Stavba se dělí na dvě části. Hlavní dvoupodlažní hmota má větrané obložení z

Stavba se dělí na dvě části. Hlavní dvoupodlažní hmota má větrané obložení z neupraveného modřínu, přízemní pracovna je obložena cembonitovými deskami na dřevěném roštu. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Věroslav Sixt

Dům balancuje na svahu u Prahy a téměř popírá gravitaci

  • 65
Moderní dům postavený v blízkosti Prahy svou odlehčenou konstrukcí zdánlivě oponuje zákonům přírody. Pomocí jemných barev a materiálů se však snaží s přírodou co nejvíce splynout.

O úzkou dlouhou parcelu v jižním svahu dlouho nikdo neměl zájem, přestože je mezi starými zahradami na okraji města s veškerou městskou infrastrukturou. Velké převýšení (terén stoupá od příjezdové cesty k domu o více než 4 m) a zanedbaná zeleň ne nepodobná džungli, v níž se téměř ztrácel starý zahradní domek, u většiny zájemců spolehlivě zahnaly každou představu, že by se tu dalo stavět.

Mladá dvojice se nedala odradit ani strmým svahem, ani pionýrskou činností v divočině, a využila cenově výhodnou příležitost. "Máme rádi funkcionalistickou architekturu, s architektem Šenbergerem jsme se shodli na základních kvalitách domu: jednoduchém pravoúhlém tvaru, přiznané betonové konstrukci, čistě logické dispozici," vysvětluje majitel domu.

Dřevěné rámy oken mají v interiéru bílý nátěr, v exteriéru ladí s barvou fasády – jsou světle šedé. Zdroj: www.mujdum.cz

Z ložnice lze vyjít přes zapuštěné závětří do zadní části zahrady. Zdroj: www.mujdum.cz

Dalšími požadavky byly ohleduplný vztah k přírodě, a to jak napohled, tak co se týká energeticky úsporného provozu domácnosti.

Vzhůru ke klidu a soukromí

Uspořádání logicky vyplynulo ze situace na pozemku. Pod svahem je zabudována do terénu dílna a dvojgaráž, do níž se vjíždí přímo z ulice, k hlavním domovním dveřím se stoupá po vnějším betonovém schodišti chráněném opěrnými stěnami.

Samotný dům je osazený dále od ulice, na rovinaté části parcely, kde byl původní domek, a částečně zapuštěný do terénu.

Vysoko nad úrovní ulice má rodina hezký výhled a dostatek soukromí. Za domem pozemek opět stoupá k severní hranici, vymezené protihlukovou zdí.

Hmotu domu tvoří dvoupodlažní kvádr obložený modřínovým dřevem, rovnoběžný s podélnou osou parcely, z východní strany se k němu připojuje přízemní trakt s fasádou z cementových desek.

"Šedá barva a neošetřené světlé dřevo působí v zeleni nenásilně a přirozeně se do ní zapojují, což bylo jedním z cílů projektu. Jižní průčelí přesahuje přes hranu svahu do volného prostoru, tento detail spolu s velkými okny vyvažuje tíhu objemné betonové konstrukce, odpoutává dům od terénu, dává mu lehkost, ale současně komunikuje s terénem," říká architekt.

Může se hodit

Hledáte krásné bydlení v rodinném domě v Praze? Na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

Šedá (stěny a stropy z pohledového betonu), bílá a světlé dřevo (podlahy, schodiště, nábytek) prostupují také celým interiérem domu, kterému vládnou výhledy ven do zahrady a do krajiny. Hlavní vstup vede ze západní strany, předsíň sousedí s nezbytným zázemím.

Okna v obývacím pokoji byla navržena s ohledem na výhledy ven, skládají se z pevně zasklených ploch a prosklených dveří. Sahají od podlahy až po okenní překlad (výška 230 cm) – architekt využil maximální rozměry dvojskel. Zdroj: www.mujdum.cz

Dispozice přízemí ve tvaru L se rozděluje na západní část s pracovnou a jižní část, kde je společný obytný prostor. Nad ním, ve druhém podlaží, navrhl architekt ložnici rodičů, dva dětské pokoje a příslušenství.

Trojí přikázání úsporného domu

Technické řešení vyšlo z požadavků na statické zabezpečení a úspory energie. Dům ctí základní přikázání energeticky úsporné stavby: má kompaktní tvar, ze severu jej z velké části tepelně izoluje zemina, prosklené plochy směřují na jih a na východ.

Autor domu

Ing. arch. Martin Šenberger

Autorizovaný architekt, vystudoval architekturu na ČVUT Praha. Věnuje se samostatné projekční činnosti od studie až po realizaci stavby, spolupracuje s ateliérem A.D.R.

Původně navržená hliníková okna majitelé nahradili dřevěnými okny kvůli jejich lepším izolačním vlastnostem. Předokenní greenové rolety účinně chrání obytné prostory nejen proti přehřívání, ale i před tepelnými úniky v zimě.

Plynovému vytápění několik měsíců v roce pomáhají krbová kamna s akumulačním systémem se speciálním uzavřeným teplovzdušným rozvodem, který vede i do pokojů v patře. "Původní projekt obsahoval teplovzdušné vytápění a rekuperaci vzduchu, nakonec jsme ale dali přednost technicky jednodušší a méně nákladné variantě," vysvětluje majitel.

Linka z bíle lakovaných MDF desek se skládá ze sestavy u stěny a varného ostrůvku se sklokeramickou deskou a malým barovým sezením. Zdroj: www.mujdum.cz

Horký vzduch je vedený z krbu do labyrintu vzduchových kanálů vyzděných z šamotových cihel, které akumulují energii. Odtud proudí do výměníků z šamotových desek vestavěných ve stěnách pokojů v patře. Šamot vyzařuje teplo velmi dlouho,proto je tento systém účinnější než běžné teplovzdušné rozvody.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 125 m²
Užitná plocha: 158 m²
Konstrukce: spodní stavba železobetonová, stěny železobetonové a zděné z Porothermu, stropy železobetonové, plochá střecha, fasáda izolována 200 mm min. vlny, větraný fasádní obklad neupraveným modřínovým dřevem a cembonitovými deskami
Výplně otvorů: prosklené plochy a okna dřevěná s izol. dvojskly, vnitřní dveře bezfalcové z lakovaných MDF desek do obložkových zárubní a atypické skleněné posuvné
Vytápění: ústřední plynové, podlahové konvektory, v koupelnách koupelnové žebříky, krbová kamna s akumulačním systémem a uzavřeným teplovzdušným rozvodem, solární kolektory na ohřev TUV

Hlavní průčelí se odpoutává od země a přesahuje nad svahem. Rozlet mu umožňuje železobetonová nosná konzola spojená s železobetonovým rámem, který lemuje západní průčelí po celém obvodě. Zdroj: www.mujdum.cz

Z ulice vede k domu schodiště z betonových prefabrikátů sevřené betonovými opěrnými zdmi a gabiony. Zdroj: www.mujdum.cz

"S majiteli jsme si od počátku dobře rozuměli, shodli jsme se v základní představě a spolupráce probíhala ve vzájemné shodě. Myslím, že se dobře podařilo splnit jedno z hlavních přání, tedy aby dům ladil s okolím. Dřevěné obložení fasády bez povrchové úpravy bude postupně stárnout, získá patinu a dům se ještě více ´zapojí´ do zahrady," říká architekt Šenberger.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.