Obytná plocha domu je 178 metrů čtverečních.

Obytná plocha domu je 178 metrů čtverečních. | foto: Ing. arch. Martin Vlček

Moderní dům si postavili v Brně. Inspirovali se funkcionalismem

  • 94
Manželé s třemi dětmi vystřídali různé bydlení, nakonec se rozhodli pro domek se zahradou. Postavili si pasivní stavbu s šesti místnostmi a rozlohou 178 metrů čtverečních. Moderní bydlení pro pětičlennou rodinu navrhl brněnský architekt Pavel Jura.

„Chtěli jsme nový rodinný dům na území města Brna a v blízkosti městské hromadné dopravy, škol a míst naší práce. Naše lokalita tohle všechno splňuje a navíc je na kopci s výhledy na město,“ říká Jaroslav.

Manželka Jaroslava v rodinném domě vyrostla, spolu vystřídali bydlení v několika bytech v Česku i v zahraničí, naposledy žili v nové zástavbě bytových domů v Medlánkách. Dnes jim i jejich dětem nejlépe vyhovuje dům, který si postavili tři kilometry od posledního bydliště.

Od začátku chtěli moderní dům, který bude využívat současné technologie a bude šetrný k životnímu prostředí. Po bližším plánování a po návštěvě stavebního veletrhu ve Vídni se rozhodli pro pasivní dřevostavbu s rovnou střechou, která je pro lokalitu předepsaná městem a navíc se manželům strohé funkcionalistické stavby líbí.

„Dům nám navrhoval brněnský architekt Pavel Jura. Potřebovali jsme individuální projekt domu, který bude nejlépe odpovídat pozemku, našim potřebám, energetickému konceptu a moderním technologiím,“ popisuje začátky Jaroslav.

Dům je zděný z vápenopískových velkoformátových bloků a stropy tvoří monolitické železobetonové konstrukce, okna jsou dřevohliníková. Základní dispozici s šesti obytnými místnostmi vytvořil architekt Jura již u první verze studie a u té majitelé zůstali.

Může se hodit

Domy Štěrboholy

Domy Štěrboholy - stylové bydlení na Praze 10.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Obytná plocha domu je 178 metrů čtverečních, zastavěná 156 metrů čtverečních, a to včetně garáže na jeden vůz a se skladovacím prostorem. Stavělo se na klíč 17 měsíců, cena vyšla na 8 milionů korun. Dům je nepodsklepený. Rodina neměla potřebu zvětšovat celkový vnitřní prostor, ani zvyšovat náklady na dům.

Při stavbě domu vznikly sem tam nějaké problémy. Ale sestava: generální dodavatel - architekt - technický dozor a specializovaný subdodavatel všechny vzniklé situace vyřešila.

Interiéru vládne bílá, šedá a dřevo. Podlahy jsou vinylové, v koupelnách a ve vstupní hale je na zemi keramická dlažba. Nábytek je vyrobený na míru.

Pohled do obývací kuchyně s jídelním stolem.

Manželé za sebou nemají ještě roční spotřebu, ale již nyní ví, že nejvíce energie spotřebovává TUV a topení. Roční účet odhadují na 20 až 25 tisíc korun. Vytápí se malou fotovoltaickou elektrárnou, vzduchotechnikou a případně podlahovým elektrickým topením.

„V domě máme vše, co jsme potřebovali: vnitřní světlo, přehlednost, jednoduchost uspořádání, komfortní ovládání, nízké náklady na energie, terasy a pěkný vnější vzhled. Pouze manželka se musela vzdát vany,“ svěřuje se Jaroslav.

„Bydlíme zde čtyři měsíce a nejvíc nám vyhovuje skvělá lokalita a centrální část s kuchyní, jídelnou a obývacím pokoje. Jiný dům bychom nechtěli,“ dodává.