V dřevěné palubě jsou zabudované jednoduché truhlíky na bylinky a květiny.

V dřevěné palubě jsou zabudované jednoduché truhlíky na bylinky a květiny. | foto: www.258researchdesign.com

Mají tři děti a málo peněz. Postavili si dům z plechu pro skladové haly

  • 52
Mladý kanadský architekt Jay S. Lim si v bývalé chatové osadě v Ottawě postavil černobílý dům z plechu. Bydlí v něm spolu se svou ženou a třemi dětmi. V rodinném domě postaveném podle učení feng-šuej má také svou kancelář.

Bydlení je často nejdražší věc, kterou si za život pořídíte, je tedy důležité, aby bylo takové, jaké jste si vysnili. Tím se řídí kanadské architektonické studio 25:8, ve kterém Jay S. Lim pracuje. Při realizaci svého vlastního rodinného domu se této myšlenky pevně držel.

Když si se ženou Lucy pořídili v roce 2009 pozemek, na kterém stála zahradní chata, mnoho peněz jim nezbývalo. Přáli si původní domek přestavět na větší a nezadlužovat se. Záhy ale zjistili, že chata je v příšerném stavu a k rekonstrukci absolutně nevhodná.

Chatku strhli a rozhodli se pro stavbu nového domova. Po dvou letech stavebních prací se mohli nastěhovat do novostavby, která jako celek včetně interiéru působí luxusně, ačkoliv pořizovací náklady byly nízké.

Ekonomicky uvažující otec rodiny volil vždy nejlevnější cestu, ale z dobrých materiálů. Stejnou fasádu jako rodinný dům mají zásobovací haly (samozřejmostí byla důkladná moderní izolace) a jejich nábytek najdete v tisících domácností po celém světě. Jak totiž Jay S. Lim s humorem říká, jde o světově uznávaný skandinávský design značky IKEA. Přesto se rodině podařilo díky unikátním detailům vytvořit neopakovatelný dům o rozloze 130 metrů čtverečních, ve kterém už žijí dva roky. 

„Potřebuji v domě zachytit vlastní myšlenky a minulost. Jsou to pevné body, o které se mohu za jakékoliv situace opřít. To je skutečný domov,“ vysvětlil Jay S. Lim iDNES.cz.

Prvky specifických pravidel feng-šuej, které v domě pro sebe, manželku Lucy, tříletého syna Jacksona a malé dcerušky Amelia a Penelope použil, odkazují k asijským kořenům tohoto ottawského rodáka. Kromě základních pozic jednotlivých pokojů, umístění oken a dveří si architekt pohrál i se symbolickými detaily.

Celou stavbou nenápadně prostupuje číslice osm jako šťastné číslo čínské kultury. Dům nese městské číslo 330, Lim ale označení na domě graficky upravil tak, aby na jeho pozadí ze správného úhlu pohledu vystupovaly dvě osmičky doplněné o nekonečno, jež slibují obyvatelům domu stálou prosperitu. Osm bylo i zlatých mincí, které Lim nechal zabudovat do základů domu, aby doslovně stál, stejně jako osud celé rodiny, na pevných finančních základech.

Autorský tým se rozhodl zachytit místo, kde stála původní chata: při pohledu zvenčí je místo snadno rozpoznatelné.

Stejnou fasádu jako rodinný dům mají zásobovací haly, samozřejmě ale bylo dbáno na důkladnou moderní izolaci.

K východní kultuře se připojila i tradice západního světa, například oranžové akcenty prostupující celým domem jsou připomínkou architektova studia na americké Syrakuské univerzitě. Ve venkovním bazénku se skví nápis ze sto let staré básnické sbírky amerického tvůrce Joyce Kilmera: „Myslím, že nikdy nespatřím báseň tak kouzelnou, jako je strom.“

Autorský tým chtěl zachovat vzpomínku na místo, kde stála chata. Při pohledu zvenčí je snadno rozpoznatelné. Její původní rozměry a velikost jsou v bílé barvě, nové přístavby jsou provedeny v antracitové.

Dům slouží nejen jako domov mladé rodiny, ale také jako pracovna majitele. Přímo na vstupní zónu s úložnými prostory navazuje pracovní kout s plnohodnotným sociálním zázemím. Místnost je samostatně oddělitelná, a tak slouží zároveň jako příležitostný hostinský pokoj. Zbytek patra patří propojenému společenskému prostoru kuchyně s ostrůvkem a posezení v obývacím pokoji.

Schody vedou k soukromé zóně rodiny: ložnici a dětským pokojům. K rodičovské ložnici náleží i vlastní koupelna a samostatná šatna, ve vestavěné skříni má Lucy pracovní kout. Na zastřešené terase domu se mohou děti volně pohybovat, bytelné a vysoké zábradlí zabraňuje úrazům. V dřevěné palubě jsou zabudované i jednoduché truhlíky na bylinky a květiny.

Obývací pokoj se třemi výklenky, které jsou podle majitele oblíbeným místem her staršího syna.

V interiérech použili jednoduché triky, které skromné zařízení snadno povýší na vyšší úroveň. Světlé dřevěné podlahy s jasně viditelnou, ale ne dominantní kresbou doplňují běloskvoucí se stěny. Pokoje vypadají prostorněji. Velký důraz kladli na drobné detaily, jako je třeba oranžový výřez v příčce u kuchyně. Opticky rámuje oblíbený obraz manželské dvojice, který visí o pár metrů dál.

Do posledního detailu promyšlená jsou i dočasná řešení, například místo klasických dřevěných bezpečnostních dvířek, bránících malým dětem k přístupu na schodiště, použila rodina moderní z odolného plexiskla, které designem neruší a děti se na něm mohou i výtvarně vyřádit.

Jay S. Lim a jeho kolegové Erick Gregory a Christopher Reynolds ze studia 25:8 si nejrůznější hříčky zamilovali a vtipně je využili i v názvu své kanceláře. Poměr 25:8 naráží na klišovité 24:7, které říká, že je společnost klientům k dispozici nonstop sedm dní v týdnu. Jak trojice mladých talentů s nadsázkou uvádí ve svých propagačních materiálech, rozhodli se uvolnit zákazníkům ze svého času ještě víc. 

Dům dosud není hotov, na dokončovací práce čeká suterén, který bude plně fungovat jako kancelář. Co se bude dále dít s podobou domu za pár let, ještě architekt v jasných obrysech nevidí, ale úpravy nevylučuje. Původně dům zamýšleli jen pro čtyřčlennou rodinu, dvojčátka byla příjemné překvapení a pravděpodobně i motiv pro další drobné přestavby.

, pro iDNES.cz