Pohled z galerie. Společná obytná část domu má dřevěnou mozaikovou podlahu

Pohled z galerie. Společná obytná část domu má dřevěnou mozaikovou podlahu | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Rodinný dům připomíná chrám. Slunce svítí majitelům do oken celý den

  • 122
Slunný obdélníkový pozemek sliboval klidné bydlení v přírodě. To bylo jedním ze dvou základních přání mladé dvojice, která dosud žila na maloměstě. Tím druhým byl pochopitelně dostatek volného prostoru a světla. A právě na těchto kvalitách založil svůj koncept autor návrhu domu, Ondřej Janout.

Dispozice domu se rozvíjí podél základní osy směřující od východu k západu, od vstupních dveří až po společnou obytnou část. Na zádveří navazuje dlouhá hala lemovaná řadou vestavěných skříní.

V rámci velkého úložného prostoru je integrována také komora, WC, spíž a malá koupelna. Hala, oddělená takřka neviditelnými skleněnými dveřmi, přechází ve velký společný obytný prostor, kde se odehrává společná část rodinného života - příprava jídel, stolování a relaxace.

Přesahující střešní deska vytváří před zapuštěným vstupem do domu chráněné závětří

Přesahující střešní deska vytváří před zapuštěným vstupem do domu chráněné závětří

Společná obytná část domu převyšuje ostatní funkční celky a je navenek odlišena tmavě šedou omítkou

Společná obytná část domu převyšuje ostatní funkční celky a je navenek odlišena tmavě šedou omítkou

Princip překonávající staletí

Vzdušná atmosféra této obytné místnosti s pět metrů vysokým stropem a příjemně rozptýleným horním světlem se dá vzdáleně přirovnat k povznášejícímu ovzduší románské baziliky.

Podobně jako v raně křesťanském chrámu, i zde hlavní "loď" rodinného domu převyšuje sousední boční trakty a sluneční paprsky sem přicházejí shora okny, umístěnými nad jejich střechami. "Líbí se nám, že pás oken prochází po celém obvodě. Slunce sem tak svítí po celý den," chválí si majitelé domu.

V optické ose, přímo proti vstupu z haly, je krbové těleso

V optické ose, přímo proti vstupu z haly, je krbové těleso

Podél jižní stěny se nad sezením a jídelním stolem vznáší v prostoru subtilně konstruované schodiště a galerie, sloužící jako malá pracovna.

Francouzskými dveřmi je pak obývací pokoj propojen s krytou dřevěnou terasou, přistavěnou k jihozápadnímu nároží domu. Široká prosklená stěna a stejná výšková úroveň podlah a terénu vytvářejí pocit, že se obývací pokoj volně rozšiřuje ven přes terasu až na trávník.

Z jižní strany se k základní vysoké hmotě domu připojuje samostatná ložnicová část s vlastní chodbou a standardní výškou stropu, orientovaná výhledem na jih do volné přírody. Ze severu je přistavěna garáž s technickým zázemím.

SLOVO AUTORA

Vycházeli jsme z faktu, že parcela je poslední v lokalitě a jižní výhledy z domu nebudou omezeny další výstavbou. Chtěli jsme navrhnout dům pro mladou rodinu, prosluněný a svou velikostí a dispozicemi funkční. V návrhu vnějšího vzhledu domu jsme přiznali vnitřní funkce - obytnou část, kde se žije a kde se přijímají návštěvy, část ložnicovou, koupelny, šatny a garáž se skladem. Dominantní prosklené stěny ve fasádách umožňují nerušený výhled (ložnice mají obvodovou stěnu plně prosklenou) a také propojení domu se zahradou. Správnost našich úvah prokáže čas a já doufám, že se k nám obyvatelé domu budou hlásit i v budoucnu.

Konstrukce ve službách designu

Originální architektonický koncept se pojí s výběrem kvalitních přírodních materiálů a řadou prvků a technických detailů navržených na míru. Podřizují se základnímu záměru vytvořit otevřený vzdušný prostor.

S dřevěnými stropy se u zděného rodinného domu setkáváme jen zřídkakdy. V tomto případě stropní konstrukce z dřevěných trámů, osazených na sloupcích mezi okny, uvolňuje ve společné obytné části velkou otevřenou plochu.

Subtilní schodiště na galerii tvoří lehké dřevěné stupně s nosnými ocelovými konzolami, ukotvenými do obvodové stěny. Na podlahu si majitelé spolu s projektantem vybrali dřevěné mozaiky a průmyslové stěrky. Přírodní materiál se uplatňuje i na fasádě, částečně obložené cedrovým dřevem.

Kuchyňská část je vybavena střídmou linkou z bíle lakovaných MDF desek s vysokým leskem, pracovní deska je šedá

Kuchyňská část je vybavena střídmou linkou z bíle lakovaných MDF desek s vysokým leskem, pracovní deska je šedá

TECHNICKÉ ÚDAJE

Zastavěná plocha: 218,5 m²
Užitná plocha: 156,7 m²+ garáž 31,5 m²
Konstrukce: železobetonová základová deska, zdicí systém Porotherm, stropy dřevěné trámové, střecha pokryta střešní fólií
Výplně otvorů: dřevěná euro okna s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dřevěné dýhované do rámových zárubní + atypické prosklené
Vytápění: podlahové vytápění, kondenzační plynový kotel, krb s krbovou vložkou, klimatizace

Půdorys rodinného domu

Půdorys rodinného domu

Autor

ING. ONDŘEJ JANOUT (1971)
Autorizovaný inženýr pozemních staveb. Narodil se v Plzni, vystudoval ČVUT Praha a od r. 1996 působí jako projektant. V roce 2004 spoluzaložil projekční ateliér projectstudio8, kde se zabývá návrhy a komplexním řešením staveb a komplexů pro bydlení.
Spolupráce: Ing. L. Novotný, arch. M. Kondr

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 3/2010.