Stavbu navrhla architektonická dvojice Rowan Opat a Nathan Marshall z

Stavbu navrhla architektonická dvojice Rowan Opat a Nathan Marshall z melbournského studia Opat Architects. | foto: Opat Architects

Utekli z města na venkov, postavili si domek. Dojíždí, ale nelitují

  • 58
Mladá rodina z Melbourne vyměnila život v metropoli za klidnější dny na venkově. Zdědili pozemek a rozhodli se stavět. Chtěli dům, který by se snadno udržoval a jehož provoz by nebyl příliš finančně náročný. S architekty ze studia Opat Architects vytvořili domov, kde se cítí dobře domácí i jejich hosté.

Rozrůstající se rodina a časté návštěvy prarodičů a přátel přiměly manžele odstěhovat se z bytu v centru Melbourne na venkov do městečka Somers. Za prací musí otec jezdit autem, cesta mu trvá hodinu. Rozhodnutí ale v žádném případě nelitují.

Architektonická dvojice Rowan Opat a Nathan Marshall z melbournského studia Opat Architects pomohla rodině vytvořit domov, který všechna její přání splňoval: dům se chová ekologicky i ekonomicky vyváženě. Je schopný nezávisle fungovat i bez obecních sítí vody, plynu, kanalizace a elektřiny.

Rodinný dům v Austrálii

Dům je koncipován ve stylu tradičních zemědělských usedlostí jako stavba s vnitřním nádvořím a částečně oddělenými budovami.V nich je jak technické zázemí a garáž, tak pokoj pro hosty a pracovna majitele.

S postupem času může dům s rodinou růst a porůznu svou skladbu obměňovat tak, jak budou aktuálně jeho obyvatelé potřebovat.

Stavbu o rozloze 315 metrů čtverečních se podařilo umístit na pozemek tak, že nebylo ani nutné kácet vzrostlé stromy, které zde rostly.

Severojižní orientaci vyhodnotili architekti jako nejideálnější – v zimě se díky jižnímu slunci pokoje snadno vytápí a v parných letních dnech naopak pomáhá severní strana se svými stavebními prvky přirozenému větrání. Dalším bonusem jsou příjemné teplotní podmínky po celý rok.

Různě nakloněná střecha bungalovu navíc láme přirozený sluneční svit tak, aby se dostatečně a rovnovážně dostal do všech koutů domu.

Rodina si ponechala zděděný nábytek, který mistrně nakombinovali s novým, převážně vestavěným nábytkem přímo na míru.

Stavba se za pomoci dominantních částí jako je veranda, sloupoví, terasa se schodištěm nebo zastřešená chodba spojující obytné a servisní části budovy, otvírá svému okolí, ale zanechává dostatečně jasné hranice, za kterými už jde jen o soukromí společného života rodiny.

Může se hodit

Nelíbí se vám již život v paneláku? Kupte si rodinný dům a bydlete přesně podle vašich představ. Pestrou nabídku nemovitostí najdete na Reality.iDNES.cz.

Rozdělení umocňuje i barevnost opláštění domu: zvenčí je dům natřený nenápadnou antracitovou černí, se kterou kontrastuje bílý dvůr. Architekti tím dali najevo, že i dvůr samotný se pro ně stal součástí rodinného interiéru.

V domě jsou tři ložnice a samostatná garsonka. Nejvíce času zatím rodina tráví v propojeném obytném prostoru obývacího pokoje, kuchyně a jídelny.

Dům je schopný nezávisle fungovat i bez obecních sítí vody, plynu, kanalizace a elektřiny.

Manželé si ponechali zděděný nábytek, který mistrně nakombinovali s novým, převážně vestavěným nábytkem vyrobeným přímo na míru. Dohromady společně s dřevěným obložením stropů, rozměrným krbem a cihlovými odhalenými zdmi se nabízí pohled na bohémskou domácnost, která vypadá, jakoby takto fungovala už pěknou řadu let.

Hravost a uvolněný styl podtrhují všudypřítomné umělecké doplňky, obrazy a keramika včetně autorského textilu s aboriginskými motivy. S tímto ale není v rozporu jednoduchost a nadčasovost stavebních linií včetně kvalitního vybavení koupelen a kuchyně, které budou přitažlivé i za několik let. Dokladem může být i skutečnost, že ačkoliv byl dům dokončen již před sedmi lety, stále zůstává atraktivní a současný.

, pro iDNES.cz