Jižní fasádě vládne rytmus střídajících se prosklených a plných ploch

Jižní fasádě vládne rytmus střídajících se prosklených a plných ploch

Rodinný dům po čtyřech letech užívání: má poloviční spotřebu díky tepelnému čerpadlu

  • 58
Devadesát milionů let. Před tolika lety vznikl kámen použitý při stavbě domu nedaleko Prahy. Jeho majitelé počítali s nízkou spotřebou energie, tak znělo zadání pro architekta. Po čtyřech letech užívání domu mohou hodnotit.

Vesnice v okrese Praha-západ na první pohled nezaujme ničím výrazným, architekt však využil to nejzajímavější, co lokalita nabízí. Pro zdejší starou zástavbu jsou typické sokly, zídky a další stavební prvky z opuky.

Na vnitřní zdivo i fasády nového domu Pavel Cihelka proto zvolil materiál z blízkého lomu. Propojil tak moderní stavební technologie s místní řemeslnou tradicí.

Dispozice domu

Půdorys domu, obdélník o rozměrech 27 x 8,5 m, vychází z tvaru a orientace úzké dlouhé parcely, která přiléhá kratší stranou k ulici. Za vstupní brankou následuje zádveří s krytým stáním pro auto.

Vstupu do domu předchází krytá dlážděná plocha sloužící jako stání pro auto

Vstupu do domu předchází krytá dlážděná plocha sloužící jako stání pro auto

Z předsíně, umístěné v západním nároží domu, se otevírá průhled podélnou chodbou, která prochází podél severní fasády. Z ní se vstupuje do jednotlivých místností. Nejblíže u vchodu je umístěna malá koupelna a pracovna, která slouží i jako pokoj pro hosty. Volně přechází v otevřený společný prostor, zahrnující obývací pokoj, jídelnu a kuchyni, oddělenou barovou zídkou. Blok příslušenství, koupelna s WC a saunou, odděluje společenskou a klidovou část dispozice.

V zadní části domu je ložnice rodičů, dětský pokoj, technická místnost, dětská koupelna a hrací kout. Všechny obytné prostory jsou orientovány na jih a mají vlastní vstup na zahradu. Při severní fasádě architekt navrhl malou terasu se sezením, v západním rohu zahrady venkovní krb s jídelním stolem.

Povrch stěn v interiéru tvoří kámen - spongilit

Povrch stěn v interiéru tvoří kámen - spongilit

Přírodní vně i uvnitř

Nosnou konstrukci domu tvoří ortogonálně umístěné kamenné stěny z místní opuky, které vybíhají z dispozice ven do zahrady. Jednotlivé kameny jsou ručně otesány a kladeny na sebe v řádkovém zdivu bez spárování. V kameni jsou otisknuty mušle a jiné fosilie, tato hornina vznikla zhruba před 90 miliony lety.

Interiéru vládne účelnost ve skandinávském stylu, střízlivé geometrické tvary, hladké povrchy bez samoúčelných detailů a jednota přírodních materiálů. Velký podíl na harmonickém vyznění má rafinovaná hra se světlem.

Okna tvoří velkoplošné tabule z bezpečnostního skla na celou výšku podlaží. Jsou osazena do kovových zámečnických profilů zapuštěných ve zdivu, výhled neruší žádné rámy. Téměř do každé místnosti přichází denní světlo i shora světlíkem. Stavba má dobře izolovaný obvodový plášť, promyšleně řešené tepelné mosty a je vytápěna tepelným čerpadlem. Třešničku na "ekologickém" dortu představuje zelená střecha.

Dům má výrazně horizontální charakter, umocněný zvýrazněnou linií přesahující střechy

Dům má výrazně horizontální charakter, umocněný zvýrazněnou linií přesahující střechy

Po čtyřech letech

Majitelů domu jsme se zeptali na jejich zkušenosti s praktickým užíváním domu.
Jak se vám osvědčila netradiční dispozice domu s průběžnou podélnou chodbou?
Po domě se dost nachodíme. Na druhou stranu je potřeba říci, že si i po čtyřech letech průchod chodbou pořád užíváme, míněno z estetického hlediska. Nejsou tu žádné obrázky, předměty, koberce, pouze kamenná stěna přerušená okenními pásy. V neposlední řadě se chodba stala hernou pro děti, nejdříve ji používaly jako závodní dráhu. Později se stala dějištěm mnoha fotbalových a florbalových zápasů. Chodba na severní straně umožňuje situovat všechny obytné místnosti na jih a vcházet z nich přímo do zahrady, což je velmi příjemné.

Dětský pokoj lze v budoucnu rozdělit na dvě samostatné místnosti s vlastními vstupy

Dětský pokoj lze v budoucnu rozdělit na dvě samostatné místnosti s vlastními vstupy

Můžete nějak srovnat obvodový plášť s železobetonovým nosným jádrem a kamenným obkladem, například se standardním řešením z keramických tvárnic s kontaktním zateplením? Má stavba očekávané energeticky úsporné parametry?
Zdá se, že obvodový plášť funguje bezchybně. Samozřejmě, že konstrukce sendvičové kamenné zdi s větranou vzduchovou mezerou přináší vyšší nároky na zpracování detailů než klasické zdivo z tvárnic s kontaktním zateplením. Obě řešení mohou zajistit požadovaný tepelný odpor, jde především o volbu tloušťky zateplení.

