Z kuchyně lze vyjít na venkovní terasu.

Z kuchyně lze vyjít na venkovní terasu. | foto: Rob ‘t Hart

Zahodili kariéru a začali budovat domov. Pro sebe a tři šťastné děti

  • 65
Úspěšný manažerský pár Claudia Langerová a Gregor Wöltje se rozhodl pro radikální změnu životního stylu. Manželé opustili produkční a reklamní agenturu, kterou vytvořili, a obrátili pozornost k rodině. Pro sebe a své tři děti si postavili na jižním okraji Mnichova originální domov.

Claudia a Gregor svěřili návrh domu slavnému holandskému studiu MVRDV, které vedou Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vriesová. Architekti se nechali inspirovat stavebním pozemkem vzniklým ze dvou obdélníkových parcel a vytvořili návrh, se kterým se ještě dlouhý čas muselo pracovat.

Majitelé chtěli mít v domě prostor pro všechno, nejen pro sebe a své tři potomky, ale i samostatné pracovny, místo, kde by se mohli pracovně formálněji setkávat s lidmi a na druhou stranu i relaxační wellness zónu s bazénem, kde by mohli všechny starosti a stres ze sebe setřást.

Dům s názvem Čárový kód

Nakombinování množství funkcí, které musí dům splňovat, se podařilo rotterdamským tvůrcům nejen naplnit, ale i vtipně pojednat. Z jediného rodinného sídla se tak díky jasnému vymezení jednotlivých obytných zón stalo devět domů. Za pomoci barev, struktur a materiálů vzniklo devět různých fasád, za kterými se skrývá dokonale kompaktní dům, ve kterém se ale jeho obyvatelé navzájem neruší.

Díky výraznému vertikálnímu dělení si dům vysloužil přezdívku Čárový kód. Jedna část fasády je celá prosklená od střechy až k zemi, další je opláštěná hladkými hliníkovými panely nebo panely evokujícími čalounění z padesátých let minulého století.

Další fasáda je obložená přírodním dřevem a černě lakovanými dřevěnými deskami s okenicemi, další natřená na ostrou červenou, jiná obložená průsvitnými, žlutooranžově tónovanými polykarbonátovými panely. Dvě části budovy spojuje šestimetrová servisní zóna s garáží.

Stejně jako exteriéry jsou vizuálně bohaté i interiéry domu. Prvky venkovní fasády často prostupují do interiéru a každý díl domu má i díky nim zcela jinou atmosféru. Například i podlahové krytiny jsou v různých částech jiné, najdete zde exotická dřeva jako je například zebrano, ale i dub, marmoleum nebo lité podlahy.

V hlavní obytné části domu tráví rodina nejvíce času.

Claudia a Gregor si rozmanitost bydlení nadevše vychvalují. "U nás doma se můžete chvíli cítit jako v luxusní vile, jako v továrním loftu, ale i jako v dětském koutku. Nabízí se vše," řekli britskému stavitelskému webu Building.

Pestrost jim pomáhá oddělovat soukromí od práce. V posledních době se totiž opět začali věnovat novým pracovním projektům. Tentokrát se ovšem jejich práce točí okolo dobrovolnictví, ekologie, šetrného životního stylu a dlouhodobé udržitelnosti.

Majitelé dbali na to, aby i jejich dům splňoval moderní požadavky současného nízkoenergetického bydlení: jde o dřevostavbu, velké prosklené plochy jsou vyrobeny z trojskel, je zajištěno větrání s rekuperací tepla.

Majitelé Claudia a Gregor svěřili návrh domu slavnému holandskému studiu MVRDV.

Stavba byla dokončena před téměř sedmi lety a majitelé již zvládli velké prostory zabydlet podle svého vkusu. S dokončením jim pomáhalo mnichovské studio Stadler + Partner. Každá část interiéru je jiná, přesto lze říci, že dominuje kombinace červené, černé a tónů bílé barvy.

Díky unikátní kombinaci tradičních i moderních materiálů a industriálních i klasických kousků zařízení a množství vestavěného nábytku na míru vznikl nenapodobitelný designový koktejl. Dům je navíc plný umění – obrazů, grafik i soch současných německých umělců.

, pro iDNES.cz