Návrh pracuje s více výškovými úrovněmi na terénu a šikmou komponovanou...

Návrh pracuje s více výškovými úrovněmi na terénu a šikmou komponovanou střechou, která kopíruje svažitost terénu. | foto: Kristina Hrabětová

Aby sousedy nepřipravili o slunce, rozsekli dům na tři části

  • 137
Mohli postavit klasický dvoupodlažní dům, jenže pak by sousedy připravili o slunce i výhled. Nebo bylo možné "srovnat" terén, což by znamenalo obrovské výdaje i zbytečný zásah do krajiny. Zvolili třetí cestu: vytvořili tři nepravidelné, ale na sebe navazující části.

Komplikace s podobou rodinného domu v obci nedaleko Zlína určil charakter stavebního pozemku se severozápadní orientací. Je totiž umístěný na zlomu dvou linií stavebních parcel definovaných stavební čárou.

Pražské studio Olgoj Chorchoj se proto rozhodlo hmotu domu rozdělit do tří částí, aby se dům přizpůsobil měřítku okolní zástavby. Svažitý terén vyloučil i možnost vícepodlažního řešení: v kombinaci se sedlovou střechou, kterou stavební úřad očekával, by totiž došlo k zastínění vedlejších domů a jejich majitelé by přišli o výhled do krajiny.

Může se hodit

Postavte si dům přesně podle svých představ. Ideální pozemek si vyberte na Reality.iDNES.cz.

"Proto návrh pracuje s více výškovými úrovněmi na terénu a šikmou komponovanou střechou, která v zásadě kopíruje svažitost terénu. Zvolené řešení umožňuje celkové odlehčení a snížení hmoty, optimalizuje tak zásah do výhledu a oslunění sousedních parcel. Zejména v případě východní parcely, kdy střecha směrem k hranici pozemku výrazně klesá," vysvětluje architekt Daniel Paterko, hlavní architekt projektu.

Upozornění: Fotografie vznikly před nastěhováním majitelů.

Půdorys objektu je nepravidelný, tvoří jej tři na sebe navazující části.

Dům ze tří částí

Půdorys objektu je už na první pohled nepravidelný, tvoří jej tři na sebe navazující části. První dvě jsou obytné, se shodnými rozměry 11 × 11 metrů. Na tyto dvě části vily navazuje bazénová hala o rozměrech přibližně 17,8 × 9,06 metru. Vila je částečně podsklepená.

Díky tomu, že byla hmota domu rozdělena na dvě menší části, vzájemně pootočené o 52°, což je úhel, který svírají uliční čáry okolní zástavby, se podařilo zmenšit celkové měřítko stavby. Ačkoliv má vila svou koncepcí daleko ke klasické stavbě, přesto k ní některými prvky odkazuje. Třeba na západní straně vznikl na fasádě trojúhelníkový štít, který evokuje klasickou sedlovou střechu.

"Pootočením jednotlivých hmot se pak stavba vyrovnala i s rohovou polohou pozemku na okraji obce," říká architekt Paterko. Mezi jednotlivými částmi vzniklo atrium navazující na zahradu.

Procházka domem

Do domu se vstupuje v úrovni prvního podzemního podlaží, ovšem z úrovně terénu. Vypuštěním čelní stěny vzniklo praktické závětří i kryté stání pro automobily, které pokračuje garáží pro tři vozidla. Toto podlaží funguje především jako technické zázemí domu.

Za vstupem je k dispozici praktické zádveří, na které navazuje šatna, vstupní hala se schodištěm a pokojem pro hosty s koupelnou. Zadní část je určena pro prádelnu a technickou místnost.

Návrh pracuje s více výškovými úrovněmi na terénu a šikmou komponovanou střechou, která kopíruje svažitost terénu. Plochou střechu bazénové haly kryje vegetační zeleň.

Autoři

studio Olgoj Chorchoj, Artěl, spol. s r.o.:
Ing. arch. Daniel Paterko – hlavní architekt projektu, doc. MgrA. Jan Němeček, odpovědný architekt, doc. MgrA. Michal Froněk, architekt, Ing. arch. Kateřina Hroncová - architekt

První nadzemní podlaží je obytné, vedle obývací části zde najdete zimní zahradu, na niž navazuje krytá venkovní terasa, atrium a zahrada. V částečně využitém podkroví je klidová část domu (ložnice se šatnou, koupelna a pracovna).

Vnitřním schodištěm propojili architekti halu s jídelnou, na ni navazuje kuchyň, spíž a ložnice se šatnou a koupelnou. Z chodby k bazénové hale je přístupné domácí fitness. Jednopodlažní bazénová hala má plochou střechu porostlou vegetační zelení, na níž je přímý výstup z ložnice a pracovny.

Vybavení nejen na míru

Pro některé místnosti bylo nutné navrhnout a vyrobit nábytek na míru. Architekti ze studia Olgoj Chorchoj však využili i nabídky společnosti EXX, která dodala například nábytek do kuchyně (typ Matrix od Varenny) či nábytek Poliform do šaten. Obě italské firmy nabízejí dostatečnou škálu elementů, takže výroba na zakázku byla zbytečná.

Pokud jde o kuchyňské přístroje, dostala přednost německá kvalita, všechny spotřebiče jsou od Gaggenau, a to včetně velkých vinoték nebo digestoře, která vyjíždí z pracovní plochy pouze během vaření.

Pohled do jídelní a kuchyňské části

I ostatní sériově vyráběné zařízení pochází od italských výrobců, ať již jde o interiérové dveře Trep-P&Trep-Più a Planus Cinque, skleněné příčky Pavilion nebo vybavení domácího fitness Technogym.

Technické informace

Konstrukce: založení objektu - železobetonové pásy pod systémem svislých nosných stěn a sloupů, konstrukce - železobetonové monolitické stěny (po obvodu zateplené), v místech s otevřenou dispozicí ocelové sloupy. Stropy železobetonové, monolitické. Vnitřní nenosné stěny a příčky jsou z cihelných bloků a příčkovek.

Střecha: sestava šikmých střech opatřená krytinou z tmavého, předkorodovaného titanzinkového plechu, který přechází i na fasády. Nosnou konstrukci střechy tvoří ocelová konstrukce, doplněná dřevěnými nosnými prvky a bedněním. 

Stavební otvory: hliníkové prosklené stěny, okna a dveře. Zasklení dvojsklem a trojsklem.

Vytápění: teplovodní vytápění s nuceným oběhem vody, plynový kondenzační kotel s výkonem 29 kW na zemní plyn, Jako zdroj teplé vody slouží zásobníkový ohřívač vody napojený na plynový kotel ÚT.

Pitná voda: protože v obci není zatím vodovod, zajišťuje přívod pitné potrubí z vrtané studny za objektem, po dobudování vodovodu se dům připojí na navrženou vodovodní přípojku. Studna pak bude využívána pro doplňkovou závlahu zahrady, případně jako záložní zdroj vody.

Obytnému prostoru dominuje velká rohová pohovka.

Z obývací části je nádherný výhled do okolí.