Základním konstrukčním materiálem je lepené smrkové dřevo, dalším zásadním

Základním konstrukčním materiálem je lepené smrkové dřevo, dalším zásadním materiálem je sklo. | foto: Vavřinec Menšl

Láska na první pohled: rodina si postavila prosklenou dřevostavbu

Bydlení v takovém domě se dá přirovnat k bydlení v zimní zahradě. Velké skleněné plochy propojují interiér s exteriérem a když člověk ráno snídá, má kolem sebe v zahradě spoustu rostlin.

"Potřeboval jsem uvolnit dům, ve kterém jsme dříve bydleli, pro firemní potřeby," vysvětluje majitel domu. "V té chvíli pro mne bylo jednodušší navrhnout nové bydlení pro rodinu než vymýšlet nové sídlo firmy. Tak jsme se rozhodli pro stavbu nového rodinného domu."

Konkrétní představu o vzhledu domu či použitých materiálech však ještě neměl. Přítel architekt ho proto vzal do Rakouska do oblasti k Vídni, nazývané Modrá laguna, kde jsou postaveny vzorové domy různých firem.

"Ve chvíli, kdy jsem uviděl tuhle kombinaci vycházející z původních německých hrázděných staveb, ovšem ve dřevě a skle, byla to láska na první pohled."

Od nápadu k pozemku

Realizace od rakouské firmy byla příliš finančně náročná, ale ukázalo se, že i u nás se takové domy staví. A když se v novinách objevila ukázka domu postaveného podle návrhu Ing. Miroslava Kramoliše, který se stavbou domů v tomto stylu zabývá, rozhodl se ho oslovit.

Vstupte do rodinného domu

"Je to osm let, ale vše šlo poměrně rychle," pokračuje investor. "V září až říjnu jsem architekta navštívil. To jsem již měl poměrně přesnou představu o vzhledu budoucího domu i o jeho parametrech a dispozicích, protože jsme předtím bydleli asi 15 let v rodinném domě, který jsem, jak bylo za totality běžné, vlastními silami a za pomoci přátel renovoval a přestavoval.

Díky tomu pak byla i příprava projektu docela rychlá. V únoru 2002 už existovala kompletní stavební dokumentace, získali jsme stavební povolení a poté začaly zemní práce.

Chtěl jsem nízkoenergetickou stavbu, neváhal jsem při rozhodnutí o instalaci tepelného čerpadla. Mám blízko k ekologii a přírodě, proto mě oslovily ty prosklené stěny, proto ta láska na první pohled."

Když padlo rozhodnutí stavět rodinný dům, začal investor hledat stavební pozemek. Protože věděl, že hodnota nemovitosti je dána lokalitou, vybíral velmi pečlivě. Ten nejvhodnější nakonec našel nedaleko Brna.

"Pozemek je ve velmi členitém terénu se sklonem na jihozápad. Dům je zasazen do svahu, zahrada byla upravena do teras. Díky svahu i umístění je dům velmi zajímavě situovaný, je z něj krásný výhled do krajiny, vzadu je krytý vzrostlým lesem."

Koupelnu v podkroví osvěžil modrobílý mozaikový obklad a teplé tóny bukového nábytku.

Krása spojená s přírodou

Již vstup do domu je příjemný, otvírá ho malý, přírodním kamenem dlážděný dvůr, kde je garáž a garážové stání pro auto. Zajímavostí je krytí garáže plochou zelenou střechou, na níž má majitel sbírku více než 60 druhů suchomilných rostlin a sukulentů.

Může se hodit

Uskutečněte si i vy vaše sny o bydlení. Postavte si rodinný dům přesně podle vašich přestav. Ideální pozemek si vyberte na Reality.iDNES.cz.

Ze dvora se vstupuje do malého příjemného zádveří se šatnou na odkládání kabátů a bot, odtud vedou dveře přímo do velkého obytného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Prostor je členěný tak, aby byly vytvořeny funkční jednotky, ale přitom zůstával otevřený.

Tato multifunkční místnost zabírá asi dvě třetiny přízemí, v další části je garsonka pro rodiče se sociálním zařízením. Z přízemí je možné sejít po schodišti o patro níže na podlaží, které se jeví jako suterén, a suterénní prostory zde také v části jsou.

Jihozápadní stěna je opět celá prosklená a tato část podlaží slouží jako příjemná, otevřená pracovna. V patře nad přízemím jsou dvě ložnice, pracovna a velká koupelna s WC. Dům byl postaven pro čtyřčlennou rodinu s výhledovou možností bydlení pro rodiče, tedy vlastně jako dvougenerační.

Sklo je přírodní materiál

Při návrhu majitelé preferovali přírodní materiály. Jednak ze zdravotních důvodů, jednak z filozofie vycházející z přírodě blízkého způsobu života, který je jim vlastní. Proto si vybrali dřevostavbu. Základním konstrukčním materiálem je lepené smrkové dřevo, dalším zásadním materiálem je sklo, které odděluje obyvatele od exteriéru pouze opticky.

Ovšem samozřejmě splňuje potřebné parametry, konkrétně jde o izolační dvojsklo s argonem v meziskelním prostoru. Je bezpečnostní, což znamená, že chrání před vniknutím zvenku i před zraněním při náhodném rozbití. Povrch skleněných tabulí je lehce postříbřen a reguluje tak propouštění tepla a světla do interiéru.

Komponované průhledy domem na všechny strany vyniknou za večerního osvětlení.

Teplo země i hořícího ohně

Na rozdíl od původních hrázděných staveb jde v tomto případě o dřevostavbu se sendvičovou skladbou stěn. Ke komfortu bydlení přispívá i podlahové topení. Většina podlah je keramických, jen v ložnicích jsou dřevěné plovoucí podlahy. Vytápění je zajištěno tepelným čerpadlem systému země/voda (vrt je hluboký 120 metrů), které zajišťuje dostatečné vytápění domu během zimy až do minus 20 °C.

"Z estetických i praktických důvodů jsme se rozhodli ještě i pro kachlová kamna s rozvodem teplého vzduchu do ostatních místností, která slouží jako záložní tepelný zdroj při výpadku elektřiny a také při dlouhotrvajících mrazech. V pracovně v suterénu jsou instalována samostatná kamna na dřevo."

Technické údaje

  • Zastavěná plocha: 130 m² (bez garáže)
  • Užitná plocha: 310 m² (bez garáže)
  • Konstrukce: dřevostavba montovaná na místě, dřevěná trámová (hrázděná) konstrukce, sendvičový obvodový plášť (tenkovrstvá omítka, desky Cetris, odvětrávaná vzduchová mezera, difuzní fólie, dřevěný rám, vyplněný tepelnou izolací, parozábrana, přídavná tepelná izolace, sádrokarton) dřevěný tesařský krov
  • Výplně otvorů: dveře dřevěné, vyráběné na zakázku, okna dřevěná s izolačními dvojskly, vyplněná argonem
  • Vytápění: ústřední podlahové, tepelné čerpadlo top. výkonu 12 kW. Náklady na vytápění činí asi 1 000 až 1 200 Kč měsíčně, nízkoenergetický dům
  • Cena stavby: v tomto standardu cca 7 000–8 000 Kč/m³ obestavěného prostoru

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 10/2011.