U tak proskleného domu si manželé Houdkovi neuměli předem představit, jak moc...

U tak proskleného domu si manželé Houdkovi neuměli předem představit, jak moc bude transparentní z obou stran. „Nejsem ,záclonový typ‘, ale varianta zaclonění byla nutná,“ vypráví majitelka. „Na jednom z Designbloků jsme objevili firmu Innex. Oslovily nás jejich černé rolety TwinRoll, stačí je trošku pootočit a místnost se zcela zatemní.“ | foto: Jiří Hurt

Sen o černobílém domě si splnili, jsou jím nadšeni. Nechtěli kompromis

  • 95
Manželé Houdkovi z Prahy měli o svém budoucím domě jasnou představu. I proto byla cesta k němu složitější. Dnes ale bíločerný dům s čistými liniemi září na kopci nad Berounkou a je důkazem, že se vyplatí jít za svým snem a nedělat kompromisy.

Manželé Houdkovi s dospělou dcerou žijí a pracují v Praze, proto hledali pro svůj budoucí domov místo nedaleko hlavního města. Po delší době objevili v malém městečku na Praze-západ krásný pozemek o velikosti 1 000 m2 s výhledem na údolí Berounky.

Další zajímavé navštěvy najdete v časopise Můj dům

Elegantní minimalistická novostavba má tvar kvádru, k němuž přiléhá menší. Čistotu tvaru podtrhují hladké, bíle omítnuté zděné stěny, s nimiž kontrastují černé prvky, rámy dveří a oken, zastřešení terasy.

„Když se architekt podivoval nad tím, že chceme mít celý dům v kombinaci černá-bílá, zeptal se mne: A vy snad vidíte svět černobíle? Zamyslela jsem se a pak odpověděla, že vlastně ano. Vzhled domu tak odráží náš přístup k životu, jednotnost názorů, přímočarost myšlení a jednoduchost životního stylu,“ říká majitelka.

Jižní fasáda domu je prosklena po celé své délce a dokonale tak naplňuje obsah pojmu „bydlení propojené se zahradou“. Přehřívání interiéru zabraňují žaluzie a slunolam.

Okna místo zdí

Přístup z ulice na pozemek je ze západní strany a ideální prostor pro obytnou zahradu vznikl v jižní části před domem. Velkoryse prosklená fasáda přirozeně propojila zahradu s interiérem, který má dostatek světla i tepla.

Přehřívání prostor nehrozí, slunolam spolehlivě odstíní přímé sluneční záření. Střecha terasy byla navržena pro mezní úhel 60°, který odpovídá poloze slunce za poledne v letních měsících.

Okno na severní straně otevírá dům do spodní zahrady ve svahu, zároveň umožňuje zajímavé průhledy skrze celou hlavní obytnou místnost. Prosklené části fasády tvoří výrazný prvek celé stavby.

Houdkovi k tomu podotýkají: „Při volbě umístění a velikosti oken jsme zvažovali dvě základní hlediska: nároky jednotlivých místností a to, jak jejich osazení ovlivní vzhled domu zvenčí. Proto zůstala jižní fasáda v patře, v kontrastu k živému přízemí, zcela bez oken.“

Díky slevám v designových studiích si majitelé domu pořídili kuchyňské židle Masters od Philipa Starcka za poloviční cenu. Jídelní stůl si přivezli z Německa.

Atmosféra podle nálady

Dispozice domu odpovídá rozličným požadavkům rodiny na bydlení. Hlavním cílem byl velkorysý hlavní obytný prostor, přehledný, bez větších bariér a volně napojený na zahradu. Zároveň musí dům poskytovat soukromí. Oba požadavky se podařilo skloubit tvárným prostorem s proměnlivými výhledy, které dovolují měnit atmosféru místností podle nálady.

Přízemí tvoří obdélník o rozměrech 6 × 18 m, průchozí po obou stranách. Zahrnuje předsíň, obytnou místnost s krbem, jídelnou a kuchyní, na kterou navazuje servisní část s koupelnou a schodiště do patra.

V poslední části je pokoj pro babičku a studentský pokoj, který má i samostatný východ do zahrady. V patře je po obou stranách schodiště vždy jedna místnost. Chodba s koupelnou spojuje prostornou pracovnu a ložnici, za níž se ukrývá malá šatna s úložným prostorem.

Ložnice má dostatek světla díky oknu přes celou šířku pokoje. Umožňuje krásný výhled na Karlštejn a skalní hrany nad Berounkou.

