Mezi tradiční zástavbu si manželé ve spolupráci s architektem navrhli

Mezi tradiční zástavbu si manželé ve spolupráci s architektem navrhli jednoduchý dvoupodlažní dům s pultovou střechou. Prosklené plochy směřují k jihu. V souladu s jednoduchým konceptem stavby balkon lemuje zábradlí z čirého bezpečnostního skla. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Robert Virt

Majitelé vsadili na jednoduchost, mají nadčasový a pohodlný dům

  • 25
Mladé dvojici z Moravy na počátku stavby domu přála štěstěna. Bez promyšleného návrhu, velkého osobního nasazení a vytrvalosti by však příjemný moderní a zároveň úsporný domov nikdy nemohl vzniknout.

Velký pozemek u domu rodičů nabízel pro stavbu dobré podmínky: volná plocha byla v zadní části zahrady, odvrácené od ulice. Klidné místo, mírný jižní svah, tři sousední rodinné domy nezakrývaly hezký výhled na protilehlé kopce…

Manželé se od počátku rozhodli pro moderní architekturu a výstavbu svépomocí. Nejprve se poohlíželi mezi typovými projekty, ale žádný nevyhovoval jejich požadavkům, každá úprava by znamenala jen kompromis. Proto vzali do svých rukou i návrh dispozice a základní koncepci pak dotvořil architekt.

Na zahradě převažuje travnatá plocha s několika ostrůvky jehličnanů a listnáčů. Zdroj: www.mujdum.cz

Od čtverce k obdélníku

"Nejdříve jsme řešili přístup na pozemek a umístění domu. Pro stavbu jsme zvolili severovýchodní část parcely, přikoupili jsme část sousedního pozemku tak, aby k domu vedl příjezd ze severní strany a na jižní straně zůstala velká volná slunná rekreační plocha," vysvětluje majitelka.

"Představovali jsme si moderní, energeticky úsporný dům s přehlednou dispozicí, který se dá postavit svépomocí. Od prvotního čtvercového půdorysu o rozměrech 10×10 m jsme dospěli k obdélníkovému s chodbou a zázemím na severní straně a obytnými místnostmi otevřenými k jihu. Ve spolupráci s architektem Ondřejem Kramolišem jsme projekt promysleli do nejmenších detailů, včetně vybavení nábytkem, umístění elektrických zásuvek a podobně. Díky tomu vlastní výstavba proběhla rychle a bez problémů a ani po dvou letech bydlení bychom nic neměnili."

Pečlivě vyvážené pohodlí

Stavba téměř dokonale aplikuje známé principy pro energeticky úsporné budovy. Má jednoduchý kompaktní tvar, vstupní hala, schodiště, sociální zázemí a další servisní prostory jsou orientovány na sever, na jižní straně je v přízemí velký společný obývací prostor spojený s kuchyní a také pracovna, v patře ložnice a dětské pokoje.

Velkorysé prosklené plochy si vyžádaly atypické, čtyři metry dlouhé nadokenní překlady z ocelových profilů. Terasu stíní přesahující balkon a textilní markýza. Zdroj: www.mujdum.cz

Na jih jsou také orientovány velké prosklené plochy, proti přehřívání je chrání přesahující střecha a zavěšený balkon. Přesah je navržen podle přesných výpočtů tak, aby v létě účinně stínil, ale v zimě umožnil slunci "vstupovat do objektu", zahřívat vnitřní prostor domu, a napomáhat tak úsporám energie. Z každé obytné místnosti lze vyjít ven, na terasu v přízemí nebo na balkon v patře.

Může se hodit

Postavte si dům podle svých představ. Vhodný pozemek najdete na Reality.iDNES.cz.

"I když na základním principu jsme se poměrně rychle shodli, v detailech, materiálech a úpravách se návrh ladil až do samé realizace stavby," říká architekt Ondřej Kramoliš, autor návrhu.

"Společně jsme vybírali a hodnotili téměř všechny výrobky a materiály, řešili jejich vlastnosti a povrchové úpravy tak, abychom nemuseli slevit z požadavků na funkčnost, estetiku a finanční možnosti. Oceňuji kvalitu provedení detailů a jsem rád, že se podařilo udržet architektonickou koncepci, vysokou kvalitu materiálů i plánovaný rozpočet."

Společný obývací prostor je otevřen do schodišťového prostoru, v budoucnu se počítá s instalací skleněných posuvných dveří. Atmosféru otepluje třívrstvá dřevěná podlaha s třešňovou dýhou, do stejného odstínu jsou mořeny dveře a rámy oken. Zdroj: www.mujdum.cz

Při řešení dispozice a vybavení interiéru majitelé domu uplatnili řadu praktických nápadů, které se jim osvědčily. V patře je umístěna samostatná sportovní šatna se shozem na prádlo přímo do prádelny. Ve středové stěně mezi obývacím pokojem a schodišťovým prostorem je integrován oboustranný krb, dřevo se skladuje pod schodištěm a přikládá ze zadní strany, zatímco v obývacím pokoji zůstává čisto.

Zkušenost majitelů

"Veškerou hrubou stavbu kromě montáže stropů jsme provedli vlastníma rukama a průběh všech stavebních prací jsme sami organizovali. Stavba svépomocí nám umožnila prostředky ušetřené na hrubé stavbě investovat do kvalitních materiálů a kvalitního vybavení interiéru, dřevěných oken a dveří, masivních dřevěných podlah, nábytku vyrobeného na míru," popisují majitelé.

Vybrali si technologii Velox - stavebnicový konstrukční systém, který je jednoduchý, ale komplexní a dobře se opracovává, a proto umožňuje snadnou a rychlou výstavbu svépomocí.

Nad uspořádáním kuchyňské linky paní domu hodně přemýšlela. Osvědčily se především trouby a myčka umístěné ve zvýšené poloze. Zdroj: www.mujdum.cz

Středobodem obývacího pokoje se stal masivní stůl vyrobený na zakázku. Pod odnímatelnou horní deskou se skrývá kulečník. Zdroj: www.mujdum.cz

Autor:

Ing. arch. Ondřej Kramoliš (1977)

Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha. Žije a pracuje střídavě v Praze a v Rožnově pod Radhoštěm, navrhuje převážně novostavby a rekonstrukce rodinných domů.

Systém ztraceného bednění s vloženou tepelně izolační vrstvou je sám o sobě energeticky úsporný, nevyžaduje dodatečné zateplování, což ještě více usnadňuje a urychluje realizaci projektu. Masivní betonový skelet má dobré tepelně akumulační schopnosti a udržuje v domě příjemné klima bez výkyvů teplot, a to jak v zimě, tak v létě.

Celkové roční náklady na spotřebu energie včetně ohřevu vody, vytápění a provozu elektrospotřebičů se pohybují kolem 33 000 Kč.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 115,2 m2
Užitná plocha: 185,4 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, stavebnicový konstrukční systém Velox, železobetonové nadokenní překlady

Schodiště: betonové monolitické, pultová střecha s dřevěným krovem, střešní krytina falcovaný titanzinkový plech, dřevěný balkon zavěšený na ocelových táhlech.
Odborný dohled nad stavbou: dodavatel systému Velox

Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními trojskly, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední, elektrokotel, podlahové teplovodní vytápění, oboustranný krb s teplovzdušnými rozvody do patra
Nízkoenergetický dům, projektovaná tepelná ztráta činí 11,9 kW
Cena stavby: přibližně 3 900 Kč /m3

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.