Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinný dům se zahradou: Český sen, který je někdy jen zdánlivou idylou

  1:00aktualizováno  1:00
Klidné místo nedaleko města. A tam rodinný dům se třemi ložnicemi, obývacím pokojem propojeným s kuchyní a malou zahradou. To je sen většiny Čechů. Idyla to je jen zdánlivá. Pro každého se takové bydlení nehodí.

Byt je sice dostupnější, ale taková zahrada u domu je pro děti k nezaplacení | foto: Profimedia.cz

Mnozí, kteří si před pár lety pořídili vysněný domek v satelitu, se stěhují zpátky do měst. Začalo jim vadit, že tam nejsou obchody, zábava a musí vozit děti do škol.

Nešťastní jsou i ti, kteří si v devadesátých letech postavili velké luxusní domy a teď je chtějí prodat. Zjistili, že pro ně jsou zbytečně velké, náklady na topení a údržbu začaly být nad jejich síly. Taková sídla jsou prakticky neprodejná. Kdo má na luxusní vilu dost peněz, staví si vlastní a obvykle se nespokojí s tím, co sloužilo jinému.

Jak si vybrat

Než si pořídíte nové bydlení, zkuste si odpovědět na tyto otázky:

 • Jak daleko mám do práce?
 • Jak si představuji ideální večer? U grilu, nebo ve fitcentru a pak v baru?
 • Kam budou mé děti chodit do školy, jak se tam budou dopravovat?
 • Kde budu dělat běžné nákupy do domácnosti?
 • Dokážu se postarat o dům? Budu mít čas sekat trávník a plít zahradu? Nebo mám dost peněz, abych zaplatil pomocníka?
 • Jak daleko žijí moji nejlepší přátelé či příbuzní?

Starosti mají i lidé, kteří postavili domy s představou, že jedno patro bude obývat jejich dítě, až si založí rodinu.

Málokdo chce bydlet s rodiči, mladí mají práci v jiných městech, a tak starším lidem zůstaly s domy jen starosti a velké výdaje, na které penze nestačí.

Zdá se, že pořídit si byt je jednodušší a chytřejší. Jenže, pak se v něm probudíte do hezkého víkendového rána a už řeší: Co dnes budeme dělat? Kam pojedeme na výlet? Být s dětmi zavřený v bytě, když je pěkné počasí, je utrpení.

Přemýšlejte, jací jste

"Při rozhodování, zda si pořídit byt, či dům, by se každý měl zamyslet nad tím, jaký způsob života hodlá vést," říká Aleš Student, který učí architekturu na Vysoké škole báňské v Ostravě a vystupuje jako poradce v televizním pořadu Bydlení je hra.

"Byt je samozřejmě dostupnější. Dům je naopak lepší investice a pro rodinu s dětmi je zahrada k nezaplacení. Když už se lidé rozhodují pro dům, měli by si ho však nechat postavit podle svých potřeb," vysvětluje. Jenže to se děje málokdy.

"Vybírejte velmi uvážlivě parcelu. Uvědomte si nejen, jak dlouho vám potrvá cesta do práce a jak blízko to je do nejbližšího města. Všímejte si také, jak je orientováno světlo, kde vychází a zapadá slunce, kudy foukají v zimě větry," upozorňuje architekt.

Většina lidí si kupuje parcely či přímo domy od developerských firem. Jejich zájmem samozřejmě je pozemek co nejvíce rozparcelovat a rozprodat.

Lidé tak často až po roce zjišťují, že jim ráno slunce nesnesitelně svítí do ložnice a závěje sněhu se tvoří přímo u vjezdu do garáže. Přitom stačilo jen umístit ložnici tam, kde je kuchyně, a garáž postavit o pár metrů jinde.

Bydlení v číslech

STAVÍ SE MÉNĚ BYTŮ I RODINNÝCH DOMŮ

V loňském roce bylo v České republice dokončeno přes 38 tisíc bytů, což je ve srovnání s rokem předešlým asi o 3 tisíce méně. Více než polovina z toho jsou byty v rodinných domech. Těch oproti roku 2007 přibylo o více než 15 procent. Naopak vzniklo o 30 procent méně bytů v bytových domech.

"Zdá se mi, že naši předkové byli v tomto směru moudřejší. Staré chalupy souzní s terénem, jsou postaveny chytře a přitom si je lidé sami navrhovali i sami stavěli bez odborné pomoci. Více cítili s přírodou, více přemýšleli. Dnes mají lidé pocit, že vše vyřeší rychlou koupí typizovaného domu. Jenže typizované domy jsou pro typizované lidi a takoví snad být nechceme," míní Aleš Student.

Developerské společnosti začínají sázet i na takzvané holodomy, jak je známe například z televizní reality show Jak se staví dům. Člověk si koupí stavbu zvenčí na pohled zcela dokončenou, ale uvnitř si pak sám rozhodne, jak chce místnosti uspořádat a vybavit. I to je cesta, jak si domek uzpůsobit, aby potřebám rodiny vyhovoval.

V domě je více práce

Pořídit si byt je finančně dostupnější než se pustit do stavby či koupě rodinného domu. Zejména teď, kdy ceny oproti loňskému roku klesly. Jenže záleží na lokalitě. Dům v některých oblastech může být paradoxně levnější než byt v centru Prahy, Brna či Hradce Králové.

