné západní části zahrady, kde je umístěn bazén a zahradní domek s letní kuchyní a krytou terasou.

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Vybírejte na Reality.iDNES.cz.

Pod ním se ukrývá vinný sklípek. V podkroví domu jsou tři komfortní ložnice, každá má vlastní šatnu, koupelnu a lodžii zapuštěnou do valbové střechy.

Interiér majitelé domu pojali v elegantním duchu, ale tak, aby nevyzníval chladně. V celém domě uplatnili čisté geometrické tvary, hladké leštěné povrchy, nerez ocel, sklo, světlé přírodní dřevo. Základní barevnou kombinaci tvoří bílá, černá a červená, dětské pokoje rozjasňují pastelové barvy. Návrh a realizaci vybavení svěřili studiu Cesare Interier.

Na terasu před obývacím pokojem přímo navazuje zahradní domek, prodloužený o pergolu se sezením. Architektonicky se přizpůsobuje stylu domu, sklad zahradního náčiní je přístupný z opačné strany, aby nerušil domácí pohodu.

Recept na příjemné klima

Přestože je dům v duchu současných trendů z velké míry prosklený, a to především v obytných místnostech orientovaných na jih a na západ, nedochází v letních měsících k přehřívání a v zimě naopak ke zbytečným tepelným ztrátám. Směrem na sever je fasáda více méně uzavřená, s několika malými okny.

Autor

Ing. arch. Jiří Houša
* v Čáslavi, vystudoval architekturu na ČVUT Praha. Do r. 1990 byl zaměstnancem Spojprojektu Praha, pak pracoval jako samostatný projektant. V r. 1996 založil projektový atelier Villa. Věnuje se navrhování rodinných domů od studie až po realizaci a další projektové činnosti. Jeho stavby získaly řadu oceněni v soutěži Dům roku.

Přesahující střecha účinně stíní řadu prosklených ploch a sendvičové obvodové zdivo s větranou vzduchovou mezerou, nadstandardní tepelnou izolací a vnější přizdívkou z režných cihel "dýchá", tepelně izoluje a zároveň zabraňuje výkyvům teplot v domě.

Venkovní letní kuchyně se odchyluje od obvyklého rustikálního stylu, má naopak moderní design a je provedena z nerez oceli. Malou, ale komfortní linku s vestavěným elektrickým sporákem, grilem a dřezem lze uzavřít stažením rolety přes celou šířku linky.

Dominantní barvou, kterou si majitelé zvolili jako doplněk přírodních materiálů, se stal odstín bordó. Je použit na stěnách schodišťové haly a proniká do dalších částí domu.

"Na již tak dost stísněném pozemku jsme obtížně hledali vhodná řešení pro umístění venkovních objektů (bazénu a zahradního domku). Že se to nakonec podařilo, je i výsledkem intenzivní, konstruktivní spolupráce s investorem," říká architekt Houša.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 244 m2 + letní kuchyně 36 m²
Užitná plocha: 376 m²
Konstrukce: betonové základové pasy a betonová základová deska, zdicí systém Porotherm, obvodový plášť sendvičový (nosné zdivo Porotherm 240 mm, kamenná vlna 140 mm, větraná vzduch. mezera, vnější přizdívka z režného lícového zdiva), železobetonová monolitická stropní deska a schodiště, příčky v podkroví zděné z tvárnic Ytong, dřevěný tesařský krov, střešní krytina Bramac
Výplně otvorů: okna a prosklené stěny dřevěné s izolačními dvojskly, předokenní hliníkové žaluzie, vnitřní dveře atypické dýhované bezfalcové do obložkových zárubní a atypické skleněné posuvné
Vytápění: tepelné čerpadlo Stiebel Eltron systém vzduch/voda, podlahové vytápění + radiátory
Cena stavby: 5 950 Kč/m3 obestavěného prostoru (cenu zvýšila cihelná přizdívka a složitější konstrukce krovu)

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 9/2012.