Také moderní, minimalisticky zařízený interiér se nese ve znamení dvou základních barev, bílé a černé. „Minimum věcí se nám osvědčilo, volný prostor působí uklidňujícím dojmem a my si tady maximálně odpočineme,“ pochvaluje si majitelka.

Skvělým nápadem je podélný světlík ve střeše horní koupelny, jímž lze při polehávání v pohodlné vaně pozorovat nebe. A když je zataženo a nebe bez hvězd, stačí zapnout „náhradní noční oblohu“ z drobných světel zabudovaných do stropu.

Rady nad zlato

Jako většina těch, kdo staví poprvé, také manželé Houdkovi si museli při budování svého domu projít různými peripetiemi. Za nejtěžší úkol zpětně považují volbu seriózní stavební firmy.

Přestože vybírali pečlivě a řídili se referencemi známých, opravdu kvalitní stavební firmu našli až na třetí pokus v nedalekém Radotíně. Na základě vlastních zkušeností sestavili devět bodů pro všechny, kteří stojí na začátku cesty zvané „stavba domu“.

„Závěsy do pokoje dcery jsme objevili na dovolené ve Francii. Měli jsme je dokonce dřív než dům,“ říká majitelka domu.

1. Po získání pozemku a výběru architekta je nejdůležitější smlouva, která zahrnuje podmínky všech (!) výkonových fází, včetně realizační. Předejdete tím možným nejasnostem při vlastní stavbě. Nezapomeňte i na podmínky výpovědi každé z realizačních fází.

2. Do smlouvy zahrňte, že dokumentace pro provedení stavby bude zpracována do všech úrovní, tj. dílenské dokumentace, aby stavba byla nezávislá na architektovi. Nevzniknou pak nejasnosti, spory a časové prodlevy. Maximálně eliminujte formulace „bude řešeno na stavbě“, ušetříte si tím čas, peníze a nervy.

3. Zahrňte do smlouvy předání dokumentace i v elektronickém formátu dwg, ulehčíte tak práci s překreslováním například studiu, které bude navrhovat interiéry.

4. Deklarujte ve smlouvě s architektem maximální cenu, kterou nesmí celková realizace převýšit (včetně honorářů, všech nákladů na architektonický dozor, frekvencí dohledu na stavbě či úhrad dopravy atd.).

Koupelna v patře je vybavena vanou Laufen.

Stínicí systém TwinRoll s horizontálními pruhy vytváří působivou hru světel a stínů.

5. Přestože (pravděpodobně) bude ve smlouvě s architektem v jeho kompetenci výběr stavební firmy, zúčastněte se vždy všech pohovorů, dejte na své instinkty (a také viz bod 6).

6. Prověřte si stavební firmu i její majitele, jejich podnikatelskou minulost i přítomnost v insolvenčním rejstříku či rejstříku exekucí, zejména u nabídek s nápadně nízkou cenou.

7. Berte si reference, ale s rezervou, ne vždy pomohou.

8. Vždy se vyplatí smlouvy konzultovat s advokátem, který se vyzná ve stavebním právu.

9. Mějte na paměti: dům se staví pro vás, nenechte si vzít při navrhování ani při realizaci své kompetence.

V černobílém interiéru dokonale vyniknou barevné obrazy od přátel majitelů domu.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 95,88 m²
Užitná plocha: rodinný dům 122,22 m² a terasa 22,51 m²
Konstrukce: základová deska z drátkobetonu o dvou tloušťkách, obvodové zdi z tvárnic Porotherm CB, v 1. NP tři ocelové sloupy, stropní panelová konstrukce
Výplně otvorů: hliníková okna, část křídel pevná, část výklopná a otvírací
Vytápění: kondenzační plynový kotel, podlahové vytápění v celém domě, obezděný krb
Zhotovitel: Albet stavební, s. r. o.

Autor návrhu

Ing. arch. Jan Mareš

Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha, od r. 2003 vede vlastní architektonickou praxi. Zabývá se návrhy bytových a občanských staveb, rekonstrukcí, výstavnictvím, urbanistickými projekty od studie až po autorský dozor.

Pracovna v patře nabízí luxus pochozí střechy s výhledem na tři světové strany a zároveň velkou mírou soukromí. Zatímco odtud je celé okolí vidět jako na dlani, na lehátku jsou odpočívající ukryti před pohledy i větrem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.