Ze zděné stavby s hladce omítnutou fasádou na jihozápadním nároží vystupuje

Ze zděné stavby s hladce omítnutou fasádou na jihozápadním nároží vystupuje těleso obložené tmavě mořeným dřevem. Tato hmota naznačuje umístění hlavní společné obývací části domu. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Věroslav Sixt

Mladá rodina si pořídila dům na svahu. Obývák mají i na schodišti

  • 58
Prudký svah většinou představuje pro architekty a stavitele koncepční i technický oříšek. V domě v malé obci kousek od Brna se lze přesvědčit, že překonávat překážky na krásném místě se může vyplatit.

Když manželé s malými dětmi poprvé navštívili svou budoucí stavební parcelu na konci vesnice nedaleko Brna, pozemek je uchvátil na první pohled. Byl na západním svahu s lesem za zády a výhledem přes malé údolí na louku.

"Líbí se nám tu i dnes. I když v sousedství vyrostlo několik nových domů, místo zůstává klidnou oázou ideální pro bydlení s dětmi," vysvětluje majitelka. Přáli si moderní architekturu, ale zateplenou přírodním dřevem a teplými barvami, dům s plochou střechou a velkými okny.

Těleso obložené tmavě mořeným dřevem naznačuje umístění hlavní společné obývací části domu. Zdroj: www.mujdum.cz

Dům kaskádovitě spadá po západním svahu, jižní fasádu lemují terasy. Z každé obytné místnosti lze vyjít ven. Zdroj: www.mujdum.cz

Velikost domu, počet a typ místností měli promyšlené, invenci ponechali na architektech z ateliéru Kyzlink. Původní návrh se musel na základě požadavků místního stavebního úřadu upravit na stavbu se sedlovou střechou, velká okna a dřevo ale zůstaly.

Dům podle pozemku

Koncept stavby byl podmíněn velkým převýšením terénu. Od příjezdové komunikace se svah prudce zvedá směrem k východu, převýšení činí téměř dvě výšky podlaží.

Obdélníková stavba stoupá rovnoběžně s hranicí pozemku od západu, kde je umístěna garáž, zázemí a vstup, vzhůru směrem k východu, ke klidové ložnicové části.

Terasovitému řešení terénu nejlépe odpovídalo mezonetové vnitřní uspořádání. Obytné místnosti jsou orientované na jih a z každé lze vyjít přímo do zahrady, ložnice v patře lemuje nárožní terasa.

Jádro domu tvoří široce otevřená schodišťová hala. Nad garáží a zázemím je hlavní vstup do domu, kuchyň, zázemí a obývací pokoj s jídelnou. Velká rohová prosklená plocha sem přivádí polední i odpolední slunce a zobrazuje největší plus parcely - panoramatický výhled na protější zalesněné kopce.

O půl podlaží výše je umístěna pracovna a pokoj pro hosty, dalších osm schodů vede do nejvyššího patra s dětským pokojem, ložnicí rodičů, koupelnami.

Do obývacího pokoje architekti navrhli střízlivou sestavu nástěnných dýhovaných a bílých polic a skříňky s dekorativní dýhou zebrano Zdroj: www.mujdum.cz

V klidných tónech dřeva

Může se hodit

Pořiďte si dům podle svých představ. Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

 Použití jemných teplých barev a přírodních materiálů bylo jedním z bodů zadání pro architekty z ateliéru Kyzlink architects & interior, kteří navrhovali nejen stavbu, ale i vybavení interiéru na míru. Hlavní obytná část domu je zvenku obložena modřínovým dřevem, zbytek fasády tvoří hladká omítka.

V interiéru se objevuje několik druhů dýhy, vzájemně sladěných tak, aby vnitřek domu působil hřejivým, klidným a harmonickým dojmem. Barevné řešení spočívá v kontrastu světlých krémových a pískových odstínů s hnědou barvou.

Na keramické dlažbě pískové barvy v přízemí vynikají prosklené dveře v tmavých dubových rámech, schodiště je obloženo běleným dubem, aby hala zůstala světlá a vzdušná. Obývací pokoj zahřívá zlatohnědý odstín podlahy z teaku, pokoje v horních podlažích mají plovoucí dřevěné podlahy se světlou jasanovou dýhou.

Kuchyňskou linku navrhli architekti z lakovaných MDF desek – světlý lak v kombinaci s laminem v odstínu wengé, obložení pracovní plochy tvoří sklo Lacobel osazené v lištách. Kruhové okénko připomíná rodinnou zálibu v plachtění. Zdroj: www.mujdum.cz

"Místnosti nejsou napohled velké, ale komory a šatny ukrývají dostatek úložného prostoru. Místnost pro domácí práce hned vedle kuchyně a navíc s dveřmi přímo do zahrady doporučujeme každému, kdo staví rodinný dům. Bydlí se tu příjemně a pohodlně, bez zbytečného uklízení a náročné údržby," chválí majitelka.

Co nás zaujalo? Schodiště nemusí být jen cesta, jak se dostat do patra. V tomto domě slouží prostorná, shora dobře osvětlená schodišťová hala jako jakýsi vedlejší obývací pokoj. Na schodech lze posedět s knihou nebo u delšího telefonátu, děti si tu často hrají a přitom si povídají s rodiči v pokoji.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 113 m²
Užitná plocha: 230,2 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, opěrná zeď z monolitického železobetonu, zdicí systém Porotherm (včetně stropní konstrukce), vnější kontaktní zateplení tl. 150 mm, vnitřní monolitické betonové nosné sloupy, vápenocementová omítka a dřevěný fasádní obklad, schodiště betonové, ocelodřevěný hambalkový krov, šikmý trámový strop, střešní krytina plechová Ruukki
Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními dvojskly, předokenní hliníkové žaluzie, vnitřní dveře atypické z lakovaných MDF desek do obložkových zárubní, atypické prosklené stěny s dubovými rámy
Vytápění: ústřední plynové, podlahové vytápění, v koupelnách radiátory, krb s krbovou vložkou a rozvodem teplého vzduchu do patra, solární kolektory

Podlahu v hale pokrývá velkoformátová dlažba RAKO 60 x 60 cm, která navazuje na teakové dřevo v obývacím pokoji. Na zakázku vyrobené světle lakované bezfalcové dveře přispívají ke vzdušnosti interiéru. Zdroj: www.mujdum.cz

Autoři

Jan Kyzlink (1974)

Po ukončení studia na Fakultě architektury VUT v Brně založil v r. 1995 společnost Kyzlink. Věnuje se architektuře a vede tým architektů a designérů Kyzlink architects & interior a Kyzlink lifestyle.

Petr Pospíšil (1977)

Vystudoval Fakultu strojní VUT v Brně, obor průmyslový design. Od roku 2000 působí ve společnosti Kyzlink. Své zkušenosti uplatňuje v návrzích interiérů a architektury. Zaměřuje se na aplikaci nových trendů a na prosazování nekonvenčních řešení.
projektant

René Vojtal (1969)

Vystudoval fakultu stavební a fakultu architektury na VUT v Brně. Navrhuje a provádí projekty od architektonické studie po realizační a výrobní dokumentaci, věnuje se také inženýrské činnosti. Od roku 1993 pracuje ve vlastním ateliéru.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.