Doufejme, že se kamenné zdi projeví jako dlouhodobě bezúdržbové, jak bylo zamýšleno. Zatím pouze v rámci jarního úklidu jednou ročně luxujeme kamenné zdi v interiéru průmyslovým vysavačem (žádné malování stěn ani nátěry fasády). Za zmínku stojí i fakt, žena kterékoliv místo ve stěně můžeme zatlouci skobu či hřebík a cokoliv pověsit, případně převěsit jinam. Na kameni se nic nepozná, takže nemusíme bránit dětem ve fantazii.

Vybavení interiéru bylo navrženo v jednoduchých geometrických tvarech a vyrobeno na míru

Vybavení interiéru bylo vyrobeno na míru

Koupelnu zvětšuje opticky velké zrcadlo

Koupelnu zvětšuje opticky velké zrcadlo

Jaké jsou vaše praktické zkušenosti s provozem topného systému?
Systém funguje naprosto bezproblémově a spolehlivě. V tepelném čerpadle je vestavěn bojler 160 l, který plně postačuje potřebám naší rodiny včetně nároků na dlouhé koupání malých dětí ve vaně. Co se týká vytápění, na začátku topné sezóny nastavíme tepelné čerpadlo a regulujeme pouze v případě teplotních anomálií, jinak vše obstará ekvitermní regulace. Před každou topnou sezónou provede technik z instalační firmy kontrolní prohlídku, která trvá asi hodinu. Servisní zásah zatím nebyl třeba.

Jak po čtyřech letech hodnotíte ekonomiku topného systému s tepelným čerpadlem?
Tepelné čerpadlo se dobře vypořádává i s našimi bohatě prosklenými místnostmi. Velké prosklení jsme zvolili z důvodů maximálního propojení domu se zahradou, s odstupem času bych však v tomto směru dal v návrhu domu ještě větší důraz na energetickou stránku než na estetickou.

I tak lze říci, že s tepelným čerpadlem se nám podařilo snížit náklady na vytápění a ohřev vody zhruba na polovinu oproti podobně velkým domům se stejnou obsazeností a potřebou. S jiným způsobem vytápění by byl náš rodinný rozpočet poněkud narušen. Ceny energie porovnáváme se sousedy v okolí. Jen v naší ulici již využívají tepelné čerpadlo se zemními vrty tři domy z osmi.

Vytápění

K vytápění a ohřevu teplé vody slouží švédské tepelné čerpadlo IVT Greenline C 11 Plus o výkonu 10,9 kW, které odebírá teplo ze 3 zemních vrtů o celkové hloubce 225 m. Je doplněno elektrokotlem o výkonu 6 kW. Elektrický příkon činí 2,2 kW.

Zvláštností tohoto zařízení je použití nejnovějšího japonského scroll kompresoru Mitsubishi, který zajišťuje topný faktor vysoké hodnoty. Celý systém je automaticky regulován a zabere minimum místa – vejde se do skříně o velikosti chladničky. Návratnost investice byla při cenách energie z r. 2006 plánována zhruba na 6 let.

Technické zázemí domu

Technické zázemí domu


TECHNICKÉ ÚDAJE

Zastavěná plocha: 240 m2

Užitná plocha: 180 m2

Konstrukce: železobetonová základová deska, příčný nosný stěnový systém, nosné stěny z kamenného zdiva, železobetonová stropní deska vyztužená při obou površích, střešní plášť s obráceným pořadím vrstev, zelená střecha

Obvodový plášť: větraná sendvičová konstrukce – celková tloušťka 550 mm (vnitřní zdivo z opuky, nosný žebrový železobeton, extrudovaný polystyren/Orsil, větraná vzduchová mezera, vnější plášť opuka, spojeno nerez kotvami s nosnou částí stěny)

Výplně otvorů: prosklené stěny s izolačními dvojskly, osazeno do zapuštěných ocelových profilů, vnitřní dveře dýhované bezfalcové do obložkových zárubní

Zdi jsou obloženy pískově zbarvenou opukou z místního lomu

Zdi jsou obloženy pískově zbarvenou opukou z místního lomu


AUTOR

Ing. arch. Pavel Cihelka
*1972
Absolvoval Fakultu architektury ČVUT Praha, diplomoval v ateliéru Ing. arch. Oldřicha Hájka a prof. Ing. arch. Ladislava Šafera. Od r. 1997 vykonává svobodné povolání, spolupracuje převážně s architektonickou kanceláří DaM, s. r. o., s architekty Richardem Doležalem a Petrem Malinským.

Realizace: administrativní budova CAC leasing Praha 5, rekonstrukce suterénu letohrádku královny Anny a Ústavu šlechtičen na Pražském hradě, rekonstrukce a přestavba obytných domů a bytů.


Více se dočtete v časopise Můj dům č. 6/2010.