"Výhodou bytu jsou bezesporu menší starosti," říká Aleš Student. "Jestliže lidé hodně pracují, chodí do společnosti či cestují a byt je spíše noclehárnou, je to ideální řešení. Člověk by se měl rozhodovat i podle povahy. Jestliže rád hromadí nebo sbírá věci, hrozí, že se byt stane skladištěm."

Co máme rádi

Z VENKOVA CHCEME ZASE ZPĚT DO MĚST

Zatímco v roce 2002 byl největší zájem o nemovitosti na okrajích měst, v roce 2004 lidé více chtěli byty a domy v centrech. Rok 2006 byl ve znamení zájmu o pořizování nemovitostí jako investic, i když kupující už měli kde bydlet. Loni se poptávka po novém bydlení snížila a realitní makléři neočekávají, že se letos něco změní. Lidé se kvůli hospodářské krizi bojí zadlužovat, případně se dostali do obtížné finanční situace, takže stavění či kupování domů odkládají.

Nezapomínejme, že většina bytů je malých, i když se už rozměry v novostavbách nepodobají těm, na které jsme zvyklí z paneláků. Ale kdo z majitelů třípokojových bytů v novostavbě může říct, že má prostoru nazbyt?

Zatímco obývací pokoje propojené s kuchyní a terasy se obvykle stavějí dostatečně rozlehlé, ložnice i dětské pokoje zůstávají malé. Lidé po čase zjišťují, že jim chybějí úložné prostory.

Někomu může více než byt v novostavbě vyhovovat starší byt v historickém domě v centru města. Ty jsou na první pohled zajímavé a lákavé svým umístěním, ale obvykle náročné na rekonstrukci. Ovšem rozměry jsou mnohdy větší než v malém rodinném domku.

Výhodou starých bytů bývají také klasické dispozice, to znamená velká předsíň a pokoje se samostatnými vchody. To je logické uspořádání bytu, na rozdíl od těch v panelácích, kdy lidé musí procházet pokoji za sebou. Další plus představují vysoké stropy, takže se dají vybudovat patra jako úložné či spací prostory.

Češi jsou mistři v neochotě se stěhovat. To by se mělo změnit.

"Hlavní roli při rozhodování hraje opravdu povaha člověka," říká Aleš Student. "Zatímco jedna mladá maminka bude spokojená, že tráví dny s dítětem na zahrádce v satelitu, jiné se bude i s dítětem lépe žít v rušném centru města. Naloží dítě do kočárku, vyrazí s ním do parku či nákupních center a vyhovuje jí, že je mezi lidmi."

V každém případě je výběr nejvhodnějšího bydlení kompromis. Každý by si měl dokázat vyhodnotit, co je pro něj to nejdůležitější. Ovšem když se zmýlí, neměla by to být katastrofa. To jen my Češi jsme mistři ve své neochotě se stěhovat.

Byt či dům považujeme za cosi, v čem musíme strávit celý život. Představa našich prarodičů, že dům se staví proto, aby se pak dědil po několik generací, už vážně neplatí. Bydlení by nám především mělo dělat radost, ale nemá se stát závažím.

Dům, nebo byt

PRO KOHO JE DŮM

 • Pro rodiny s malými dětmi.
 • Pro ty, kdo mají dost peněz. Je nesmysl se vyčerpávat hypotékou tak, že pak každá nečekaná oprava na domě či pokažená pračka znamená finanční problém.
 • Pro lidi, kteří jsou zruční a baví je práce na zahradě či drobné úpravy domu.
 • Pro starší lidi, kteří chtějí žít v klidu a jimž nechybějí časté návštěvy divadel, kin a restaurací.

PRO KOHO JE BYT

 • Pro mladé lidi bez dětí.
 • Nebo naopak pro ty, kteří děti mají a chtějí, aby měly možnost žít rušným městským životem. Aby měly blízko kvalitní školy, kroužky, kulturu, sportovní kluby.
 • Pro ty, kteří rádi cestují a mají řadu zájmů.
 • Pro ty, kteří nejsou praktičtí a na každou drobnou opravu si volají řemeslníka.

Nejčtenější

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

1
Žijí 60 let v klidu na vsi. Soused agresor je začal týrat šíleným hlukem

Rodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do...  celý článek

Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí...
Myčka nádobí je lepší než služka: nereptá, šetří vodu a nic nerozbije

Úspora přibližně 60 procent vody a přibližně stejně energie na její ohřev v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou. To je jeden z hlavních...  celý článek

Dům a zahrada Steffena Modracha v německém Naundorfu je něco mezi perníkovou...
Nadšenec si za sedm let postavil v Německu dům, který se všemu vymyká

Dům a zahrada Steffena Modracha v německém Naundorfu je něco mezi perníkovou chaloupkou a zjevením. Tento barevný dům je pokrytý tisíci kameny z duhových skel,...  celý článek

Další z rubriky

Čína postaví v jedné ze svých nejvíce znečištěných provincií zahradní město. Na...
Nejznečištěnější oblast Číny se promění v zahradní zónu s modrou oblohou

Čína postaví v jedné ze svých nejvíce znečištěných provincií zahradní město. To se stane součástí nové plánované zóny Siung-an. Veškerá infrastruktura včetně...  celý článek

1
Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského...  celý článek

Modulární dřevostavba jako rekreační ubytování stojí v jihomoravských...
Dřevěné buňky z Česka i ze světa. Zajímavá možnost současného bydlení

Od stavební buňky k trendovému designu. Modulární domy poslouží k rekreaci, ale i k plnohodnotnému bydlení. Hodí se pro nomády, i když většinou je lidé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.